Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са съвременните будители и на какво ни учат те?!

Снимка: архив
В "Посоките на делника" гледната точка е на хора, за които 1 ноември не е просто поредната дата в календара- писатели, краеведи, журналисти, преводачи от Северозапада.


"Това, което ме държи с отворени очи е надеждата, че все пак по-доброто утре ще се случи. По-доброто, което на практика ние носим в душата си и се готвим за него през целия живот. Смятам, че човек, когато носи в себе си доброто и го раздава, то всъщност по този начин въздига сам себе си. Има ги съвременните будители, слава богу, хората, които не са се отказали да държат перото, а всъщност помагат да решим един парадокс, т.е. феномен по-скоро, а именно това- мислещите да не пишат, а пишещите да не мислят. Най-ценното в българската култура е ясното съзнаване, че духът носи тялото", каза  Мартен Калеев, писател, журналист, учител, председател на Дружеството на писателите от област Монтана, главен редактор на алманах "Огоста".


Марияна Асенова по професия е журналист. Последните 14-15 години основните неща, които прави са свързани със Северозападна България, концентрирани в село Горна Бела Речка в община Вършец, различни инициативи с учители, училища, млади хора от Северозапада. 

"В ролята на будители бих искала да видя българските учители, първо, защото най им приляга тази роля и второ, защото през всичките тези години имам усещането, че някак си оставихме учителите сами в двойните и тройните им битки", заяви Марияна Асенова.


"Мен, лично, ме държат будни книгите на български автори и работата на библиотеки, на познати книжари, които си обичат работата. Нашата култура е уникална и продължава да бъде такава. Хората се връщат към културата и това е събуждането на българския дух в крайна сметка", коментира писателката и преводачката от Монтана Елена Павлова


По думите на Юлий Йорданов, краевед и председател на дружество "Будители" в област Монтана, "съвременните будители, са хората, които милеят за родното и които се стремят да популяризират българското. Всяка епоха има нужда от будители и тя ги ражда. В човешкото общество няма вакуум." 


В дни като този философстването е излишно, а многото думи само могат да изгубят смисъла на казаното…Затова само ще честитим празника- Ден на българските будители, на всички съвременни българи, които виждат смисъл в това да поддържат духа си буден.


Още по темата за съвременните будители чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00