Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискове при пазаруването онлайн

Снимка: Радио ВИДИН


Основна тема в "Посоките на делника" днес е пазаруването онлайн. Все повече вместо традиционното пазаруване по магазините, хората предпочитат сърфирането в интернет и покупката на една или друга стока онлайн. Това е един от най-бързите начини да намерим това, което търсим в свободното си време. Защо този вид пазаруване се предпочита от видинчани провери Пламен Коцев.
"Пазарувам онлайн различни неща за компютъра, стойки за китари, доволен съм, нямаше проблеми. Не съм чувал за измамени в нета. Преди да поръчаш трябва да провериш сайта, източника от който искаш да пазаруваш- от кога е на пазара, да не е някоя вчерашна фирма. Важни са и контактите, тъй като много от измамническите фирми крият контактите си и дават само линк за писмо, няма адреси. Това са важни неща, за да не стане така, че да хвърлиш парите си на вятъра."- разказаха за опита си в пазаруването по интернет хора от Видин.

Оказва се, че този начин за покупка на една или друга стока обаче крие и своите рискове. Сред една от най-често срещаните измами е при автомобилите втора употреба. Затова специалисти дават и полезни съвети- проверете кой е сайтът и какви са координатите му. Може да се поинтересувате и от мнението на други потребители в интернет пространството. Богомил Николов от Европейския потребителски център съветва да не се плаща с банкова карта при поръчка онлайн, а да се плаща при доставката:
"Българите пазаруват най-малко онлайн в сравнение с другите европейски държави и затова има най-малко регистрирани жалби. В някои случаи сме по-добре от най-развитите държави, например със закъснелите доставки. В България тъй като най-масовата форма за плащане е на куриера при доставката, затова и стоките пристигат много бързо. За сравнение информация от Англия- всеки десети поръчан подарък за Коледа е закъснял. Именно затова препоръчвам на хората да не плащат с банкова карта онлайн, а при доставката. Винаги, когато решим да пазаруваме от даден интернет магазин- да проверим неговите контакти. Колкото и да е задължително това в законодателството, все още има търговци, които са анонимни за потребителите. И макар потребителите да имат правото да върнат стоката в 7-дневен срок, ако не са доволни, то няма да има на кой да я върнат. Винаги проверявайте адреса, без да се изкушавате от атрактивните цени, които обикновено са "сиренцето"."- съветва Богдан Николов.

За подобни проблеми сигнализира и слушател на Радио Видин от Монтана, който обясни как бил измамен с над 100 лева от сайт. Поръчаната стока така и не била доставена, а нямало адрес, на които да се свърже при проблем, на посочените телефони пък никой не отговарял. Проверката във форумите за даден сайт понякога може да се окаже голямо предимство и да ни предпази от грешки, категоричен е слушателят.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45