Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли къде да предаваме едрогабаритните отпадъци

Контейнери за текстил, обувки и гума са поставени във Враца
Снимка: Жоро Александров

Осигуряването на площадки за безвъзмездно предаване едрогабаритни, опасни отпадъци и други е уредено в Закона за управление на отпадъците, като те трябва да бъдат изградени до края на 2015 година. Общините, които не се съобразят с това изискване в срок, ще заплащат допълнително такса за депониране, докато не изградят тези обекти. Изграждането им може да бъде направено от местните управи или чрез сключване на договори с фирми, притежаващи разрешение за събиране, транспортиране, рециклиране или оползотворяване на отпадъци. На площадките могат да се приемат обемисти домакински отпадъци (шкафове, гардероби, легла, дивани, фотьойли, матраци и други), строителни отпадъци от ремонтна дейност, биоразградими отпадъци, батерии, електрически уреди и т.н.

В община Лом събирането на едрогабаритните отпадъци се извършва на специално обособена за целта площадка, собственост на фирма, сключила договор с местната управа.

"От 1- ви август 2014 година Община Лом е сключила договор с фирма и жителите на общината имат възможността безвъзмездно да предадат излезлите от употреба от домакинствата им едрогабаритни уреди и предмети. За целта е обособена площадка с площ от 5 408 кв. м на територията на бившия електрокарен завод. На тази площадка гражданите могат да предадат и излезлите от употреба МПС, отпадъци от опаковки от стъкло, пластмаса и хартия"- съобщи за Радио ВИДИН сътрудникът ни Владимир Недев.

Сравнително същото е положението и в община Козлодуй. Сътрудникът ни Силвия Иванова потърси за коментар Лора Генова, главен експерт "Екология и опазване на околната среда" в местната управа.

"Последната информация, която имаме е, че общините могат да се справят с проблема чрез сключването на договори с определена фирма. Ние също процедираме така и имаме договор с фирма, която да е отговорна за този процес"- каза Лора Генова.

В Белоградчик имат готов проект за претоварна станция и се надяват той да стартира скоро. Сътрудникът ни Иванка Петрова потърси за коментар Борис Николов- кмет на общината.

"Всичко според мен е баланс на потребности и способности. Имаме готов проект за нова претоварна станция, с чиято реализация средствата ще се намалят значително. Това е трябвало досега да бъде направено. Общината и държавата не са си свършили работата"- каза за "Актуално" в "Посоките на делника" Борис Николов.

Враца има опит по въпроса със събирането на едрогабаритни отпадъци и дори разработва пилотен проект за повторната употреба на някои от тях. Изградена е специална площадка, а в града има и 10 контейнера, в които се събират текстил, обувки, гума. Сътрудникът ни Жоро Александров разговаря с кмета на община Враца Николай Иванов:

"Такава площадка е почти изградена в нашата община. Тя е разположена на регионалното депо за опасни отпадъци. Мястото е облагородено и указано с информационни табели. В града са разположени и десет контейнера за събиране на текстилни отпадъци директно от домакинствата. Разположен е и един голям складов контейнер за информационен център и пункт за повторна употреба на предмети, които са били изхвърлени, но може да им бъде даден втори живот. Имаме и договор с фирми за приемане на отпадъци от домакинствата. Още информация може да се намери на сайта на Община Враца, в раздел "Екология" ."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45