Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще плащаме ли такса смет според количеството отпадъци

Снимка: Радио ВИДИН

Предложение на Министерството на финансите за справедливо плащане на такса смет обсъди Националният съвет за тристранно сътрудничество това лято. Идеята получи подкрепа, като предвижда три основи, които могат да се ползват за определяне на таксата. Първата е индивидуално измерване на битовите отпадъци в имота, втората - количеството отпадъци съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове и третата основа е определяне на таксата спрямо броя на ползвателите на услугата в имота. Таксата за отпадъци в момента се определя според данъчната оценка на недвижимия имот. Срещу новата методика се обявиха общините. Според тях това ще доведе до драстично поскъпване на такса смет за населението за сметка на едрия бизнес. Заради забавеното одобряване на методиката и законопроекта общините също така няма да имат време да я въведат. Ако предложението получи одобрение, то новите правила трябва да започнат да се прилагат от следващата година.

Видинчани са скептични по отношение на идеята, показва анкета на Радио ВИДИН:

"Не сме запознати, но не знам кой ще определя тези количества и как ще ги определят ... Да не стане както с всяко друго нещо за сметка единствено на монополите ... При нас специално няма никакъв ред и мисля, че и тази идея няма да се осъществи."

Кметът на Община Белоградчик Борис Николов подкрепя идеята. С него разговаря Иванка Петрова.

"Идеята е превъзходна, но проблемът на нас българите ни е в самата реализация. Подкрепям тази идея и мисля, че това е справедливо за данъкоплатците. Ако държавата инвестира справедливо и коректно в този механизъм, аз го приветствам"- каза Борис Николов.

В Мездра Петко Котларски разговаря с жители на железничарския град за новата идея и методи на плащане на таксата. Мненията на мездренчани са разнопосочни по темата, показа анкетата. Във Враца пък още не е ясно как ще се определя новата такса смет. Сътрудникът ни Жоро Александров зададе този въпрос на Марияна Тонашка, директор на дирекция "Местни данъци и такси" в Община Враца.

"Новата идея за промяна е свързана с това да се търси връзка между използваната основа, респективно начислената такса и реално генерираното количество отпадък от лицата, било то граждани или фирми" - каза за радио Видин Марияна Тонашка.

Един от вариантите да бъде определена новата такса смет е да се направи публично обсъждане на предложението, смятат пък в Община Лом. Там Владимир Недев разговаря с Валентин Вергилов- управител на Общинско предприятие "Чистота". Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00