Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите- начин на употреба

Даниел Дамянов: "Видях силата на хората. Единството им. Чувствах се част от тях"

7
Снимка: Колаж Ваня Минева


Три години по-късно къде са гражданите, монополите и плакатите: "Не искаме подмяна, искаме промяна"- за това говорим в "Посоките на делника" днес- 28 януари, 2016 година.

На 28 януари, преди три години, в градовете Сандански и Благоевград спонтанни протести, породени от високите сметки за електричество и насочени срещу електро-разпределителните дружества, сложиха началото на протестна вълна, която бързо прерасна в разнопосочни масови политически протести срещу политическата система и управлявалите след 1989 година политически класи. На 17 февруари 2013 година протестът обхвана над 35 града, а протестиращите бяха над сто хиляди. Двама от тях са днешните ни сутрешни коментатори: Красимир Михайлов и Даниел Дамянов.

През януари и февруари на 2013 година на плакатите пишеше: "Не искаме подмяна, искаме промяна". Какво още казаха хората тогава пред микрофона на Нора Йоцова:

"Протестираме срещу своеволията. Няма никаква подкрепа от страна на държавата. Хората не са на политически митинг, просто вече всичко им преля. Всички заедно да работим в името на нещо, а не всеки да се опитва да докопа кокала и колкото се може повече да открадне. Би трябвало на първо място да се промени Конституцията. Не зная какво точно трябва да стане, но съм сигурен, че нещо ще се случи. Българинът трябва да промени начина си на мислене..."

Протестите от зимата на 2013 годинаБългаринът да промени начина си на мислене... Кой българин? И в каква посока да промени съзнанието си? Нищо не се случва без причина и без предистория, казва ми Красимир Михайлов от Движение "ДНЕС" Видин и връща лентата още малко назад:

"На 26 септември 2010 година, съгласно Закона за местното самоуправление, учредихме чрез движение "ДНЕС" Гражданската  инициатива "Срещу произвола на монополите". ГД "ДНЕС" още през 2009/2010 година алармирахме за проблема с монополите. На 14 ноември 2010 година бе първото ни протестно шествие- "Да спрем  произвола на монополите! ДНЕС!" Тогава ни подкрепиха много популярни личности, като Латинка Петрова, Камелия Тодорова, Янка Рупкина, Силвия Кацарова, Ваня Щерева, Христо Чешмеджиев, Наско и Славчо от БТР.

Хиляди българи се включиха в организираната от нас национална подписка срещу произвола на монополите, продължила 3 месеца. Гражданите от област Видин бяха сред най-активните участници. На 22 декември 2010 година предложенията бяха  внесени в Народното събрание. Ето някои от исканията, отправени към монополните дружества Електроснабдяване, водоснабдяване, Газоснабдяване,  Топлофикация, Мобилните оператори:

•  Поносими цени и прозрачно формиране на цените;
•  Разбираеми сметки;
•  Добро качество на доставяните услуги;
•  Да се въведе електронно отчитане и електронна фактура на доставените услуги;
•  Да не се въвежда такса Електромер и Водомер;
•  Участие на гражданите при вземането на решения от ДКЕВР (Държавната комисия за енергийно и водно регулиране), КРС (Комисията за регулиране на съобщенията) и КЗК (Комисията за защита на конкуренцията), отнасящи се до предлаганите от монополите цени и услуги;
•  Договорът с мобилните оператори да бъде прекратяван до 7 дни от сключването му по желание на абоната;
•  Мобилните оператори да се задължат да информират абонатите си 1 месец преди изтичането на техните договори;
•  Клаузите по договорите с мобилните оператори да бъдат ясно и кратко формулирани, на достъпен за всички граждани шрифт;
•  Да се опростят и прилагат стриктно механизмите за бърз и лесен пренос на мобилни номера от една мрежа към друга;
•  Да се демонтират всички антени на мобилни оператори, разположени върху жилищни сгради, учебни и болнични  заведения и да се забрани тяхното поставяне.

На 3 юли 2011 година ГД "ДНЕС" организира митинг "Заедно срещу безобразията на монополите и ценовия терор", който се проведе в София. И този път с нас бяха популярни личности- сред които Кристина Димитрова, Маргарита Хранова, Николай Урумов, Дани  Милев, Дичо и др.

Две години писахме писма до Народното събрание, спазихме всички законно установени срокове. Оказа се обаче, че точно законодателят не спази закона, т.е. в едномесечен срок след внасянето на подписката, която над 700 000 българи подписаха, не получихме отговор с конкретни мерки. Нашата подписка е пример за това, как хиляди граждани сезират институциите за конкретни проблеми, но институциите остават глухи и неми, срещу което няма никакви санкции.

На 12 ноември 2012 година ГД "ДНЕС" изпрати писмен протест относно липсата на отговор от страна на Парламента по чакалата почти две години национална подписка. На 6 декември 2012 година с писмо до Инициативния комитет на Националната гражданска инициатива "Срещу произвола на монополите" председателят на НС Цецка Цачева информира, че след проверка от ГРАО, подписката е разпределена до Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм, Комисията по правни  въпроси и Комисията по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите. До момента становище по  внесената подписка е оповестила само комисията по правните въпроси. Тогава се обявихме за граждански контрол против лъжливите политически декларации.

Красимир Михайлов, личен архивИ стигаме до зимата на 2013 година... Протестите бяха провокирани от недоволството на хората от високите сметки за ток, които в същото време бяха "надписани" и неразбираеми; от допускането на прекалено много повреди; от подаването на по-ниско от допустимото напрежение по електрическата мрежа. Видинчани, както и хилядите хора от цяла България, очакваха управляващите да проявят характер и да се съобразят със справедливите искания на гражданите. Вместо това правителството страхливо се оттегли, подавайки оставка", категоричен е днес Красимир Михайлов.

Все пак, според ГД "ДНЕС", резултати от протестите с днешна дата има:

•  Цените за услугите на мобилните оператори започнаха да намаляват;
•  Обхватът на мобилните оператори се разшири и се подобри качеството на предлаганите услуги;
•  Въведоха се електронно отчитане и електронни фактури;
•  С предплата за 3 месеца всеки потребител може да разтрогне договора си с мобилния оператор;
•  До 7 дни от подписването на договор с мобилен оператор всеки клиент може да разтрогне договора, при условие, че не е взел мобилен апарат; В 7 дневен срок от извършването на каквато и да е покупка, клиентът може да я върне обратно, ако нейната цялост е запазена;
•  Мобилните оператори информират абонатите в едномесечен срок преди изтичане на техните договори. При изтичане на  договора, всеки клиент има право да продължи на същата тарифа, да се откаже от услугата, да преподпише нов тарифен план или да се прехвърли към друг мобилен оператор, запазвайки телефонния си номер;
•  Не се въведе такса Електромер и такса Водомер;
•  Гражданите имат участие в ДКЕВР, КРС и КЗС, макар и без право на глас в настоящия момент.

Протестите от зимата на 2013 годинаОставиха ли събитията от зимата на 2013 година спомен за "полезен ход" у видинчани? И актуални ли останаха плакатите: "Не искаме подмяна, искаме промяна"? Това питам един от протестиралите- Даниел Дамянов- той преди три години излезе срещу монополите, а преди броени дни пак бе част от протестна вълна- когато недоволството бе отключено от цената на винетките.

"Видях силата на хората. Единството им. Чувствах се част от една маса от хора, които са уморени от неслучващите се промени в живота ни. Но за съжаление политиците тогава учело успяха да разединят тази маса от хора. И със сигурност подмяната си продължава- вижте кои са сега в Народното събрание, в местната власт... Те не са се променили. Вижте последния случай- с електронното гласуване. Ще го има. Но след 5 години. Но може до тогава и друго да се реши... Е?! И това предложение излезе на онези протести. Тогава вие, от медиите, постоянно питахте: "Каква е Вашата рецепта за промяна?" Всички знаем, че когато човек се разболее, отива на лекар и си казва симптомите, а не разпорежда лечението си... Притиснати от този въпрос, хората се опитваха да свършат работата на "лекарите"- даваха рецепти за лечение на онези проблеми, които ги притесняваха най-много. На всичкото отгоре след затихването на протестите много от тези изстрадани "рецепти" отидоха в нищото... Вероятно затова днес са далече по-малко хората, които биха излезли да протестират. Не смеят, защото се опасяват, че или ще бъдат употребени, или незаслужено обидени... Това разкъсване е пагубно за нас- като хора, като народ, като общество", казва Даниел Дамянов от Сдружение "Достоен живот".

СнимкаПрез зимата на 2013 година Дани Дамянов постави на стената си във Фейсбук една снимка. Тя е там и сега.

"Едно момче направи нещо, което ние- десетките, стотиците, хилядите- не успяхме. Едно момче си положи живота за нас. За мен. Капчица от кръвта му е за мен. А ние всички се свихме и чакаме по-добрите времена... Чакаме някой да дойде... Няма да дойде някой. Ние сме този някой. Това момче заслужава да бъде помнено. Поне това- да бъде помнено. Той се казва Пламен Горанов", казва Дани.

Достойно ли живях, може би ще се попита всеки един от нас в залеза на дните си- когато и да дойде този залез. Дано има своя удовлетворяващ го отговор.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45