"За каква децентрализация и за какво местно самоуправление може да се говори при положение, че парите са централизирани и с благословията на някой или на дадено правителство може да ти отпуснат малко повече пари, ако ли не, стоим на замразено положение, а в същото време се децентрализират задължения. Например, стопанисването на общинските язовири, поддръжката трябва ние да я правим, трябва да сключим договори с оператори на язовирни стени и да похарчим през годината 10 хиляди лева, без да ни се казва откъде да ги намерим тези пари. През последните 20 години непрекъснато се дават задължения, а парите се централизират."
Българските общини настояват народните представители да поемат ангажимент за провеждане на реална финансова децентрализация. Преди малко повече от седмица общото събрание на българските общини отправи послание към политическите сили и кандидатите за 44-то Народно събрание. Местните управници искат децентрализацията да стане чрез въвеждане на общински подоходен данък без увеличение на общата данъчна тежест, разширяване обхвата на данъка върху недвижимите имоти чрез включване на земеделските земи. Те настояват също за финансиране на държавните и общинските пътища. Кметовете са категорични, че не могат да предоставят на гражданите и бизнеса необходимите услуги, при положение, че от събрани 100 лв. данъци, в бюджетите им остават 3-4 лева. Местната власт предлага на бъдещия парламент да се приеме стратегия за децентрализация на държавното управление и пакет от промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Те искат също и нов, модерен Закон за местните данъци и такси.
Според кмета на община Медковец Венцислав Евгениев, в повечето от случаите няма реално местно самоуправление:
"Има дирижирано поведение на местните общности от наглите политически централи, които съсипаха България. Местното самоуправление не може да развие своя потенциал поради различни зависимости. Абсолютно самостоятелно общините не биха могли да съществуват, но трябва да има една хармония, трябва да има една мяра по отношение на финансирането, да има един баланс. И трябва да я има грижата, която да е установена със закон и след това контролирана по съответния ред, а не всичко да е оставено на автопилот."
Още по темата и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.
Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..
Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..
2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..
Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..
Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..
За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..