Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За традициите на Велики четвъртък

Снимка: Венета Николова

Чистият четвъртък или Велики четвъртък е най-важният ден от Страстната седмица. На този ден са се случили събития от Христовите страсти, според грозните Евангелия. В четвъртък вечер в църквата се служи утреня на Велики Петък. Свещениците изнасят кръста от олтара. Извършва се помазване на болните с елей, който лекува душата, а от там и тялото. По време на литургията се четат 12 определени откъса от Евангелието, между които и тези за Тайната вечеря и предателската целувка на Юда. Това е денят, в който можем да се замислим за безрезервната любов на близките ни или за цената на нечия целувка.

Снимка"На Велики четвъртък църквата възпоменава няколко евангелски събития. Това е поредният ден от страстната седмица, в който всички християни са подтикнати да станат съпричастни на страданията на господ Иисус Христос"- разказа за днешния ден архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин.

Велики четвъртък крие много символика. На този ден предците ни не работели и извършвали много обреди, най-важният от които- боядисването на яйцата. Първото винаги е червено, като символ на Христовата кръв. Ани Цекова разговаря с две жени от видинските села Острокапци и Раброво, които разказаха как боядисват яйцата на днешния ден и какви са някои от традиционните великденски гозби.

"Дъщеря ми идва с внучката, донесат бои, ама какво пише сега за тези бои, че имат катран... Боядисвам със смрадлика- от дървото, но да е сухо, цепя го на парченца, слагам ги два-три дни да киснат и да пуснат боята и яйцата се варят в нея."

В Чипровци и до днес имат характерни за този край традиции на Велики четвъртък.

"Традицията да се боядисват великденските перашки се нарича при нас "чинене". Тук се вярва, че великденска перашка трябва да се дава първо за семейството и след това за гости, роднини, кръстници"- разказа Анюта Каменова, директор на етнографския музей в града.

Банатските българи празнуват също Великден. Имат ли специални традиции и обичаи, които спазват на днешния Велики четвъртък?

"На Велики четвъртък и при банатските българи се боядисват великденските яйца. Този ден свещеникът умива краката символично на 12 избрани мъже от селото, така както Иисус е умил краката на апостолите"- каза за Радио ВИДИН Светлана Караджова, кмет на врачанското село Бърдарски геран.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45

Как се постига качествена жизнена среда- опитът на Германия, Унгария и Словения

Утвърдени експерти от България, Германия, Унгария и Словения представиха предизвикателствата пред архитекти и инженери в строителството по пътя към хармонична среда на живот. Международната конференция, която се проведе в София, бе организирана от сдружение "Алианс за висока строителна култура" (АВСК).  Какво разбираме под хармонична жизнена..

публикувано на 20.05.24 в 16:48

Във Воднянци искат програми за безработни

Екипът на радио Видин гостува в село Воднянци, община Димово. Времето е дъждовно и следобедно и по това време по улиците не се срещат хора.  Селото е на около 60 км от Видин в посока Монтана и на 180 км от София. До него лесно може да се стигне с автомобил или с влак по линията София-Видин.  В землището на селото е изграден язовир Дреновец...

публикувано на 17.05.24 в 12:30
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00