Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли ни референдум с "орязани въпроси"?!

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим, трябва ли ни референдум с "орязани въпроси". Знаете, широко пропагандираният от президента референдум за изборното законодателство се провали. Националното допитване за изборните правила тази есен ще бъде само с един въпрос- дали да се въведе електронно гласуване. Депутатите отхвърлиха другите два въпроса, предложени от държавния глава. Президентът предлагаше референдумът да бъде по три въпроса: "Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно"; "Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми"; "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите".

Различно оформени между отделните политически сили мнозинства обаче на практика бламираха държавния глава и оставиха от трите предлагани от него въпроса само единия, при това най-безобидния- за електронното гласуване.

"Моето мнение е, че така поставените въпроси не бяха достатъчно добре рекламирани. Много често се задава въпросът, бламиран ли е президентът. Не е бламиран- нека да не бъдем крайни, макар и само едно от трите му предложения да беше прието", заяви пред Жоро Александров народният представител от Български демократичен център от Врачанския регион Явор Хайтов.

Разговаряхме и с Петър Кичашки, който е директор на Института за модерна политика:

"Това, което се случи с референдума на Росен Плевнелиев е еманация на факта, че Реформаторският блок и средите около тях са претърпели към днешна дата много тежък политически фалит. На практика гласовете на Реформаторсия блок бяха тези, които в голямата си степен обърнаха мача и направиха два от трите въпроса на референдума да бъдат отхвърлени. Референдумът падна жертва на дребни политически страсти и партийни игри."


Попитахме и двама видинчани-пенсионери с активна гражданска позиция какво мислят, трябва ли ни референдум с "орязани въпроси".

"Въобще не ни трябва такъв референдум, добре че го направиха в едно с местните избори, за да не харчим повече пари. Референдумите трябва да са подбрани, такива, че да се харесат на целия народ, а не да са за част от хората. Остана въпросът само за електронното гласуване, защото как ще гласуват депутатите за собственото си уволнение."


Иначе Народното събрание е във ваканция. Следващият работен ден на депутатите е 2 септември. През септември предстои кампания, а през октомври- местни избори и референдум.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45