Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще плащаме ли такса смет според количеството отпадъци

Снимка: Радио ВИДИН

Предложение на Министерството на финансите за справедливо плащане на такса смет обсъди Националният съвет за тристранно сътрудничество това лято. Идеята получи подкрепа, като предвижда три основи, които могат да се ползват за определяне на таксата. Първата е индивидуално измерване на битовите отпадъци в имота, втората - количеството отпадъци съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове и третата основа е определяне на таксата спрямо броя на ползвателите на услугата в имота. Таксата за отпадъци в момента се определя според данъчната оценка на недвижимия имот. Срещу новата методика се обявиха общините. Според тях това ще доведе до драстично поскъпване на такса смет за населението за сметка на едрия бизнес. Заради забавеното одобряване на методиката и законопроекта общините също така няма да имат време да я въведат. Ако предложението получи одобрение, то новите правила трябва да започнат да се прилагат от следващата година.

Видинчани са скептични по отношение на идеята, показва анкета на Радио ВИДИН:

"Не сме запознати, но не знам кой ще определя тези количества и как ще ги определят ... Да не стане както с всяко друго нещо за сметка единствено на монополите ... При нас специално няма никакъв ред и мисля, че и тази идея няма да се осъществи."

Кметът на Община Белоградчик Борис Николов подкрепя идеята. С него разговаря Иванка Петрова.

"Идеята е превъзходна, но проблемът на нас българите ни е в самата реализация. Подкрепям тази идея и мисля, че това е справедливо за данъкоплатците. Ако държавата инвестира справедливо и коректно в този механизъм, аз го приветствам"- каза Борис Николов.

В Мездра Петко Котларски разговаря с жители на железничарския град за новата идея и методи на плащане на таксата. Мненията на мездренчани са разнопосочни по темата, показа анкетата. Във Враца пък още не е ясно как ще се определя новата такса смет. Сътрудникът ни Жоро Александров зададе този въпрос на Марияна Тонашка, директор на дирекция "Местни данъци и такси" в Община Враца.

"Новата идея за промяна е свързана с това да се търси връзка между използваната основа, респективно начислената такса и реално генерираното количество отпадък от лицата, било то граждани или фирми" - каза за радио Видин Марияна Тонашка.

Един от вариантите да бъде определена новата такса смет е да се направи публично обсъждане на предложението, смятат пък в Община Лом. Там Владимир Недев разговаря с Валентин Вергилов- управител на Общинско предприятие "Чистота". Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14