Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реалност ли е местното самоуправление?!


Къде се срещат и къде се разминават местната власт и държавата?! Гледната точка е на кметове от Северозапада.

Оказва се, че финансовата децентрализация у нас е сред най-сериозните проблеми пред местната власт. Държавата делегира все повече дейности на общините, но принципът по който се разпределят парите, не се променя, казват кметовете или поне тези, които без притеснения решиха да говорят по темата.

"Два са основните проблема, за да няма ефективно местно самоуправление, децентрализирано управление. Първо, то не може да бъде 100% децентрализирано. По отношение на финансовото състояние на голяма част от общините- държавата нехае години наред и не променя правилата на финансиране на общините, не ги актуализира и това е един голям проблем. Приоритети се дават на няколко от големите общини, всичко останало да се спасява само. Второ, приемат се закони, които не са съобразени с действителността в общините, т.е. натоварват се с десетки, стотици задължения общините, без да се осигурява финансиране. И понеже няма досега политическа воля да се решат тези проблеми, аз въобще не вярвам, че в близките години ще има положително движение в тази посока. Най-важното е да се актуализира механизъм за качествено определяне примерно на изравнителната субсидия. Тя е най-демократичната субсидия, която местната власт решава как да я изразходва най-правилно", заяви кметът на община Белоградчик Борис Николов.

Още една гледна точка, тя е на кмета на община Берковица Милчо Доцов. По думите му реално, през цялото време се провежда една политика на децентрализация на задължения към общините и в същото време политика на централизация на бюджет:

"За каква децентрализация и за какво местно самоуправление може да се говори при положение, че парите са централизирани и с благословията на някой или на дадено правителство може да ти отпуснат малко повече пари, ако ли не, стоим на замразено положение, а в същото време се децентрализират задължения. Например, стопанисването на общинските язовири, поддръжката трябва ние да я правим, трябва да сключим договори с оператори на язовирни стени и да похарчим през годината 10 хиляди лева, без да ни се казва откъде да ги намерим тези пари. През последните 20 години непрекъснато се дават задължения, а парите се централизират."

Българските общини настояват народните представители да поемат ангажимент за провеждане на реална финансова децентрализация. Преди малко повече от седмица общото събрание на българските общини отправи послание към политическите сили и кандидатите за 44-то Народно събрание. Местните управници искат децентрализацията да стане чрез въвеждане на общински подоходен данък без увеличение на общата данъчна тежест, разширяване обхвата на данъка върху недвижимите имоти чрез включване на земеделските земи. Те настояват също за финансиране на държавните и общинските пътища. Кметовете са категорични, че не могат да предоставят на гражданите и бизнеса необходимите услуги, при положение, че от събрани 100 лв. данъци, в бюджетите им остават 3-4 лева. Местната власт предлага на бъдещия парламент да се приеме стратегия за децентрализация на държавното управление и пакет от промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация. Те искат също и нов, модерен Закон за местните данъци и такси.

Според кмета на община Медковец Венцислав Евгениев, в повечето от случаите няма реално местно самоуправление:

"Има дирижирано поведение на местните общности от наглите политически централи, които съсипаха България. Местното самоуправление не може да развие своя потенциал поради различни зависимости. Абсолютно самостоятелно общините не биха могли да съществуват, но трябва да има една хармония, трябва да има една мяра по отношение на финансирането, да има един баланс. И трябва да я има грижата, която да е установена със закон и след това контролирана по съответния ред, а не всичко да е оставено на автопилот."

Още по темата и мненията на слушатели чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00