Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментират темата Цецо Иванов, председател на постоянната комисия за работа с децата, младежта, спорта и туризма в ОбС Видин, Росица Кирова от "Единни за промяна" и д-р Борил Венелинов от БСП

Общински пари за спорт

Какъв да бъде видинският модел за разпределение на гласуваните от общинските съветници 270 000 лева от общинския бюджет за подпомагане на спортните клубове

4
Снимка: Ваня Минева


Общински пари за спорт- ще намерят ли спортни деятели и общински съветници видинския модел за подпомагане на спорта в крайдунавския град?

Какво задължително спортните клубове трябва да предприемат, за да влязат в списъците за подпомагане? Какви двустранни ангажименти да има между клубовете и Общината, които да подобрят климата на взаимно уважение и полезно общуване? Ползването на общинските спортни обекти- право, привилегия или партньорство? Събирането на такси- знак за предприемчивост или условие за санкциониране? Това са само част от въпросите, които възникнаха в поредицата от дискусии за това какви промени трябва да претърпи Правилникът за реда и условията за субсидиране на дейностите на спортните организации и експлоатация на спортните обекти и съоръжения в община Видин.

"Предстои да бъде изградена работна група, която да събере всички предложения и да изготви проект за Правилник, като съставът на тази работна група ще бъде определен на следващото редовно заседание на Общинския съвет на Видин", каза председателят на постоянната комисия за работа с децата, младежта, спорта и туризма в ОбС Видин Цецо Иванов. Следващото редовно заседание на ОбС Видин е насрочено за 30 март 2016 година.

Във всички, проведени до сега дебати, треньори, спортни деятели и общинска администрация са на мнение, че най-важното условие за диалог е очертаването на ясни критерии. Сред коментираните изисквания са спортните клубове в община Видин да имат регистрация и да членуват в съответната спортна федерация; да са вписани в Общинския регистър; да са представили своя годишен календар на участия в държавния шампионат; да заявят мотивирано своите очаквания за финансово подпомагане и др.

"Изискванията към спортните клубове са отразени в Закона за физическото възпитание и спорта и спортните клубове трябва да отговорят на изискванията на закона. Правилникът е подзаконов нормативен акт, той не може да противоречи на закона. Постоянната комисия за работа с децата, младежта, спорта и туризма при ОбС Видин доста поработи над промените в Правилника, който е от 2008 година, като отрази в него своята философия. Беше внесен в Общинския съвет. Господин кмета направи предложението, господин кмета си го и оттегли. Очевидно има друга визия. Той иска нов Правилник. Затова ще има комисия, която да се занимае с този Правилник, така че той да кореспондира със Закона и най-вече правилно да отразява и решава проблемите със спорта, съобразно местните условия. Това ще е продължителен процес", категоричен е Цецо Иванов.

Детски футболен турнир във Видин"Законът не ни задължава да финансираме спортните клубове. Законът ни дава възможност да ги подпомагаме. Защото как се разпорежда с общинския бюджет една Община е изцяло работа на ръководството на тази Община и негова отговорност. Затова парите, които са за подпомагане на спортните клубове, в различните общини изпълняват различни функции. За мен е важно да си въведем ясни критерии кой и как ще бъде финансиран. Но бих помолила всички, които ще се занимават с това, да излязат от рамките на формализирането и гоненето на запетайките... Когато правим своя Правилник, трябва да стъпим на база колко са децата на територията на община Видин в училищна възраст и колко от тях спортуват активно. Моята статистика сочи, че не повече от 1000 деца посещават спортните клубове, като мисля, че тази цифра е завишена от самите треньори и представители на спортните клубове, от които събрахме тази статистика. Знаете ли какво се получава? Получава се това, че Община Видин отделя един ресурс от порядъка на 270 000 лева и този ресурс може да бъде ползван от около 700 видински семейства. Не съм убедена, че постига крайното си цел. Ако ние обаче създадем методика, с която да вменим на спортните клубове задължението, при условие, че искат да бъдат подпомагани, да увеличават броя на децата, които спортуват, така че тези средства да стигнат до повече видински семейства, ние ще сме си свършили работата", коментира Росица Кирова, общински съветник от "Единни за промяна".

"Първо трябва да има разграничителна линия- Общината кого ще подпомага? Професионалните клубове или детско-юношеските школи? Ние предлагаме методика, по силата на която Общината по всяко време да може да прави проверки- на случаен принцип, на реалната дейност на всеки клуб. Предлагаме като основни критерии брой активно спортуващи деца; коефициент за високо спортно майсторство и постижения; коефициент за масовост и занимания в предучилищна възраст; ограничения на субсидията, която може да ползва един клуб; в условията за финансиране задължително трябва да има актуален график на тренировките; трябва да има списък на записаните деца. Защото парите, които Общината дава, са за подпомагане на спорта на територията на община Видин, а не за това някой да си напълни джоба", доизясни Росица Кирова.

Сумата, която бе приета на последното редовно заседание на ОбС за подпомагане на спортните клубове за 2016 година, е в размер на 270 000 лева.

Стадион Огоста в МонтанаКак решават въпросите с разпределението на общинските пари за спорт в съседна Монтана, където при колективните спортове имат три отбора в елита- мъжки волейбол, баскетбол жени и футбол в "А" група, питам кмета на Монтана Златко Живков.

"Да, снощи имахме повод за двойна радост- мъжете на Монтана за втори път биха "Арда" в полуфиналите на Супер лигата по волейбол, а женският ни баскетболен отбор, който е носител на Купата на България, записа 17-тата си победа от есента на миналата година- спечелихме срещу "Берое" Стара Загора. Лидери сме и в двете Супер лиги. Българският Северозапад трябва да прояви повече упоритост и последователност за развиване на спорта сред младите хора. Не само в областта на високото спортно майсторство, но и в масовия спорт. За мен това не са нахалост дадени вложения! Община Монтана подкрепя спортната дейност с бюджет от около 480 000 лева, който се разпределя между основните спортове- колективните волейбол, баскетбол и футбол, и немалко от индивидуалните спортове. Това, което заделяме от бюджета, е едно на ръка.

Стадион Огоста в Монтана, Снимка: Ваня МиневаСпортните клубове в Монтана не са общински, както мнозина смятат, а се подкрепят от Общината. Това е обществено значима дейност, подкрепяна от рекламодатели, от фирми, от телевизионни права. Да, бюджетите на колективните ни спортове са големи, но това е плод на много ангажименти и огромни усилия. И на последователна политика, за която трябва да имаш огромно сърце. Еднакво важни са и високото спортно майсторство, и масовият спорт при подрастващите. Ние подкрепяме всички спортни клубове в селата на общината- от една страна, от друга страна ние имаме три колективни спорта на най-високо ниво. Това са професионални отбори. Но широката основа в тези три традиционни за Монтана спортове- футбол, волейбол и баскетбол, са детските ни школи, които за нас са изключително важни. Елитният спорт не е самоцел. Той надгражда направеното с децата. Основните средства, които Общината дава, са насочени предимно към детско-юношеските школи. Едно е да подкрепяш, а друго е да издържаш. За елитния спорт са необходими много неща, така че той не се издържа от Общината", сподели своя опит Златко Живков. Един от традиционните дарители на спорта в Монтана- Кирил Маринов, чието доверие е спечелено от години, има благодарствен паметен знак, издигнат от монтанчани в негово име на стадион "Огоста".

"Изслушах и трите страни. Какво излиза? Ние цитираме Закона за физическото възпитание и спорта. Една основна част от него се осъществява в училищата и детските градини. Не в частни клубове. Ние- да разбираме Общината, подпомагаме. Ние не подсигуряваме основно финансиране. Затова не е редно да се финансират едни клубове с по-голяма субсидия, а други с по-малка. Подпомагането би трябвало да бъде по единен критерий, валиден за  всичките клубове", обобщи д-р Борил Венелинов.

А ето и още един положителен пример от съседите:

"Важно е да бъдат подкрепяни треньорите и специалистите, които работят с подрастващите. Има различни финансови инструменти и възможности, с които да бъдат подпомогнати и специалистите, и спортистите", заяви на 22 март кметът на Враца Калин Каменов, по време на работна среща за възможностите за осигуряване на заетост и обучение на треньори и спортни деятели по програми на Агенцията по заетостта. В дискусията участваха заместник министърът на младежта и спорта Асен Марков, експерти от Агенцията по заетостта, директорът на Дирекция Бюро по труда във Враца Маргарита Ангелова, представители на спортни клубове, спортисти.

Оставам с надеждата, че тази среща в ефира на Радио ВИДИН ще помогне, при следващото сядане на една обща маса, участниците в дебата не само ревностно ще защитават своите позиции, но и да бъдат отворени за общуване и да чуват какво казват опонентите им. Защото целта е ясна- да бъде намерен адекватният към настоящите икономически и социални условия видински модел за подпомагане със средства от общинския бюджет на спортните клубове в крайдунавския град. Така че парите да отидат при подрастващите, сред които специалистите ще разпознават и моделират големите спортисти- бъдещите звезди във високото спортно майсторство, и да доживеем да видим във Видин професионални клубове, които да напълнят с публика нашите зали и стадиони.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00