Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димо Скорчев: "Заедно да работим за каузата Дунавци"

7
Снимка: Радио ВИДИН
Какво е състоянието на пътищата и как жителите на Дунавци се придвижват в населеното място, а и до по-близките и по-далечни съседни селища? Как се препитават? Имат ли достъп до здравни услуги? Къде учат децата им? Помагат ли им да подобрят живота си социалните програми и проекти? Как срещат делниците и празниците си- за всичко това си говорим днес в рубриката на Радио ВИДИН "Добро утро, кмете!" с кмета на кметство Дунавци Димо Скорчев и директора на детска градина "Мир" в града Валя Тодорова. А начало на този наш разговор сложи проблем, който хората от градчето сами заявиха.

"Да, от квартал Гурково се оплакаха, че по новата улица минават тежки машини- ТИР-ове със зърно, та трябваше да водим спешни разговори с представители на фирмата, чиито камиони създаваха притеснения на моите съграждани. Наложи се да търсим посредничеството и на "Пътна полиция", но се разбрахме- не един- два други маршрута намерихме, така че хем фирмата да си върши нейните дела, хем хората да не бъдат обезпокоявани и да не се съсипе асфалтът", споделя кметът.

А как малчуганите стигат до училището и детската градина?

"Някои от децата се налага да ходят пеш до 2 километра, за да дойдат в детската градина. При лошо време се налага родителите да се организират по съседски и да ги возят в лични автомобили", признава Валя Тодорова. Но за сега няма алтернатива- това са даденостите на населено място. По-важно е друго, единодушни са и кметът, и директорът:

"Трябва да има медицинско лице на разположение в детската градина и основното училище. Нека да няма всеки ден работа за него! Какво по-хубаво от това?! Но ако възникне необходимост от бърза намеса? Трябва при децата да си има медицинско лице. Аз често ходя при децата в детската градина- да видя имат ли си всичко, как ги хранят, как е отоплението. Коментираме темата и с директора на основното училище. Поставял съм го на вниманието на Община Видин. Сега отново ще търся разговор, защото съм убеден, че този въпрос е много важен", категоричен е Димо Скорчев.

"Разчитаме на двата медицински екипа, които идват в Дунавци. Доволни сме от тях. Те много често са се отзовавали на наши повиквания. Но те са в Дунавци до 15 часа... Ами ако след това нещо се случи? Трябва да си има при нас медицинско лице. Негова грижа ще бъде не само здравето, но и контролът на хигиената и на хранителния режим на децата. Когато има специалист на място, ще може и да планираме примерно беседи за здравна профилактика и с родителите...", продължава темата директорът на детска градина "Мир".

Опит за решаването на този проблем бил един социален проект, който останал висящ. Било определено и помещение, но и до сега то е празно, уточнява Валя Тодорова.

Снимка"Все пак Дунавци е град- имаме необходимост и от малко повече хора по поддръжката на чистотата. Надявам се на 8-10 бройки по социалните програми, с които да решим въпроса с почистването на градинките, улиците, на двата гробищни парка. Ние имаме голям Градски парк, имаме много детски площадки, обходните улици на Дунавци са 38 километра. Всичко това трябва да се поддържа. Очаквам разбиране от новото общинско ръководство", не крие намеренията си кметът.

"По програмата за местните инициативи средствата са увеличени от 30 000 на 70 000 лева. Така 34-те населени места, ще могат да подготвят малки проекти, свързани с подобряване на жизнената среда, на стойност до 2 000 лева, които ще бъдат финансирани от Общината. Решение за това ще се взема на общоградско/общоселско или квартално събрание", обяви на пресконференция вчера кметът на Видин Огнян Ценков. А животът на хората в Дунавци е зависим от решенията на Община Видин и видинския Общински съвет. Затова питам дали тази новина е добра за тях.

Откриване на обновения парк"Проектите са добър вариант. Кметство Дунавци участвахме заедно с детската градина в два проекта, които ги осъществихме в предния мандат. И това, което Общината нямаше средства да го придобие, го осигурихме по проект- нова детска площадка с нови съоръжения, на която се радваме всички", коментира Димо Скорчев.

"Самите деца- като виждат нещо свежо, ново, хубаво- те го пазят. И нашите деца- от детската градина, а и по-големите, които идват да играят в нашия двор през лятото и във вечерните часове в топлата част от годината, всички пазят новото. Детската градина работи и по още един проект- "Готови за училище", по който се покриват таксите на деца, които са от семейства с финансови затруднения", обяснява Валя Тодорова.

Пак по проект е направено осветление в Градския парк, облагородена е средата- поставени са беседки, има два къта с масички и столове, нови кошчета за битов отпадък. Проектът е за около 15 000 лева.

Какво си пожелават за празниците- за себе си, за семействата си и за своя град моите гости?

"Детската градина е място, където уважаваме празниците, пазим традициите, стараем се да вдъхнем любов в децата към родното, за да са горди, че са българи и че са от нашия край. Много здраве на децата, много любов в семействата и на всички- много късмет", пожелава по повод започналата поредица от светли празници Валя Тодорова.

"На моите съграждани винаги съм им пожелавал първо здраве и късмет. И да се обединим, да бъдем всички заедно. Заедно да работим за каузата Дунавци. И да си помагаме", заръчва и кметът Димо Скорчев.

Повече можете да научите от прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45