Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на Северозапада след старта на новия парламент

Снимка: Светослав Цветанов
В часа за политика в "Посоките на делника" този вторник говорим за бъдещето на Северозапада след старта на новия парламент. Всички ние със сигурност очакваме новото 43-то Народно събрание да сформира кабинет, който да ни преведе през следващите тежки месеци. Известно е, че много общини в страната са в изключително тежко положение заради спрени средства по еврофондовете.

Има ли бъдеще за Северозапада, потърсихме мнението на кметовете Иван Аспарухов - на Мездра, Борис Николов - на Белоградчик и Златко Живков - на Монтана. С кмета на Мездра се срещна и разговаря Петко Котларски.

"Новините за Северозапада продължават да валят в изключително негативна посока. Стратегията за развитие на Северозапада, която трябва да се реализира до 2020 година, е умножена по нула, просто няма такава. Северозападът продължава да бъде малтретиран. В близките 2 години, освен Програма "Човешки ресурси" няма да има нормална програма, по която може да работи Северозапада. В крайна сметка обаче, няма нещо, което да ти подарят даром - то трябва да се извоюва"
, заяви Иван Аспарухов.   

"Както вече десетилетия нищо не се случва, така нищо ново не можем да очакваме и от новия парламент", е реалистичното обяснение на кмета на видинската община Белоградчик Борис Николов. По думите му всичко около Стратегията за развитие на Северозапада е останало глас в пустиня.

"Но кой те чува в тази държава?"
, риторично пита кметът.

"Проблемите са си при нас. И никой не го интересува как се оправя, примерно Община Белоградчик. Ако я имаше тази пуста политическа воля, нещата много лесно, без допълнителни разходи и пари, могат да бъдат решени. Но няма я политическата воля. Така че, дали с правителство, или без правителство, картината си е една и съща", коментира Борис Николов.

По темата за бъдещето на Северозапада след старта на новия парламент, разговаряхме и с кмета, който 15 години е неотлъчно на този пост в община Монтана - Златко Живков.

"Интегрираните териториални инвестиции за които много се говореше, май не се случват. Специалното внимание към Северозапада е специално заобикаляне на Северозапада. Ако отпадне тази Стратегия ще излезе, че ние се развиваме въпреки всички стратегии с помощта на българските правителства. И другото е мъката на всяка една местна власт в борбата с проектите, които има. Помолих депутатите от монтанския регион, ако не ни помагат, поне да не ни пречат. Не се съмнявам, че ще има правителство, даже и за формата на правителството, за да може по-бързо да работим нататък", каза Златко Живков.

Още по темата за бъдещето на Северозапада чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00