Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внимание! Педофили в "мрежата"

Само за седмица във Видин полицията задържа двама мъже, притежавали и разпространявали детска порнография.

Как педофилите използват глобалната мрежа, за да "оплетат" в нея деца, как да се предпазим и какви мерки могат да вземат родителите? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Над 60 случая на педофили в интернет са разкрили екипите на Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП) през миналата година. Преди седмица във Видин бяха задържани двама мъже, притежавали и разпространявали детска порнография. От 23-годишен видинчанин полицаите са иззели компютър и дискове. Няколко дни преди това служители на ГДБОП установиха 45- годишен видинчанин, който също разпространявал файлове с порнография. Иззети са компютър и хард дискове, съдържащи порнографски материал. Наказанието за такова престъпление според българското законодателство е до 1 година затвор и глоба до 2000 лева. Доказването също е труден процес. Експертизата по двата случая ще продължи месеци, а през това време ще са на свобода, обясни окръжният прокурор Владислав Влашев.

Родителите у нас все още не осъзнават опасностите, които дебнат децата в интернет. Мнението е на експерти по киберпрестъпления. Всеки ден в мрежата дебнат над 750 000 педофили. Жертви обикновено стават деца на възраст между 7 и 14 години. Според международно проучване над 80 на сто от децата между 9 и 16-годишна възраст имат профил в интернет, а българските деца са с най-слаб родителски контрол в мрежата. Регистрираните у нас сайтове за запознанства са над 200, към тях се прибавят другите социални мрежи, онлайн игрите и чатовете.

Снимка"Задържахме човек, който е успял да "зариби" с фалшиви профили във Фейсбук над 300 деца. С всяко едно от тях той може да злоупотреби сексуално. Другият начин е чрез изнудване- записвайки сексуалните действия, които извършва детето, след като го обработи психологически, да го заплашва, че ще бъде изпратен клипът на родителите, неговите приятели, учителите и така да го принуди да извърши това, което той желае", обяснява Явор Колев, експерт по киберсигурност в ГДБОП.

Знаят ли децата ни как да се ориентират в социалните мрежи, как да различават истинската от фалшивата информация, как да избягват капаните на педофилите? Това попита Венцислав Величков деца от Видин и техните родители:

"Трябва да има превантивна работа с децата- непрекъснато да им се обяснява, че не трябва да постъпват по този начин, че с непознати не трябва да влизат в контакт... В интернет пространството е опасно- има много лъжци. Случвало ми се е да искат да се свържат с мен фалшиви профили, но не ги приемам... Трябва да сме по-предпазливи... В социалните мрежи не е сигурно, защото страшно много хора се представят с чужди лица... В интернет има лоши хора, мен ме тормозиха, писаха ми простотии и родителите ми изтриха Фейсбука..."

"Сексуална злоупотреба с деца в интернет" е темата на дискусия, част от Семинара "Модерните зависимости", който се провежда през този месец и в началото на следващия във Видин от фондация "Грижа за здравето". Лектор на дискусията е Маргарита Магерова:

"Вече е отминало времето, когато децата могат безопасно да си стоят вкъщи- ние си мислим, че затваряйки вратата, оставяйки ги в стаята, те са в безопасност. Отговорност на родителите е да научим децата да прекарват свободното си време така, че хем да им е забавно, хем това да е безопасно за тях. Статистиките показват, че 45% от децата на възраст между 12 и 17 години, които ползват интернет, са били склонявани от непознати да провеждат разговори в мрежата против волята им. 68% от тях поне веднъж са получавали предложение от лице, с което са се запознали в мрежата. 44% са участвали в среща, а само 23% са информирали своите родители за срещи с лица, с които са се запознавали в мрежата. Това показва, че няма диалог между децата и тези, които са най-близо до тях и са най-загрижени. Обикновено, когато родителят разбере за някаква форма на злоупотреба с детето, е постфактум- когато вече нещо се е случило. Родителите се оказват много шокирани, изненадани, а това може да засегне всяко едно семейство."

Най-голямата опасност в интернет за децата е контактът с педофил, алармират от Министерството на вътрешните работи.

В интернет педофилите започват контакт с набелязаната си жертва най-често през социална мрежа или някой от стотиците сайтове за запознанства. След като влязат в контакт с детето или тийнейджъра, те се представят за негов връстник; за тази цел педофилите създават фалшиви профили.

Снимка"Първо става т.нар. "прицелване" към жертвата. Насилникът се насочва към деца, които са по-уязвими, с по-ниско самочувствие, нуждаят се от повече внимание, чувстват се изолирани и имат по-слаб родителски надзор. Втората стъпка обикновено е "изграждане на доверителни взаимоотношения"- отделят доста време, търпение, внимание, за да изградят това доверие. Следващата стъпка е "запълване на определена липса или нужда, която детето има"- от внимание, насърчение. След това успяват да изолират детето от неговите най-близки хора- да не споделя с тях, да запази тези специални отношения в тайна. Постепенно тези взаимоотношения стават все по-сексуализирани и без детето да се усети, все повече е контролирано от насилника. Педофилите в мрежата обикновено използват за сприятеляване с децата безобидни сайтове, които смятаме за безопасни", обясни още Маргарита Магерова.

Ето как можете да познаете, когато един профил е фалшив:

- погледнете, преди да приемете поканата за приятелство, от кога е създаден въпросният профил; от кога този потребител има публикации/постове; кои са му приятели - при фалшивите профили на педофилите се забелязва изключително и само, че деца са в приятелския кръг, но липсват каквито и да са други "по-възрастни" приятели;

- след започване на разговор, те често предлагат комуникацията да се пренесе в Скайп - това е така, защото Скайп предоставя относителна анонимност и предлага възможност за видеоразговори;

- скоро след началото на разговора те преминават към сексуални теми, като понякога дори изпращат порнографски снимки или видео, за да убедят детето, че тези неща са напълно нормални; успяват много умело да подмамят жертвата си да се съблече;

- правят опит да подмамят детето да си направи гола снимка;

- в случай, че получат снимка или видео от детето, или по време на самият видеоразговор, започват изнудване, като заплашват, че ще разпространят получените снимки/видео, ако детето откаже да изпрати още или да изпълнява техните желания.

Органите на реда съветват родителите да говорят с детето си от ранна възраст за тази опасност. Децата все по-рано започват да ползват социалните мрежи и не винаги могат да усетят опасността. Обяснете на Вашето дете какви рискове крие интернет за тях; че не трябва да се доверяват на никого, с когото са се запознали в чат или по друг начин в интернет! Възпитайте ги в предпазливост!

Не блокирайте или изтривайте потребителят, потърсил съмнителен контакт с детето ви преди да сте съобщили за това и да сте посъветвани от специалисти какво точно трябва да направите. След като снимате или запазите разговора, веднага подайте сигнал до сектор "Киберпрестъпност" при ГДБОП-МВР.

"Трябва да се говори за тези проблеми дори още от детската градина, защото възрастта на първото влизане в интернет на децата непрекъснато пада. Създадена е страница в интернет, на която получаваме сигнали за такова съмнително поведение- http://www.cybercrime.bg. На него всеки, дори дете, може да подаде сигнал. Там можете да намерите и много полезни съвети", допълва Явор Колев.

Знаете ли какво прави детето Ви в интернет и с кого общува в този момент, докато мислите, че е на сигурно място вкъщи?

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трети март- дългият път от свободата на духа и мисълта до политическата свобода

На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението от османско владичество след Руско-турската война от 1877-78 г. На националния ни празник говорим с  Яна Жекова и Петко Андреев- 11-к ласници от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин.  "3 март е Национален празник и олицетворява националния идеал и българската мечта", каза Яна Жекова.  "За..

публикувано на 03.03.25 в 12:39
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Действията са по-важни от документи и красиви фрази, облечени в управленски програми

Правителството прие управленската си програма.  Тя не е механичен сбор от приоритети на формациите в коалицията, а документ, който почива на политическа логика, обосноваха се от Четворната коалиция.  Визията за управлението на страната е в посока развитие на модерна, демократична и правова държава с ефективни институции, висок жизнен стандарт,..

публикувано на 27.02.25 в 10:00

Фейсбук група от Северозапада споделя бизнес идеи

Всеки успешен бизнес започва с идея, която впоследствие трябва да превърнем в реалност и да направим основа за устойчив бизнес. Първата и най-важна стъпка е ясно да дефинираме бизнес идеята си, да оценим нейния потенциал и след това да я приложим на практика. Една от най-добрите стратегии за растеж в бизнеса, както и в живота, е консистентността..

публикувано на 26.02.25 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" политологът  Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра"...

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00