"Платата прави този, който я получава, зависим", казал го е, още преди да я има на политическата карта държавата България, даскал Петко Славейков.
Правим този паралел, за да се огледаме къде сме днес. Сутрешен коментатор по темата в "Посоките на делника" е Димитър Тодоров- филолог, работил през годините като учител по български език и литература, директор на Младежкия дом във Видин, сега е представител на Комисията за защита от дискриминация във Видин. На изборите за местна власт 2015-та се яви като независим кандидат за общински съветник за Видин.
"Видинският Градски общински съвет е заседавал в следобедните часове- "4 или 5 часа след пладне", пише в протоколните книги. В заседанията са участвали например представители на занаятчийските еснафи- професионални съсловия- бихме казали днес, когато са били разглеждани въпроси, които се отнасят до тях. А когато е бил приеман градоустройственият план, на заседанията са присъствали представители на цялото гражданство. Преди това планът е бил подложен на сериозно обществено обсъждане. Прави впечатление, че винаги се изтъкват аргументи, които показват както предимствата на обсъжданите предложения за гражданите, така и аргументи, които сочат кое решение е по-добро за градската каса, за общинския бюджет", разказва Мария Новакова, главен експерт в "Държавен архив" Видин.
Сега местата за общински съветници във Видин са 37, а кандидатите за тях на последните избори бяха 337. Мандатите в новия състав на Общинския съвет се разпределят така: ПП ГЕРБ- 9; Коалиция "Единни за Видин"- 9; Коалиция "Надежда" (Реформаторски блок, Народен съюз, Български Демократичен Център)- 6; БСП- 5; ДПС- 3; Единна народна партия- 2; Земеделски съюз "Александър Стамболийски"- 2 и НАЦИОНАЛЕН ФРОНТ ЗА СПАСЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ- 1.
За кмет на Видин в края на седмицата на балотаж отиват Росица Кирова (26%) и Огнян Ценков (22%), които събраха най-висок процент на доверие от общо 11 кандидати за поста.
"Всеки може да следи работата на Общинския съвет. Стига да е заинтересован. Може да го прави не само на място, но и от сайта на Общината. И ще види кой внася предложенията, как се дебатира, как се вземат решенията. Общинският съвет е най-важният управленски орган в общината и работещите в него трябва да са елитни хора- и като подготовка, и като авторитет, и като стаж, и като професионална реализация. Защото това е лицето на населеното място. За съжаление през годините е минимизиран както авторитетът на съветниците, така и интересът към тях. Това е и една от причините за ниската избирателна активност, която е изравнена с тази за избор на кмет. Да си зададем въпроса кой е по-важният? Кметът или листата за съветници? Факт е, че през последните години зад гърбовете на кандидатите за кмет се нареждат не съвсем достойни или прекалено предани нему. Да не говорим за колаборациите, които настъпват след избора на Общински съвет. Е, тези хора могат ли да бъдат обективни?! През последните години в Общинския съвет на Видин са почти едни и същи хора, които са си себедостатъчни, които са си създали една общност и не са в състояние да променят нещата във Видин. Който и да стане кмет, ако той използва механизмите на досегашните кметове- да удовлетворява някакви техни лични интереси и очаквания, той ще си управлява безконтролно. Защото основните функции на Общинския съвет са две- законодателна и контролна", коментира Димитър Тодоров. "От протоколите, които съм изследвала до сега, не съм забелязала в частта за разходи да се коментира заплащане за работата на общинските съветници", казва Мария Новакова, главен експерт в "Държавен архив" Видин.
"Да, сега се получава възнаграждение. Едно от първите ми предложения щеше да е това- предложение да отпадне заплащането. Или ако остане, да се гласува по веднъж в месеца каква част от тази заплата точно за каква благотворителна цел ще отиде", коментира Димитър Тодоров.
"Ако този обществен ангажимент остане платен, то да се вземат ежемесечни решения за каква благотворителна кауза да се насочат тези пари", категорични са и четиримата кандидати за съветници от Берковица, с които Петя Генова ни среща тази сутрин в "Посоките на делника"- Николай Цветомилов, Борис Борисов, Георги Ганов и Райна Панова- те са заявили желание да бъдат полезни на своя град, но в тази кампания останаха извън състава на Общинския съвет. Засега.
"Гражданският натиск се е изразявал в това, че когато гражданите преценявали, че общинските съветници не са защитили в достатъчна степен или достатъчно енергично техните права, те свиквали градско събрание, вземали решение и излъчвали свои представители, които поставяли пред съветниците исканията на общността", припомня времето непосредствено след Освобождението Мария Новакова и дава конкретни примери- като казуса със собствеността върху острова Гарга ада.
"Потребностите не са се променили. Променили са се и се променят нравите", категоричен е Димитър Тодоров.
"Ролята на Общинския съвет е основна в една община, тъй като решенията, които се вземат от Общинския съвет, се изпълняват от общинския кмет. През последните години обаче бе честа практика решенията на ОбС да се вземат под диктовката на кмета...", споделя своите наблюдения Борис Борисов.
"Наблюденията ми върху работата на последния състав на Общинския съвет в Берковица са, че те са си като едно голямо семейство- не се борят за правата и интересите на гражданите, а гласуват "семейно"- един като вдигне ръка и другите правят същото. Този модел е пагубен за обществото", категоричен е Георги Ганов.
"Честност, доблест, грижа за хората са най-важните качества за един общински съветник. Ако ги има, смелостта в действията му ще си дойде сама. Отговорността на общинските съветници трябва да е пред хората, а не един пред друг... Голяма част от общинските съветници през последните години са като гвардия, която мисли повече за своето благополучие, отколкото за хората. Гледат да си вземат възнаграждението и толкова", каза бившият учител от Берковица Райна Панова, кандидат за независим съветник.
В Берковица кандидатите за кметския пост бяха шестима, а кандидатите за общински съветници 156. За кмет на Берковица в неделя на балотаж отиват Димитранка Каменова (35%) и Милчо Доцов (32%). Местата в местния парламент са 21 и се разпределят така: ГЕРБ -6, "С инж. Милчо Доцов за хората от Община Берковица"- 4, БСП- 3, Коалиция "Народен съюз"- 3, Коалиция БЪЛГАРСКИ ДЕМОКРАТИЧЕН ЦЕНТЪР- 2, "Единни за Берковица"-2, ДПС-1.
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..