Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Местата за спорт на учениците- поддържат ли се и доколко са безопасни

Снимка: Радио ВИДИН

Колко средства отделят общините за подобряване на съществуващите физкултурни салони в училищата, изграждат ли се нови с европейско финансиране или пари от държавния бюджет? Безопасни ли са залите за спорт и предвижда ли се разкриване на нови центрове за ученици и младежи, завършили образованието си? Това са въпросите, на които търсим отговори днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

Едно от най-големите видински училища- "Иван Вазов", в което учат над 800 деца, все още няма физкултурен салон. Преди години беше изготвен идеен проект за изграждането на зала в двора на учебното заведение, но необходимите за целта около 5 милиона лева така и не бяха осигурени.

Въпреки липсата на спортна база, отборът по лека атлетика на училището се класира за финалите на ученическите игри и преди дни зае престижното 6-о място в страната. Подготовката обаче е преминала трудно, защото Община Видин не само, че не е съдействала, а е създала редица пречки за подготовката на младите спортисти, разказа Ели Богомилова, старши учител по физкултура и спорт и водач на отбора.

"В училището не разполагаме с физкултурен салон. Налагаше ни се да ползваме закритата писта до стадиона. Състоянието на базата, обаче и там е покъртително. Организацията на общинските и областните първенства също е под всякаква критика. Процедурата по самата организация е доста тромава и липсва всякакъв диалог с представителите на "Спортни имоти" към Община Видин"- каза за Радио ВИДИН Ели Богомилова.

В община Мездра, поглеждайки регистъра за спортните имоти, обекти и съоръжения, можем веднага да заключим, че спортните площадки в училищата са в добро състояние и почти редовно поддържани, предаде сътрудникът ни там Петко Котларски. С два проекта са обновени спортните площадки и игрищата в СОУ "Иван Вазов" в Мездра. Бяха изградени и две нови спортни площадки, в близост до строящата се спортна зала в железничарския град. Всяко от училищата- СОУ "Иван Вазов", СОУ "Климент Охридски" в село Зверино и Основните училища "Христо Ботев" и "Св. Св. Кирил и Методий" в Мездра имат собствени салони в сравнително добро състояние. Не отлично, но достатъчно, за да могат  децата да ги използват без никакъв риск. Според директора на ОУ "Христо Ботев" Иван Иванчев с делегираните си бюджети, училищата трудно се справят с поддръжката и ремонтите на физкултурните салони, а помощ от Общината трудно може да се очаква:

"Спортната база в нашето училище не е на най-добро ниво. Абсурд е училището със своя делегиран бюджет да инвестира някакви сериозни средства в спортната база."

Община Козлодуй е активна по отношение на поддръжката на спортните и физкултурни съоръжения на нейната територия, съобщи сътрудникът ни Ния Паскалева. Построена е спортна площадка с изкуствена настилка срещу блок 32 в крайдунавския град, като средствата са общински. Построено е и хандбално игрище и трибуни за 300 зрители в село Гложене. В момента тече и строеж на стадион "Христо Ботев" в Козлодуй, финансиран от фонд "Земеделие", като предстои въвеждане в експлоатация до 30 декември 2015 година. На спортната зала е подменена и настилката на волейболното игрище на стойност 50 хиляди лева със средства от Общината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49