Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" държавните субсидии за партиите

Снимка: Мария Съботинова
Във Видин се раздават листовки, чрез които се приканват гражданите да се включат в подписката за референдум за премахване на държавните субсидии за партиите. В момента партийните организации  получават по 11 лева за всеки глас от изборите. Хората, които записахме като чуеха въпроса и веднага реагираха:

"Разбира се, че трябва да се премахнат партийните субсидии... Категорично сме "За"- точно с тези пари се извършват най-големите финансови злоупотреби"- бяха част от отговорите на видинчани. Имаше и граждани, които мислеха, че пак партии ще яхнат и този референдум и надеждите им отново ще останат излъгани.

Във Враца също събират подписка за референдум за премахване на държавните субсидии за партиите. Това провокира сътрудникът ни Жоро Александров да направи коментар па темата:

Снимка: БГНЕС"Знаете ли колко партии има в България? Не съм сигурен, че и аз знам точно, но преброих 130. За всяка от тях има една основна задача- да получава субсидия от държавата, за да може да хрантути своите активисти и да ги мотивира да агитират за нея на следващите избори. Звучи абсурдно, но 24 години след т. нар. преход в България, партиите се роят като пчели, а задачата им е само да чакат като търтеи на държавната хранилка, т. е. от парите, които държавата ни събира под формата на данъци, такси, налози и всякакви други начини да ни ограби. Излиза, че ние, българите, сме толкова тъпи, че издържаме едни хора, които не само не знаят как да ни управляват, но ги храним и за това, че от ден на ден живеем все по-зле. Ако не ми вярвате, чуйте няколко примера: Според председателя на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева средната субсидия за политическа партия в Европа е 3,50 евро на глас, докато у нас е 12 лева. Благодарение на намалението, направено от сегашните управляващи, субсидията става около 6 евро на глас или 10,80 лева. Тъй като винаги е добре да се прави сравнение, в най-мощната икономика в Европа- тази в Германия, политическите партии получават субсидия от 85 евроцента на глас, и то само за първите 4 милиона гласа. За всеки глас над 4 милиона тя става по 70 евроцента или средно по лев и 50 стотинки. За разлика от германската, нашата държава дава 7 пъти повече средства на партиите. Пък и зависи как пресмятаме. Когато през 2009 г. парламентът увеличи рязко партийните субсидии, тези 12 лева бяха 5% от минималната работна заплата, а жалките 0,85 евро за германските партии- някакви си 0,05% от минималното месечно възнаграждение в страната. Всъщност ние бием германците близо 100 пъти по партийни субсидии! Във Великобритания положението е още по-трагично от наша гледна точка. Там държавата също подпомага политическите партии, но по особено коварен начин. Не плаща на глас, а покрива само някои административни разходи. Още по-коварното- не на всички партии, а само на тези, които са в опозиция. Управляващата партия не получава нищичко от държавата. Нейният единствен ангажимент е да управлява безплатно, като в същото време осигурява средства на опозицията, за да я критикува, даже да състави правителство в сянка, издържано от бюджета... Какво излиза тогава? Хем ние, българите, сме най-бедните в ЕС, хем плащаме най-много на политическите си чакали, пардон политическите си партии. Е, още ли се питате дали е необходимо да паднат субсидиите за партиите?"

За коментар по темата Лилия Димитрова потърси и народния представител от "Коалиция за България" от Видинския регион Филип Попов.

Снимка: БНР Архив"Смятам, че държавата следва да субсидира политическите субекти, в лицето на политическите партии с оглед на това да се избегнат възможните корупционни схеми. Поради тази причина е създаден подобен закон и е измислена тази процедура. Тази субсидия, обаче е за извършването само и единствено на политическа дейност. Не мисля, че трябва да се премахне държавното финансиране и субсидиране на политическите партии. Махането на 1 лев от субсидията пак е една крачка напред към намаляване на тази субсидия"- каза Филип Попов.

Още по темата за държавните партийни субсидии чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45