Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мотористи и застрахователи за новата "Гражданска отговорност"

От догодина всички мотори, каравани и кемпери вече ще плащат застраховка "Гражданска отговорност" само за периода, в който се използват. Това реши преди дни парламентът, като прие специални промени в Кодекса за застраховането. Един от вносителите на предложението- Мартин Димитров, обясни, че това е нещо нормално- хората да плащат толкова, колкото трябва. Според него няма причина за сезонните превозни средства да се плаща застраховка цяла година. Промяната идва след протестите на мотористи през лятото, които настояваха да бъде въведена такава сезонна застраховка. Потърсихме за коментар Владимир Цветанов, сержант към мотоклуб "Нордуест моторс"- Видин. 

"Наистина имаше ефект и управляващите ни чуха. Искаме да подобрим нашия живот и живота на всички. Ние разчитаме на органите на реда да си изпълняват функциите и всеки, който е хванат да управлява мотор без "Гражданска отговорност", трябва да си понесе последствията. Все още не сме запознати със самата процедура, но застрахователите ще ни информират за новите моменти. Иначе, нашият мотоклуб приключва годината успешно, с много нови приятелства и контакти в страната и чужбина" - каза Владимир Цветанов


Един от най-активните мотоклубове в страната, по отношение на протестните действия през годината, свързани с намаляване на сроковете на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", беше мотоклуб "Монтана МС моторс", с президент Светослав Струнджев - Сури, когото потърсихме за коментар по темата.

"Не можеш да плащаш за нещо, което не използваш. Решихме го няколко мотоклуба от страната и отидохме на протест в София през лятото. Доколкото съм запознат, минималният срок ще е 30 дни, което ни устройва напълно. В мотоклуба всичко е наред, аз също съм добре и се надявам през пролетта отново да съм на мотора си" - казва Светослав Струнджев.

Потърсихме и позицията на автоинструкторите. Съгласен съм и адмирирам тази промяна в кодекса за задължителното застраховане, каза Георги Борисов, автоинструктор от Видин. 

"Икономически не е оправдано да плаща за цяла година, а моторът му да стои на трупчета." 

Какво мислят застрахователите? Според някои, няма да има повече злоупотреби през зимните месеци, тъй като мотористите не плащат през зимата и трупат задължения, които после трябва да плащат, за да подновят застраховката си лятото. Според Христо Байрактаров, управител на видинския клон на голяма застрахователна компания, сегашната цена на задължителната застраховка, обаче, е напълно съобразена със сроковете и сезона за използването на мотоциклетите и караваните. С промяната в Кодекса за застраховането мотористите и другите ползващи сезонни превозни средства ще имат възможността да плащат "гражданска" за по-малко от 12 месеца и не по-малко от 30 дни, като за идното лято промяната вече ще е в сила. 


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45