Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постижима ли е енергийната ефективност във видинските училища

Минусовите температури в началото на 2015 година се оказаха поредното изпитание пред училищата във Видинска област. Учебните заведения трябваше да запазят в изправност парните си инсталации и да осигурят оптимални температури в класните стаи след ваканцията. Междувременно стана ясно, че ученическото общежитие във Видин не може да изплати разходите си за отопление за предишните две години, затова Общината ще го дофинансира със 76 000 лева. Директорът на общежитието Михаил Николов обясни, че делегираният бюджет не достига, защото учениците намаляват. Той смята, че недостигът на средства може да се преодолее със саниране и смяна на дограмата.

Оказа се, че от саниране имат нужда и много училища, които в момента отделят значителни средства за гориво и поддръжка на отоплителните инсталации. Сред тях е СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин. Директорът Любомир Миланов настоява сградата да бъде ремонтирана, за да се понижат разходите за отопление и да спре рушенето на фасадата от дъждовете.

"През 2005 година, когато дойдох в училището, първата задача беше да подменя дървените прозорци с ПВЦ дограма. Оттогава досега се опитвам да санираме училището по много проекти и програми, но засега неуспешно. Неуспешно, защото решаваща роля трябва да има Общината. Засега Общината не ни включва в проекти. При подмяната на дървените прозорци разходът на гориво за отопление намаля с около 30 тона. Ако санираме училището, вероятно ще намалее още повече. Така се решават два въпроса- ще бъде по-топло на учениците и по-евтино на държавата", заяви директорът.

Половин тон гориво е изхарчило училището през празничните дни, когато температурите в града паднаха до минус 23 градуса. При такива студове парните котли постоянно се подгряват, за да не възникне авария. Ако сградата бъде санирана, това няма да е необходимо, а за година ще бъдат спестени 80 000 лева- пари, които могат да бъдат използвани за подмяна на оборудването и дори за допълнителни възнаграждения на учителите по празниците.

СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в град Брегово е средищно, в него се обучават деца от всички населени места на пограничната община. Въпреки това училището все още се отоплява с печки на дърва и въглища.

"30 години основен ремонт не сме имали. 2008 година министерството отпусна доста средства и подменихме дограмата с алуминиева и до тук. Миналата година беше взето решение на общинска сесия за одобряване на програма за енергийна ефективност на общинско ниво. В тази програма сме включени и ние. Тя показва, че до 3 години Общината трябва да кандидатства с проект към Програмата за развитие на селските райони и училището е включено като бенефициент за цялостно саниране", каза директорът на училището Илияна Кръстева.

Силната запрашеност
на класните стаи е основният недостатък на отоплението с дърва и въглища. Макар че това няма отношение към качеството на учебния процес, в най-кратък срок Община Брегово и училищното ръководство трябва да вземат мерки за подобряване на енергийната ефективност, заяви още Илияна Кръстева.


СнимкаПМГ "Екзарх Антим I"- Видин беше санирано само преди няколко месеца. Ползите от него са факт, но това не е достатъчно, каза директорът Румяна Петрова:

"Със стартирането на отоплителния сезон много по-малко гориво се изразходва в гимназията. Но колкото съм удовлетворена от факта, че сградата ни е санирана, мисля, че нещата са наполовина добре свършени, тъй като отоплителната ни инсталация е изключително стара. Цяла нощ поддържащият парната инсталация, заедно с лицето по техническата поддръжка, са били в училището и са работили, тъй като открихме един сериозен теч."

Потърсихме и Община Видин, за да научим какви идеи за енергийно обновяване на училищата има. От пресцентъра ни отговориха, че Общината няма да кандидатства с проект за енергийна ефективност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45