Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Крапец: Имаме 3 работни места

5
Ритуалната зала в Крапец
Снимка: Радио ВИДИН
Преди повече от 100 години село Крапец, община Мездра не е съществувало. Тогава на мястото му е имало турски чифлик. Отначало там отиват българи от други места, за да работят, но постепенно построяват колиби и се образува селото. Преди Освобождението не е имало черква, училище и читалище.


В днешни дни, още при влизане в населеното място, се вижда обособен комплекс. Място, на което на едно са събрани църква, паметник, читалище и ритуална зала. Малко по-надолу се намира и сградата на кметството.


Жителите са около 300. Оплакват се от липсата на работа, заради което тези в трудоспособна възраст напускат. Единствените работни места са на кмета, секретарката и кръчмарката, разказаха пред Йорданка Петрова хората от Крапец:


"Лошото е, че в село работа няма, то има три работни места- на кмета, секретарката и кръчмарката. Магазини има, но цените двойно и тройно по-високи. Барчета има, и там хляб продават и хранителни стоки. Дупки по улиците има, тази на моята улица я замазвах няколко пъти, седи вече три години така. Засега кражби няма, ромите си гледат животните, дребни инциденти само."
   


СнимкаКмет на селото от дълги години е Ангел Горанов. Стефка Павлова си поговори с него за проблемите, за хората от малцинството, които са една трета от населението и за животновъдството, благодарение на което те се прехранват. Защото философията на дългогодишния кмет е- дай им работа, за да няма кражби в селото.


"Едно момче от ромите има 60 крави и 40 биволици, храни половината от махалата. Едни пасат кравите, доячи има, важно е работа да има, да не скучаят. Добре е, че сме между два града, та и там хората намират работа. Безработицата е най-големият бич"
- разказа кметът.


Той разказва още за проблема с обществения транспорт, който имат. Ако някой от селото реши да си намери работа в Мездра или Враца, които са съседните им градове, няма сутрин с какво да отидат: 


"Няма автобус до Враца, преди пътят от разклона беше лош и затова нямахме транспорт, сега го оправихме, ама няма кой да пътува, няма достатъчно хора. Комбинират се и с коли си пътуват. Иначе децата ученическият автобус ги вози до Мездра, 30 деца имаме."  


На финала на нашия разказ за Крапец питаме и за името- какво означава и откъде идва, кога е ремонтирана църквата и защо имат ритуална зала. 


Разговора с кмета и хората от селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25