Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достоен живот в старините си искат българските пенсионери

Старост - нерадост

Снимка: Радио ВИДИН
Проблемите на българските пенсионери са нерешени от десетилетия. Огромна част от тях са подложени на истински геноцид. При нужните около 600 лева месечна издръжка, хиляди пенсионери едва оцеляват със 154,50 лева, сочи статистиката. Приблизително 77 евро е минималната пенсия за България, а минималната пенсия в най-бедната държава в Близкия изток- Йемен, е 74,41 евро.
В средата на месеца "Съюзът на пенсионерите 2004", член на Европейската пенсионерска асоциация, проведе пленум за десетата си годишнина. Там бяха обсъдени проблемите пред българските пенсионери и тяхната чуваемост от българските институции. И фактите, които не крият- над възрастните хора у нас тежи неуважението на държавата, а управляващите се страхуват от морала, който носят възрастните българи. Това каза пред Лилия Димитрова Малинка Башлийска, председател на Областния съвет на "Съюза на пенсионерите 2004" в област Видин:

"Над възрастните хора тежи неуважението на държавата, изразено не само чрез най-ниските пенсии в Европа, но и отрицанието на съществуването ни. Ние сме носители на българската традиция, на мъдростта на поколения пред нас, имаме опит и знания, и морал, от който управляващите днес се страхуват. На пленума взехме решение за действия, с които да покажем, че сме тук и искаме да живеем достоен живот. Организираме подписка в цялата страна, с която да защитим живота и здравето на нас и децата ни със следните искания: Парламентът да приеме закон за възрастните хора, минималната пенсия да бъде равна на минималната работна заплата, вместо коледни добавки да се изплаща 13-та пенсия, осъвременяване на пенсиите спрямо осигурителния доход от предходната година, безплатни медицински прегледи...."
- подчерта Малинка Башлийска. Подписката по общини ще продължи до средата на месец януари, след което ще бъде връчена на Парламента.

Борбата на пенсионерската организация е за ниските доходи, които получават от държавата, както и нефинансирането на клубната дейност на хората от третата възраст. Още по-тежко е положението им в селата, където изолацията им е тотална. Нашият събеседник Малинка Башлийска пита:

"Знаят ли нашите управници как живеят по селата старите хора?". Екип на Радио ВИДИН постоянно обикаля населените места от българския Северозапад, а впечатленията, които събира са повече от красноречиви- старите хора живеят изолирано, пренебрегвани, и в нищета.

"Малко са парите, не стигат, остарели сме и ни е трудно, децата са заети, идват рядко. Добре, че имаме телевизор, та поне от него слушаме какво става, иначе сме като откъснати от света. Пенсионери сме, единият със 183, другият със 173 лева пенсия, след 42 години трудов стаж. Лекарствата ни са близо 100 лева, не ми се говори как се живее. Нали знаете, че бедният човек се манипулира и се контролира много по-лесно. Та затова така живеем ние, пенсионерите..."
- на едно мнение са хората от различни села в най-бедния край на страната ни.

В България думата "пенсионер" е синоним за човек, борещ се за биологично оцеляване. Новата пенсионна система на България вероятно е далеч пред нас. А проблемите са повече от видни- високи осигуровки на работещите, и ниски пенсии за старините на хората. Липсата на комуникация с институциите също е сред най-честите проблеми, от който се оплакват хората от третата възраст, казват Надежда Гъжева, председател на общинския съвет на Съюза на пенсионерите 2004" и Малинка Башлийска от областната структура на пенсионерската организация.

Животът на българския пенсионер има по-различно материално измерение от живота на връстниците им, които пристигат с круизните кораби по река Дунав. Но в духовен смисъл е по-различно- няма в света такива хора, с такова настроение, в такава мизерия, да умеят така да се веселят. Това казват за себе си тези, които вече са се оттеглили в заслужена почивка. Но въпреки това, у тях остава горчивината, че техният труд и мечтите им не са оценени...

Още по темата за живота на българските пенсионери може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20