Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на военноинвалидите- за мястото им в обществото

Снимка: БТА
Международният ден се отбелязва от 1990 г., като годишнина от създаването през 1915 г. на Съюза на военноинвалидите в България. Организацията е възстановена отново след прекъсване на дейността ѝ през 1952 г. До 2005 г. този ден се отбелязва като Ден на военноинвалидите и пострадалите при изпълнение на воинските си конституционни задължения. На 17 март 2005 г. 39-ото Народно събрание приема и Закон за военноинвалидите и военнопострадалите. 

Военноинвалидите са хора, които по една или друга причина са получили трайни увреждания, водещи до инвалидизация, като те са се случили, докато са изпълнявали и реализирали военните си задължения към Република България. Основните им права са описани детайлно в Закона за военноинвалидите и военнопострадалите. 

Във Видин днес те са малко на брой, но са част от нашето общество. Свързахме се с Бойко Прангаджийски, председател на дружество "Военноинвалид" в крайдунавския град. 

"Видинското дружество е създадено на 17 юни преди 25 години. Когато аз поех дружеството, в него членуваха над 150 души, а в момента сме 74. Ние сме малко по- специална група хора, в сравнение с другите инвалиди. Социално представени сме и имаме за цел да помагаме на нашите членове като контактуваме с много организации и институции. Между нас има ветерани от войните и офицери от запаса, има и майки и бащи, загубили своите деца по време на изпълнение на воинския им дълг към родината" - каза Бойко Прангаджийски.


За съжаление, днес голяма част от военноинвалидите и военнопострадалите не могат сами или с помощта на своите близки да задоволяват основните си жизнени потребности. За правото им на социално подпомагане и еднократно дневно хранене потърсихме за коментар Росица Еленкова, главен специалист към Военния клуб във Видин. 

"Има открита социална кухня, към Министерството на отбраната и Военния клуб във Видин. Има определени изисквания, за да може да се кандидатства за ползване услугите на тази кухня. Първото условие е задължително да си член на военнопатриотичните съюзи, запасните офицери или дружеството на военноинвалидите и военнопострадалите. Второто условие е месечният доход да е под определена сума. В момента тук се хранят около 60 души. Освен това имаме сформирани клубове по интереси- шахмат и табла" - коментира Росица Еленкова

Бориска Тодорова, майка на загинал воененСрещнахме се с една жена, която членува в дружество "Военноинвалид"- Видин. Една майка, която преди 27 години губи единствения си син, който по това време отбива военната си служба в редовете на Българската народна армия. През 1990 година редник Румен Петков остава завинаги на двадесет, а Бориска Тодорова потъва в самота. Тази самота продължава и до днес. 

"Той бе шофьор в поделението в Горна Малина и си отиде само за три дни ... Казаха ми, че е мозъчен инсулт ... Погребахме го във Видин и оттогава съм сама. Нямам други деца и мъката ми по него е огромна. Много деца си отидоха в тия казарми. Ако можех да върна времето назад, бих направила всичко, за да мога да го върна обратно" - разказа през сълзи Бориска Тодорова


"Всичко За България" - такъв е девизът на Дружеството на военните инвалиди в Лом днес. Владимир Недев се срещна и разговаря с Борислав Младенов, председател на контролния съвет на Дружеството на военноинвалидите и военнопострадалите в Лом. 

"Пострадах при железопътна злополука и за съжаление пострадах с единия си крак. Днес има много хора от нас в болница и ние ги посещаваме и се стараем да си помагаме. Нашето дружество работи с много организации и на празниците винаги се събираме" - разказа Борислав Младенов.

Военноинвалидите и военнопострадалите, както и техните национално представителни организации, могат да бъдат подпомагани допълнително и чрез данъчни облекчения, определени със закон.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45