Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достоен живот в старините си искат българските пенсионери

Старост - нерадост

Снимка: Радио ВИДИН
Проблемите на българските пенсионери са нерешени от десетилетия. Огромна част от тях са подложени на истински геноцид. При нужните около 600 лева месечна издръжка, хиляди пенсионери едва оцеляват със 154,50 лева, сочи статистиката. Приблизително 77 евро е минималната пенсия за България, а минималната пенсия в най-бедната държава в Близкия изток- Йемен, е 74,41 евро.
В средата на месеца "Съюзът на пенсионерите 2004", член на Европейската пенсионерска асоциация, проведе пленум за десетата си годишнина. Там бяха обсъдени проблемите пред българските пенсионери и тяхната чуваемост от българските институции. И фактите, които не крият- над възрастните хора у нас тежи неуважението на държавата, а управляващите се страхуват от морала, който носят възрастните българи. Това каза пред Лилия Димитрова Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на "Съюза на пенсионерите 2004" в област Видин:

"Над възрастните хора тежи неуважението на държавата, изразено не само чрез най-ниските пенсии в Европа, но и отрицанието на съществуването ни. Ние сме носители на българската традиция, на мъдростта на поколения пред нас, имаме опит и знания, и морал, от който управляващите днес се страхуват. На пленума взехме решение за действия, с които да покажем, че сме тук и искаме да живеем достоен живот. Организираме подписка в цялата страна, с която да защитим живота и здравето на нас и децата ни със следните искания: Парламентът да приеме закон за възрастните хора, минималната пенсия да бъде равна на минималната работна заплата, вместо коледни добавки да се изплаща 13-та пенсия, осъвременяване на пенсиите спрямо осигурителния доход от предходната година, безплатни медицински прегледи...."
- подчерта Малинка Башлийска. Подписката по общини ще продължи до средата на месец януари, след което ще бъде връчена на Парламента.

Борбата на пенсионерската организация е за ниските доходи, които получават от държавата, както и нефинансирането на клубната дейност на хората от третата възраст. Още по-тежко е положението им в селата, където изолацията им е тотална. Нашият събеседник Малинка Башлийска пита:

"Знаят ли нашите управници как живеят по селата старите хора?". Екип на Радио ВИДИН постоянно обикаля населените места от българския Северозапад, а впечатленията, които събира са повече от красноречиви- старите хора живеят изолирано, пренебрегвани, и в нищета.

"Малко са парите, не стигат, остарели сме и ни е трудно, децата са заети, идват рядко. Добре, че имаме телевизор, та поне от него слушаме какво става, иначе сме като откъснати от света. Пенсионери сме, единият със 183, другият със 173 лева пенсия, след 42 години трудов стаж. Лекарствата ни са близо 100 лева, не ми се говори как се живее. Нали знаете, че бедният човек се манипулира и се контролира много по-лесно. Та затова така живеем ние, пенсионерите..."
- на едно мнение са хората от различни села в най-бедния край на страната ни.

В България думата "пенсионер" е синоним за човек, борещ се за биологично оцеляване. Новата пенсионна система на България вероятно е далеч пред нас. А проблемите са повече от видни- високи осигуровки на работещите, и ниски пенсии за старините на хората. Липсата на комуникация с институциите също е сред най-честите проблеми, от който се оплакват хората от третата възраст, казват Надежда Гъжева, председател на общинския съвет на Съюза на пенсионерите 2004" и Малинка Башлийска от областната структура на пенсионерската организация.

Животът на българския пенсионер има по-различно материално измерение от живота на връстниците им, които пристигат с круизните кораби по река Дунав. Но в духовен смисъл е по-различно- няма в света такива хора, с такова настроение, в такава мизерия, да умеят така да се веселят. Това казват за себе си тези, които вече са се оттеглили в заслужена почивка. Но въпреки това, у тях остава горчивината, че техният труд и мечтите им не са оценени...

Още по темата за живота на българските пенсионери може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55