Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печели или губи Северозападът от мажоритарния избор на депутати?!

Снимка: БГНЕС
И още един често задаван въпрос в последно време. Как се става добър депутат? В "Посоките на делника" гледната точка е на социолози, настоящи и бивши депутати.


"Мажоритарният елемент е изключително важен, защото хората много по-детайлно могат да се запознаят с даден кандидат в сравнение с една дълга партийна листа. Но пък изключително много са негативите при въвеждане на мажоритарната система. Моето лично мнение, е въвеждането на малък мажоритарен дял в избирателната система и оставането на пропорционална такава. А добрият депутат е този, който гражданите преповтарят в избора си", коментира Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".


"Тези, които имат идеята за въвеждането само на едномандатни райони или т. нар. мажоритарна система, не държат никак сметка за регионалното представителство. Категорично ще загуби Северозападът, защото според броя на населението, броят на народните представители ще спадне. Тези мандати ще се пренесат в големите градове и може да се случи така, че при разпределянето на бюджета в парламента, тези няколко големи града, водени от интересите на техните общини, така да разпределят бюджета в Народното събрание, че периферията, която ще бъде и по-ниско представена, да не може да участва въобще в едно по-справедливо разпределение. А да си добър депутат изисква да обичаш това, с което се занимаваш. Изисква и да имаш постоянна комуникация с хората, да знаеш техните проблеми. Също и да имаш представа как се решава отделният проблем. Всичкото това е въпрос на подготовка, на постоянно четене и най-важното- на желание", заяви народният представител Михаил Миков.



Какво е и разбирането на двама бивши народни представители от 40-ото Народно събрание за мажоритарната система, депутатстването и неговата мисия? 


По думите на Борис Николов


"Каквото и да се случи в тази държава, Северозападът все губи. При всички положения трябва да бъде сменена системата. Тази система не работи добре! Аз не приемам тези доводи, че мощни групировки, интереси и т. н. ще надделеят в мажоритарния избор. Убеден съм в едно- че какъвто и човек да попадне в парламента, стига да има воля, хъс, желание да води битки, в добрия смисъл на думата, ще има резултати."


Според Жори Алексиев


"В Северозапада и досега много опасно навлизаме в тази зона на корпоративния и контролирания вот, тъй като нашето население е бедно и се манипулира много лесно. Това ме притеснява в мажоритарния вот, иначе добре е да се наблегне на личности. Добър депутат се става с много труд, с много тичане, най-вече с преданост към хората."



Още по темата и мненията на видинчани и слушатели на Радио ВИДИН чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00