Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Тополовец искат кофи за боклук, чисти улици и специални пътни знаци

5
Снимка: Светослав Цветанов
В селото, където отиваме, живеят обикновени отрудени хора, които с богатата си душа, грабват веднага симпатиите на всеки градски човек. В село Тополовец, в община Ружинци. Там ви отвеждаме днес и казваме "Добро утро" на хората и на кметския наместник Сашко Здравков.

Посрещат ни в един от местните магазини /оказва се, че в селото има два/. Седнали са да се почерпят, защото са взели пенсията. По-късно към тях се присъединява и кметският наместник. Въпросите към него са ясни и конкретни. Хората имат мнение и за политиката, и за предстоящите местни избори.

"Какво да поискаме за селото, като не останаха хора, младите изчезнаха отдавна. Без хора нищо не става", казва ни една от жените, които срещаме в центъра на Тополовец.

"Всички ние сме млади пенсионери. А това, което искаме, но не от кметския наместник, а от общинския кмет, е да ни докара кофи за боклук, защото плащаме данъци. Няма къде да го изхвърляме. По една малка кофа се пада на три семейства", негодуват местните хора. И започват да редят проблем след проблем:

- за калните улици:

"Превърнали са се в язовири, за асфалт въобще не може да се говори."


- за липсата на специална пътна маркировка и знаци:

Снимка"През нашето село трафикът е много натоварен, стават катастрофи. Има един много коварен завой, трябва да има предупредителни светлини или "легнали полицаи". А ние какво имаме- един малък знак с една стрелка "ляв завой" и това е."


Ядосват се хората от Тополовец, че ги търсят само преди избори:

"Тогава всеки те потупва по рамото, прегръща те, моли те да си дадеш гласа."


Работа в Тополовец няма. Пенсиите на хората са малки и като си платят токът, водата и телефонът- не остава нищо. Кметският наместник Сашко Здравков ни разказва за 300-годишната историята на селото, за това, което е направено в Тополовец и за това, което не е.

Сашко Здравков, кметски наместник на село Тополовец, община Ружинци"През 1939 година в селото е имало 3 600 души, сега са 160, предимно възрастни са останали. Навремето имаше ТКЗС, имаше цех за торти и пасти, сега няма нищо. Пак ще разчитаме на социалните програми. Хората пазаруват на вересия. Хубаво е, че поне кражби в селото нямаме. И живеем без всякакви крамоли помежду си", казва кметският наместник и се обръща към политиците:

"Започнете да работите за хората."

Целия репортаж за село Тополовец чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45