Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще помогнат ли списъците на побойниците в клас срещу агресията в училище

Снимка: Радио ВИДИН
Всяко учебно заведение трябва да води единен регистър на случаите на тормоз в училище. Изискването е в сила от 15 септември и е записано в заповед на министъра на образованието, с която е утвърден алгоритъм за прилагане на Механизма за противодействие на училищния тормоз между учениците. Регистърът трябва да съдържа описание на инцидента, включително кои са участниците в него, и предприетите действия от страна на училището.

Ще помогнат ли т. нар. черни списъци на побойниците в клас за намаляване на агресията в училище? Отговора потърсихме от директор, педагогически съветник, ученици, родители.  

В Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин и досега е воден регистър, каза директорът Евлогия Манджукова. Тя обаче обясни, че все още няма яснота кои точно случаи трябва да се записват в него:

"Но кои случаи ще описваме- дали само това, което се е случило на територията на училището, или и онова, което се е случило с наши ученици извън училището. Защото насилие може да се прояви на 1 метър от оградата на училището, но с наш ученик. Трябва ли да го опиша в моя регистър или полицията трябва да го опише, защото и те водят регистър... Нещата са многопластови, многопосочни и ако няма ясна рамка кои случаи точно да се описват, считам, че ако просто само на тази база пуснем една заповед да водим регистър, без яснота по въпроса, за мен няма да има ефект."

Мнението на Евлогия Манджукова записахме още в началото на лятото, когато излезе заповедта на образователното министерство. И досега обаче няма яснота по поставените от нея въпроси. Предстои обучение по линия на Министерството на образованието и науката в Плевен, на което е възможно да бъде дискутирана и тази тема, надява се директорът.

Педагогическият съветник в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин Ивайло Милушев е на мнение, че училищата трябва да се борят с причините, а не с последиците от насилието в училище:

"Не считам, че този регистър ще промени ситуацията, защото неформално такива регистри и досега е имало... Нещата са малко деликатни. Не е регламентирано кой ще има достъп до този регистър и е възможно да се злоупотреби по някакъв начин с информацията от него, а все пак става въпрос за деца... Пътят за намаляване проявите на насилие е както за всяка проява с отрицателни последици - трябва да се премахнат причините. Това е трудно, защото знаем в какво време живеем, при каква тотална девалвация на ценности. Освен че трябва да има индивидуална работа с деца, склонни към такива прояви, тъй като децата не са виновни, те не са първопричината. Причината е или семейството, или обществото. Това са деца от рискови семейства или без родители, или с родители в чужбина, или израснали в семейства с нездравословна психическа среда. Тези деца трябва да бъдат ангажирани в различни извънкласни прояви. Опитваме се, правим това. Има някакви резултати, не казва, че на 100% сме постигнали успехи, но трябва се придържаме към някакви правила и съответно да се опитаме поне да минимизираме извършването на такива прояви."

Разнопосочни мнения споделиха ученици от Основно училище "Иван Вазов" във Видин:

"Според мен няма да има ефект, всичко ще продължи, както си е било. Няма да има промяна... Учениците вече няма да са толкова агресивни, защото ще знаят, че има наказания, които са категорични... Сигурно, не. Боят е редовен в нашия клас..."

С по-големи очаквания са родителите на децата:

"Сигурно ще има възпитателен ефект. Каквото могат да направят за доброто на децата... Надявам се да има ефект, защото агресията е все по-често срещано явление сред подрастващите и е хубаво да се вземат някакви мерки. Освен това и в семейството да се говори, да се възпитават в ценности и добродетели, които в последно време малко оставихме на заден план... Да, аз съм сигурна, че ще има ефект. Това е хубаво решение. Дано всичко да тръгне добре, защото имат нужда децата от това."

Потърсихме и Регионалния инспекторат по образованието, за да разберем как се справят училищата с воденето на регистрите и какъв е ефектът от тях. Оттам обясниха, че от началото на учебната година е изминал само месец и резултатите предстои да бъдат отчетени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01