Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новоселяни: Партиите не са коректни, няма политическа култура

Единственото, което в Ново село сега не чакат, е пълна лъжица с празни обещания

Колаж: радио Видин
Снимка: Колаж: радио Видин
Вълнуват ли се хората от малките населени места от избори и предизборни обещания? Това е темата днес в "Посоките на делника". Стигат ли предизборните обещания на политиците до хората и какви са очакванията от бъдещите депутати? Анжела Каменова провери настроенията на жителите на Ново село дни преди предсрочните избори на 26 март.

До Ново село кандидати за депутати по време на тази кампания до сега все още не са стигали, или поне хората, с които говорихме, не са запознати. Георги Нинчев и Витко Георгиев казват, че последните предизборни срещи били, когато ги убеждавали за кандидат президентската кампания.

В селото повечето следят изявите на политиците по радиото и телевизията. На някои вече са им омръзнали, други все още имат очаквания:

"Следя ги по телевизията, политиците, хубаво говорят, но дано и да осъществят нещо от това, което казват... Не ме вълнуват много-много политиците... Да, следя кампанията и понякога ме вбесяват. Не става въпрос за обещанията, а за това как се отнасят един към друг от различните партии, не са коректни, няма политическа култура."


Има и хора като Светлана Джукова, които на тези избори няма да стигнат до урните. Казва, че е изпълнявала дълга си като избирател, но пък тези, за които е гласувала досега, не били отговорни към гражданите. Не е мотивирана да гласува и е убедена, че мнозина споделят нейното мнение:

"Може би не съм единственият гражданин, който е възпрепятстван да се стимулира да бъде ангажиран, да живее с амбицията за съпричастност. Какво се прави в този случай- няма да гласувам!"

Иначе, хората в Ново село имат очаквания. Но са останали без надежда, че някой ще ги изпълни. Имало начин политиците да се грижат за хората, но първо да спазят добрия тон помежду си, смята Витко Георгиев и ни разказва история:

"Навремето искали да свалят султана и се събрали на вечеря. Дали им лъжици с дръжка, дълга метър, и... никой на могъл да се нахрани. Тогава им показали как да стане- гребнат и подадат на човека отсреща, той отвръща също с пълна лъжица от негова страна, и така се нахранили. Така се управлява и държавата, казал султанът, ти- на мене, аз-на тебе."

Единственото, което в Ново село сега не чакат, е пълна лъжица с празни обещания. Искат работа, по-добър живот и възможност за младите да не напускат страната.

Друг съвет дава слушател от Враца:

"Да ходят на работа тези, които ги избираме, защото ме е срам да гледам в петък парламентарния контрол. От 240 юнаци и юначки само двайсетина са там. Да имат дисциплина и съвест!"

Целия репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31