Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Емил Георгиев, кмет на Арчар: "Училище за кметове няма"

Арчар- непрестанната борба с иманярите

7
Снимка: Светослав Цветанов, радио ВИДИН
В "Добро утро, кмете!" ви разказваме за нашите впечатления от гостуването ни във видинското село Арчар, най-голямото в община Димово. С годините на Прехода тук са се задълбочили проблемите от липсата на работни места и препитание, принудили мнозина да заминат нанякъде или да се занимават с иманярство. Другата им болка е, че не спират посегателствата, въпреки постоянното присъствие на хората на реда от полицейския участък. Разказват, че селото им е голямо, но са големи и проблемите им.

"Няма препитание, младите се спасяват поединично... Ние сме учителки, трудно е, но родителите на децата от ромската общност свикват полека. Пращат децата на училище, но някои са мръсни, неугледни, гладни в много случаи. Сега, като свърши редовната закуска, се налага пак да купувам вафлички, гладни са... Посегателства, кражби има, макар че има и СОТ. Воювам с тези, които копаят и рушат дворовете на хората, монети търсят... Най-много са ни проблемите като се изселват отдолу, купуват къщи, който е ходил по чужбина и направил пари..."-
изказаха болката си местните хора.
 
СнимкаПромените след 1989 година се отразяват неблагоприятно и на село Арчар. Хората губят работните си места, а повечето от обитателите на махалите започват да се занимават с иманярство, благодарение на което се издържат. Проблемите с безчинствата при древна Рациария продължават с години, а иманярството се превръща в доходен бизнес. Успяха ли поне малко да се преборят в опазването на древните останки, попитах кмета Емил Георгиев.

"Има отделни случаи на иманярски набези през нощта, но са рядко. Имаме двама пазачи, назначени от Общината, които охраняват паметника на културата през светлата част на денонощието. В другата част Снимкаот деня обход правят от полицейския ни участък. Има заловени, осъдени на пробация и в затвора има след повторни нарушения, но това са хора от крайната бедност- решили да рискуват всичко. Но има и такива, които изпускаме, копаят в района на "Блатото" към Дунава. От битовите кражби имаме единици, агнета крадяха около Великден и Гергьовден, хванаха ги крадците. Полицаите си знаят контингента, има такива, на които кражбата им е в кръвта, а не че са бедни"- разказа кметът на селото.
   
Каква е равносметката на края на третия му мандат и с какво може да се похвали Емил Георгиев:

Снимка"Ремонтирахме църквата "Успение Богородично" с 300 000 лева, облагородихме мястото за пазар с покрив и маси за около 10 000 лева. Наскоро открихме и две улици- асфалтирахме ги с пари на общината. Едната улица за детската градина беше в окаяно състояние, около 120 000 излезе асфалт, тротоар и бордюр. Основен ремонт е направен и на детската градина. Започваме ремонт на помощно помещение, което да се ползва за детска ясла. Имаме деца до 3 години, а няма къде да ги гледаме. Сменена е и дограмата на кметството, остава да се боядиса, но това го оставям на следващия кмет"- похвали се управникът.  

А защо няма да се кандидатира повече за кмет? Философията на Емил Георгиев след 12 години на кметския стол е, че е време някой по-млад и енергичен да дойде и да те смени, когато се чувстваш изморен от борбата с проблемите, която никога не свършва, и за която никой не те подготвя.

"Прецених, че три мандата стигат- на някои съм омръзнал, на някои не съм могъл да услужа, на много съм и помогнал, но трябва да дойде свежа сила. Този, който ще ме наследи трябва да знае, че не трябва да седи в кметството, на бюро, работата на кмета е навън, сред болките на хората. Трудно е, защото няма училище за кметове, учиш се в движение"
- тези съвети завещава на наследника си настоящият кмет на Арчар.

Още за селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05