Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рискове при пазаруването онлайн

Снимка: Радио ВИДИН


Основна тема в "Посоките на делника" днес е пазаруването онлайн. Все повече вместо традиционното пазаруване по магазините, хората предпочитат сърфирането в интернет и покупката на една или друга стока онлайн. Това е един от най-бързите начини да намерим това, което търсим в свободното си време. Защо този вид пазаруване се предпочита от видинчани провери Пламен Коцев.
"Пазарувам онлайн различни неща за компютъра, стойки за китари, доволен съм, нямаше проблеми. Не съм чувал за измамени в нета. Преди да поръчаш трябва да провериш сайта, източника от който искаш да пазаруваш- от кога е на пазара, да не е някоя вчерашна фирма. Важни са и контактите, тъй като много от измамническите фирми крият контактите си и дават само линк за писмо, няма адреси. Това са важни неща, за да не стане така, че да хвърлиш парите си на вятъра."- разказаха за опита си в пазаруването по интернет хора от Видин.

Оказва се, че този начин за покупка на една или друга стока обаче крие и своите рискове. Сред една от най-често срещаните измами е при автомобилите втора употреба. Затова специалисти дават и полезни съвети- проверете кой е сайтът и какви са координатите му. Може да се поинтересувате и от мнението на други потребители в интернет пространството. Богомил Николов от Европейския потребителски център съветва да не се плаща с банкова карта при поръчка онлайн, а да се плаща при доставката:
"Българите пазаруват най-малко онлайн в сравнение с другите европейски държави и затова има най-малко регистрирани жалби. В някои случаи сме по-добре от най-развитите държави, например със закъснелите доставки. В България тъй като най-масовата форма за плащане е на куриера при доставката, затова и стоките пристигат много бързо. За сравнение информация от Англия- всеки десети поръчан подарък за Коледа е закъснял. Именно затова препоръчвам на хората да не плащат с банкова карта онлайн, а при доставката. Винаги, когато решим да пазаруваме от даден интернет магазин- да проверим неговите контакти. Колкото и да е задължително това в законодателството, все още има търговци, които са анонимни за потребителите. И макар потребителите да имат правото да върнат стоката в 7-дневен срок, ако не са доволни, то няма да има на кой да я върнат. Винаги проверявайте адреса, без да се изкушавате от атрактивните цени, които обикновено са "сиренцето"."- съветва Богдан Николов.

За подобни проблеми сигнализира и слушател на Радио Видин от Монтана, който обясни как бил измамен с над 100 лева от сайт. Поръчаната стока така и не била доставена, а нямало адрес, на които да се свърже при проблем, на посочените телефони пък никой не отговарял. Проверката във форумите за даден сайт понякога може да се окаже голямо предимство и да ни предпази от грешки, категоричен е слушателят.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00