"На Велики четвъртък църквата възпоменава няколко евангелски събития. Това е поредният ден от страстната седмица, в който всички християни са подтикнати да станат съпричастни на страданията на господ Иисус Христос"- разказа за днешния ден архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. Димитър" във Видин.
Велики четвъртък крие много символика. На този ден предците ни не работели и извършвали много обреди, най-важният от които- боядисването на яйцата. Първото винаги е червено, като символ на Христовата кръв. Ани Цекова разговаря с две жени от видинските села Острокапци и Раброво, които разказаха как боядисват яйцата на днешния ден и какви са някои от традиционните великденски гозби.
"Дъщеря ми идва с внучката, донесат бои, ама какво пише сега за тези бои, че имат катран... Боядисвам със смрадлика- от дървото, но да е сухо, цепя го на парченца, слагам ги два-три дни да киснат и да пуснат боята и яйцата се варят в нея."
В Чипровци и до днес имат характерни за този край традиции на Велики четвъртък.
"Традицията да се боядисват великденските перашки се нарича при нас "чинене". Тук се вярва, че великденска перашка трябва да се дава първо за семейството и след това за гости, роднини, кръстници"- разказа Анюта Каменова, директор на етнографския музей в града.
Банатските българи празнуват също Великден. Имат ли специални традиции и обичаи, които спазват на днешния Велики четвъртък?
"На Велики четвъртък и при банатските българи се боядисват великденските яйца. Този ден свещеникът умива краката символично на 12 избрани мъже от селото, така както Иисус е умил краката на апостолите"- каза за Радио ВИДИН Светлана Караджова, кмет на врачанското село Бърдарски геран.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период? Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни? Могат ли да..
Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..
Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори . На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..