Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оптимизъм и здраве за хората в Покрайна

2
Снимка: РАДИО ВИДИН
Този петък ви отвеждаме до едно от най-големите села във Видинска област- Покрайна. В различни исторически периоди населеното място е носело имената Керим бег и Цар Борисово. Любопитна и интригуваща е историята на Покрайна, поне такава ни я представи кметицата на селото Адриана Асенова. Научихме, че през 1834 г. в западната част на селището се преселват хора от несъществуващото днес с. Скеля, което се намирало на брега на река Дунав, южно от град Видин. В миналото между жителите на Керим бег и Скеля за извсетно време е имало неприязън, завършваща много често със сбивания. Настоящето село Покрайна всъщност е наследник на обединилите се Керим бег и Скеля. Селото носи името Керим бег до 1934 г., след което е преименувано на Цар Борисово и за известно време след 1944 г.- само Борисово. В началото на 50-те години селото е трябвало да се казва Украйна. В Министерския съвет тогава не приемат тази идея, защото има република Украйна и няма как едно малко населено място в Северозападна България да се нарича по същия начин. Решават, понеже селото се намира покрай Видин, да се казва Покрайна.

СнимкаКметицата ни разказа и за църквата "Света Троица" там, построена през далечната 1884 г. Тази година в Покрайна ще отбележат 130 години от построяването й. Основното училище през годините е посещавано от над 500 деца. В него за известно време са учили и децата от съседните села Капитановци, Антимово и Гомотарци. Сега училището е закрито, а децата на село Покрайна учат в учебни заведения в град Видин. Със закриването на училището, читалището в Покрайна е единственото културно средище, останало в селото. След известно прекъсване, през 2009 г. е възстановен танцовият състав, включващ изцяло местни самодейци. Формацията се нарича "Мъндриле" /"Хубавиците"/.

В днешно време в Покрайна живеят 1 244 души, в началото на 80-те години са били 3 000. Адриана Асенова е първата жена кмет в историята на Покрайна. От нея научаваме още, че в селото се живее спокойно, няма сериозни проблеми, а за кметицата няма почивен ден.

"17 години работя в кметството, преди това бях секретар, работила съм само с мъже. В началото не бях сигурна дали ще ме изберат за кмет, за това и през всичките тези години не се кандидатирах, след това обаче се реших. Избраха ме, хората много ме уважават и аз тях също"
, споделя Адриана Асенова. Казва, че Покрайна е едно от най-големите села в общината, но с най-малко асфалтирани улици. Тази година са отпуснати 20 хиляди лева, с тях ще се ремонтират 3-4 улици.
Гробищният парк трябва задължително да се разшири, защото хората са започнали да погребват близките си в частни имоти.

СнимкаКметицата е оптимист за българското село.

"След 10 години мечтая да видя Покрайна една такава хубава, европейска. На хората от селото пожелавам да са здрави, защото само това не се купува с пари".

Срещнахме се и с хората в Покрайна, тези, които открихме в един от т.нар. магазини-барчета в центъра на селото. Обичат родното си място, за това и живеят тук. Доволни са от кметицата, не вярват обаче в бъдещето на селото.

"То няма бъдеще за държавата ни, камо ли за селото. Няма такава държава като нашата, това е държавата на абсурдите".

СнимкаНадежда все пак има и тя е в подрастващите, защото докато има деца, ще го има и българското село. Обнадеждени си тръгнахме от Покрайна, изпрати ни малкият Емко, казвайки ни стихотворение за светлия християнски празник Цветница.

Целият репортаж за село Покрайна чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55