Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще помогнат ли списъците на побойниците в клас срещу агресията в училище

Снимка: Радио ВИДИН
Всяко учебно заведение трябва да води единен регистър на случаите на тормоз в училище. Изискването е в сила от 15 септември и е записано в заповед на министъра на образованието, с която е утвърден алгоритъм за прилагане на Механизма за противодействие на училищния тормоз между учениците. Регистърът трябва да съдържа описание на инцидента, включително кои са участниците в него, и предприетите действия от страна на училището.

Ще помогнат ли т. нар. черни списъци на побойниците в клас за намаляване на агресията в училище? Отговора потърсихме от директор, педагогически съветник, ученици, родители.  

В Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин и досега е воден регистър, каза директорът Евлогия Манджукова. Тя обаче обясни, че все още няма яснота кои точно случаи трябва да се записват в него:

"Но кои случаи ще описваме- дали само това, което се е случило на територията на училището, или и онова, което се е случило с наши ученици извън училището. Защото насилие може да се прояви на 1 метър от оградата на училището, но с наш ученик. Трябва ли да го опиша в моя регистър или полицията трябва да го опише, защото и те водят регистър... Нещата са многопластови, многопосочни и ако няма ясна рамка кои случаи точно да се описват, считам, че ако просто само на тази база пуснем една заповед да водим регистър, без яснота по въпроса, за мен няма да има ефект."

Мнението на Евлогия Манджукова записахме още в началото на лятото, когато излезе заповедта на образователното министерство. И досега обаче няма яснота по поставените от нея въпроси. Предстои обучение по линия на Министерството на образованието и науката в Плевен, на което е възможно да бъде дискутирана и тази тема, надява се директорът.

Педагогическият съветник в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин Ивайло Милушев е на мнение, че училищата трябва да се борят с причините, а не с последиците от насилието в училище:

"Не считам, че този регистър ще промени ситуацията, защото неформално такива регистри и досега е имало... Нещата са малко деликатни. Не е регламентирано кой ще има достъп до този регистър и е възможно да се злоупотреби по някакъв начин с информацията от него, а все пак става въпрос за деца... Пътят за намаляване проявите на насилие е както за всяка проява с отрицателни последици - трябва да се премахнат причините. Това е трудно, защото знаем в какво време живеем, при каква тотална девалвация на ценности. Освен че трябва да има индивидуална работа с деца, склонни към такива прояви, тъй като децата не са виновни, те не са първопричината. Причината е или семейството, или обществото. Това са деца от рискови семейства или без родители, или с родители в чужбина, или израснали в семейства с нездравословна психическа среда. Тези деца трябва да бъдат ангажирани в различни извънкласни прояви. Опитваме се, правим това. Има някакви резултати, не казва, че на 100% сме постигнали успехи, но трябва се придържаме към някакви правила и съответно да се опитаме поне да минимизираме извършването на такива прояви."

Разнопосочни мнения споделиха ученици от Основно училище "Иван Вазов" във Видин:

"Според мен няма да има ефект, всичко ще продължи, както си е било. Няма да има промяна... Учениците вече няма да са толкова агресивни, защото ще знаят, че има наказания, които са категорични... Сигурно, не. Боят е редовен в нашия клас..."

С по-големи очаквания са родителите на децата:

"Сигурно ще има възпитателен ефект. Каквото могат да направят за доброто на децата... Надявам се да има ефект, защото агресията е все по-често срещано явление сред подрастващите и е хубаво да се вземат някакви мерки. Освен това и в семейството да се говори, да се възпитават в ценности и добродетели, които в последно време малко оставихме на заден план... Да, аз съм сигурна, че ще има ефект. Това е хубаво решение. Дано всичко да тръгне добре, защото имат нужда децата от това."

Потърсихме и Регионалния инспекторат по образованието, за да разберем как се справят училищата с воденето на регистрите и какъв е ефектът от тях. Оттам обясниха, че от началото на учебната година е изминал само месец и резултатите предстои да бъдат отчетени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29