Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дом назаем

Бездомниците също са щастливи, по техен си начин...

14
Центърът за временно настаняване на хората без дом във Видин
Снимка: Десислава Андреева

Наближават светли християнски празници. Има българи, които ще заделят от бюджета си за пътувания, други ще посрещнат Коледа и Нова година у дома, в топла и уютна семейна атмосфера.

Къде и как, обаче, ще посрещнат празниците, и как ще преживеят зимата тези, които са останали без дом и се скитат по улиците?

Има и "късметлии"- по дирите им тръгна Десислава Андреева. Тя посети Центъра за временно настаняване на бездомни във Видин. Мястото функционира още от 2003-та година като Дом за временно настаняване на деца и младежи, пет години по-късно Домът е преименуван в Център за временно настаняване на пълнолетни лица. Капацитетът е 10 души, в момента има едно свободно място, но увериха, че няма да върнат нито един желаещ и ще му подсигурят покрив, макар и не за дълго.

СнимкаРъководител на Центъра е Анета Георгиева. Тя каза, че бюджетът, който държавата отпуска, е недостатъчен, затова Община Видин дофинансира услугата. За уязвимите лица се полагат денонощни грижи. Те са на свободен режим, за тях по график отговаря персонал от 7 души. В дневната зала има телевизор, в центъра има кухненско помещение и санитарен възел- на пръв поглед- всичко необходимо. Не се разрешава употребата на цигари и алкохол.

"Престоят тук е за максимум 3 месеца в рамките на календарната година, разполагаме със стаи с по 2 и 3 легла. Очакваме, ако се влоши времето, да имаме потребители и над капацитета, в момента той е запълнен на 90 процента"
- казва Анета Георгиева.

СнимкаПо думите й, потребителите на услугата са включени в проект на БЧК и получават първо, второ и хляб, освен това външен доставчик им осигурява топла супа и насъщния. Когато остане храна от обществената трапезария, тя също им се предоставя.

"Работим хората да се устроят на пазара на труда, но за Видин това е много трудно, повечето от тях имат тежки здравословни проблеми, отхвърлени са от близките си, или са измамени, нямат дом" - продължава разказа си ръководителят на видинския Център за временно настаняване на бездомници.

За причините довели го дотук, 50-годишният Тошко Иванов трудно говори, премълчава, преглъща и се примирява с тежката си съдба.

"Свикнах вече, няма начин", казва той.  Мъжът е болен, без платени здравни осигуровки, няма пари за лекарства. Не притежава и документ за самоличност. Твърди, че има повече от 17 години трудов стаж, гледал е животни и възрастни хора в Раковица, като в замяна на това е получавал минимално заплащане, храна и подслон.

"Много съм се измъчил", продължава разказа си със сълзи на очи Тошко. И споделя, че ако на Коледа стават чудеса, ще си пожелае, радост, дом, семейство и работа.

В Центъра за временно настаняване във Видин той вече е за втори път, ще остане до края на месец март. А след това? Най- вероятно- отново на улицата...
 
Центърът във Враца, Снимка: Център за временно настаняванеКризисният център за настаняване на бездомни във Враца е с капацитет от 10 души, предаде Жоро Александров. Социалното заведение се намира в закритото преди години училище "Давид Тодоров" в ж.к. "Дъбника". Въпреки трудния старт на услугата, миналата година мястото за временно настаняване на скитащи и просещи лица беше напълнено през студените зимни месеци. От Центъра за настаняване на бездомни твърдят, че и тази година са готови да посрещнат първите си "квартиранти", които обикновено идват, когато температурите паднат драстично. Практиката показва, обаче, че настанени веднъж, хората без дом се интересуват от възможността да останат и по-дълго в приюта. За това, обаче, трябва да бъдат изпълнени определени условия, а и да има финансиране на храната и останалите битови нужди. Кризисният център беше открит през есента на 2013 година, след като общинската управа на Враца извърши ремонт за своя сметка на помещения в закритото школо.

Напълно подготвен за посрещане на хората в нужда през зимния сезон е и Центърът за временно настаняване в Лом. Центърът е изграден в два апартамента, направен е основен ремонт и са оборудвани с всичко необходимо за живеене. Капацитетът е за 10 души. В момента има настанени 7. На хората се предлага подслон и обяд- супа и хляб. В зимните месеци в Лом се стремят да не оставят никого на улицата.

"Проблемът пред социалните работници е, че хората от институциите трудно се социализират. 10 процента от тях се приобщават, някои не са абсолютно адекватни. Някои ги настаняваме в Защитени жилища, други напролет ги пускаме да си ходят. Тях нуждата ги кара да се оправят, защото като им осигуриш подслон, топло и храна, не искат и пръста си да мръднат за повече. Имаме клошари от години, прибираме ги, те бягат, палят огньове до кофите за боклук навън... Лошо е за тези, които са умствено изостанали и не могат да се справят сами, трудно има вадим документи от ТЕЛК..."- обясни пред Ани Цекова Лъчезар Лазаров, управител на Центъра.

Хората, настанени там, ще останат до края на зимата. Макар, че понякога се случва да счупят някоя мебел, санитарят, който отговаря и за поддръжката, се справя със ситуацията. Управителят на Центъра, смята, че бездомниците също са щастливи, по техен си начин...

"Причините тези хора да са на улицата са най-различни - от семейни конфликти и домашно насилие, през жилищни измами, непогасени кредити и загуба на работа до болести. Има възрастни хора, изоставени от близките си, както и младежи, излезли от домовете за деца, без квалификация, трудови навици и доходи"- допълни Лъчезар Лазаров.

Нужда от помощ има семейство майка и син в монтанското село Боровци, сигнализира нашата слушателка Димитрана Атанасова:

"Майката Пенка Георгиева, синът- Найден Найденов. Живеят на ул. "Тодор Младенов" №1, пощенският код на с. Боровци е 3528. Нямат ток от години, нито дърва, покривът на къщата е протекъл, голяма мизерия. Ако някой може да им помогне- с дрехи, храна, одеяла, е добре дошло"- призова нашата слушателка.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Любен Иванов

Любен Иванов: 15 години ГЕРБ унищожаваше Северозапада в интерес на ДПС

Четири вота на недоверие, скандали, арести, договорени средства по ПВУ, както и продължаващи сътресения в ДПС, белязаха политическия сезон, фокусиран почти изцяло върху Еврозоната.  Правителството на Росен Желязков обещава, че ще следва и занапред заявените приоритетите, докато протестърските настроения се засилват през горещото лято...

публикувано на 07.08.25 в 10:25
Ваня Василева

Ваня Василева: Господин Пеевски подкрепи моите усилия за развитие на инфраструктурата в нашия край

"Считам, че започнах работата, която е най-важната за хората от нашия регион: това, което бях договорила да започне, защото 3-4 години беше замразено всичко по проекта относно пътя, който трябваше да бъде до Видин. Така чаканата магистрала визирам. Не знам дали точно магистрала ще бъде в истинския смисъл, но поне да бъде този път, който беше започнат и..

публикувано на 07.08.25 в 10:00

Кои летни дестинации избират жителите на Северозапада?

Българските граждани са пътували значително по-често в чужбина през юни 2025 година, показват последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Регистрирани са близо 944 хиляди пътувания - с над 10% повече спрямо същия месец на предходната година. Нарастването обхваща всички основни категории цели на пътуване, включително..

публикувано на 06.08.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Скандали, но и нормализация белязаха парламентарния сезон

Политическите процеси у нас постепенно се нормализират и правителството има шанс да управлява пълен мандат. Това каза в "Посоките на делника" изпълнителният директор на социологическата агенция "Галъп интернешънъл болкан" Петко Петков в коментар за края на парламентарния сезон. "Въпреки скандалите и вотовете на недоверие, парламентът работи,..

публикувано на 05.08.25 в 13:19

Затягат контрола при шофьорските курсове

Нови мерки целят да затегнат контрола при шофьорските курсове. От средата на юли всички автошколи задължително използват GPS приложение при провеждането на курсовете и изпитите за шофьорска книжка. Чрез него може да се проследи цялото обучение - от записването в школа по кормуване, през плащането на такси, преминаването през теоретична и..

публикувано на 04.08.25 в 11:05

Опозицията подготвя вот на недоверие през септември

Всички опозиционни партии, с изключение на "Възраждане", ще внесат общ вот на недоверие през септември за провала във вътрешната сигурност.  Основната тема, която обединява партиите, е "завладяната държава", обясни Радостин Василев , лидерът на МЕЧ, основната партия инициатор на единен вот на недоверие срещу Тройната коалиция. "Разговаряме в..

публикувано на 31.07.25 в 10:00

Ще достигне ли Социалният план за климата до най-уязвимите българи?

България ще разпредели 5 млрд. лв. за подкрепа на енергийно и транспортно бедни домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 година. Тези домакинства се очаква да бъдат засегнати от въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на ниво Европейски съюз. Новата схема за търговия с емисии ще постави цена върху емисиите на..

публикувано на 30.07.25 в 10:45