Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готовността на общините за пожароопасния период

Проливните дъждове са забавили мерките за пожароопасния сезон

Снимка: РАДИО ВИДИН
Всички ние с нетърпение чакаме лятото с надежди за синьо небе и дълги, топли вечери, но сезонът може да донесе и много пожари. Готови ли са обаче общините за пожароопасния период?

Проливните дъждове през пролетта забавиха с около месец предприемането на мерки срещу пожароопасния сезон. Според разпоредбите, обявяването на пожароопасния сезон става след заповед на областния управител и след постъпило предложение от директора на регионалната дирекция по горите. Обикновено този сезон обхваща месеците от април до октомври, припомнят от община Враца. Законът задължава да се предприемат забранителни и организационни мерки, които да предотвратят възникването на пожари. Собствениците на горски територии трябва да са бдителни и в готовност да предотвратяват и да не допускат пожари. По време на пожароопасния сезон се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 метра от границите на горските територии. Физическите лица, преминаващи или пребиваващи в горите, е задължително да спазват правилата за пожарна безопасност в тях.

Изхвърлянето на горими отпадъци трябва да става само на определените за целта места. Особено внимание трябва да се обърне на изготвянето на нови и поддържане на стари минерализовани ивици, както и на почистването на тревните площи покрай железопътни линии и пътища, линейни съоръжения, земеделски земи, вилни зони, туристически хижи. Всички големи комплекси от култури и насаждения е необходимо да се разделят с бариерни и лесокултурни прегради.

От общинската управа във Враца напомнят на ръководителите на сдружения на ловците и риболовците да инструктират своите членове за правилата за пожарна безопасност преди всяко пребиваване в гората. Кметовете по места също трябва да организират денонощна телефонна връзка със структурите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" при възникване на горски пожари, информира още Жоро Александров.

"Кметът на община Белоградчик Борис Николов вече е издал заповед за определяне мерките за осигуряване на пожарна безопасност на горските територии в общината", съобщи пред Иванка Петрова секретарят на Общината Албена Бакалеева.

Какво съветват Красимир Кънчев, старши специалист по Гражданска защита в Община Кула и главен инспектор Милен Янакиев, заместник началник на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Лом - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00