Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спасовден е - празник на хлебарите

Снимка: Радио ВИДИН


На Възнесение Господне или Спасовден професионален празник имат хлебари и сладкари, както и шофьори, строители, хотелиери и цветари. Не са малко проблемите, пред които са изправени родните хлебопроизводители на празника си. Постоянно вариращите цени на брашното и цената на крайния продукт, която диктува пазара, оказват влияние върху сектора, в много случаи негативно.
Как се определя цената на хляба и има ли определена формула за това-потърсихме за коментар Костадин Георгиев, хлебопроизводител от Монтана и бивш председател на регионалния съюз на хлебопроизводителите.

"По отношение формирането на цената на хляба трябва да отбележим, че най- сериозно върху нея се отразява цената на брашното и на второ място е трудът, който се полага при производството му. Като цяло процентът на труда върху цената на хляба през годините расте. Друг фактор е цената на електроенергията, без която е невъзможно да калкулира крайната цена на насъщния." - обясни Костадин Георгиев. 


СнимкаДейността на хлебопроизводителите е пряко свързана с редица странични фактори, като цената на електроенергията и природните условия. В последните години фалитите на хлебопекарни не бяха един или два. Има ли опасност за хората в бранша сега:
"От началото на годината в региона на Монтана нямаме сигнали за спряно производство и фалирали хлебопроизводители. За съжаление има съкратени работници. За сега колегите се задържат, дано да оцелеят. Има проблеми в другите браншове- при закуските, много обекти се затварят. С въпросното ДДС върху хляба все още нищо не се случва, защото управляващите нехаят по този въпрос." - допълни Костадин Георгиев.

Повече по темата за проблемите в сектора на хлебопроизводството може да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25