Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои от традициите за Великден ще спазим

Снимка: Радио ВИДИН

Дните до Великден носят в себе си дълбок смисъл. Те припомнят последната седмица от живота на Христос. Велики четвъртък крие много символика, като на този ден предците ни не работели и извършвали много обреди, най-важният от които е боядисването на яйцата.

Спазват ли традициите по Великденските празници- това попитахме видинчани:

"По принцип спазваме традициите ... Боядисването на яйцата, козунаците - всичко това са прекрасни традиции, които предаваме и на внуците ни ... Постите и молбата за здраве задължително спазвам."

На Велики четвъртък вечерта в църквата се служи утреня на Велики Петък, като свещениците изнасят кръста от олтара. Извършва се помазване на болните с елей, който лекува душата и тялото. По време на литургията се четат 12 откъса от Евангелието.

"В четвъртък се подготвяме за празника. На този ден Иисус Христос е основал евхаристията. Това става на тайната вечеря. Това е първото причастие на християните. Тогава те не са го разбирали все още. Нашият спасител ни дава на този ден най-достъпните неща- хляба и виното" - разказа архимандрит Самуил, председател на храма "Света Петка" във Видин

Какво трябва да знаем още за Страстната седмица и благодатният великденски огън?

"Първите три дни от страстната седмица са посветени на жениха. Четвъртък е денят на тайната вечеря на Христос и неговите апостоли. Велика събота е денят, в който не се консумира дори и олио. Пази се строг пост, за да се посрещне Възкресението Христово. В този ден по време на богослужението Йерусалимският патриарх влиза да се помоли в кувуклията на Божи гроб, държейки два снопа със свещи. Тогава върху това място през отвор на купола на кувуклията по чуден и благодатен начин се запалват свещите с благодатния огън. Това датира още от четвърти век" - каза за Радио ВИДИН Белоградчишкият епископ Поликарп.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09