Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Датата 9 май- символ ли е все още на кръстопът между минало и бъдеще?!

Снимка: БГНЕС
Щеше ли да има Ден на Европа, ако нямаше Ден на победата? Кое от двете събития обединява повече европейците? Гледната точка е на историци и общественици от Северозапада.

Тази тема се появява всяка година покрай 9 май. Едни отбелязват победата на СССР над нацистка Германия. Във всички европейски столици се празнува Денят на Европа - в чест на Декларацията на Робер Шуман. Спорен между двете групи празнуващи е въпросът кое от двете събития да се почете.

"Ако нямаше 9 май като Ден на победата над фашизма в Европа, наистина нямаше да има обединена Европа в този вид, в който я познаваме. Може би щеше да има друг вид Европа, пак обединена, само че тоталитарно-германска, фашистка или тоталитарно-съветска, сталинистка. Кой вариант ви харесва повече? На мен нито един от двата. Европейският съюз беше замислен първоначално като икономическо обединение с политическото измерение дотолкова, доколкото може да предотвратява конфликти. Ние в момента задълбахме в една посока, която според мен не е много отговаряща на това, което беше първоначалният замисъл на хората, създали европейската общност. Не ви ли се струва, че тръгваме по един тоталитарен модел, който едно европейско правителство започва да го налага на отделните държави. Хората, които са заинтересовани от европейското развитие на България, би трябвало да не забравят нищо, но да умеят да прощават и да могат да намерят в бъдеще път, който да не води след себе си насилие и кръв, а да води след себе си разбирателство", каза историкът Захари Захариев.

Пряко в ефира на Радио ВИДИН Мартен Калеев- писател, журналист, публицист, обществена личност, заяви, че "писателите, към които се надявам да се числя и аз, трябва да поддържат мисленето на поколенията. Да поддържат имунната система на душата с идеи, които да правят невъзможни сляпото следване на опияняващи модели и поведение, които по-късно да се определят като античовешки и гибелни. Много от хората, които са правили кариера във военно време, са дочакали спокойни и охолни старини, без особени угризения. Но, примерно, мен ме интересува, писателите настояват ли, че лицемерието, независимо от неговия мащаб и значимост, псевдополезно е пагубно. Обикновеният човек не носи по-маловажна душа от тази на титулувания или облечения във власт. Той заслужава внимание и съпричастност. Обикновено той лично плаща цена и ние го виждаме. Той заслужава това внимание, защото и той като нас има същите наши очи. Аз съм писал и бих писал за този човек. И 9 май е ден, на който само да си припомним, че няма да има празнични слова за Европа и света, ако няма историческа памет. Ако нашата духовност и човечност са изчерпани, ако усещането за справедливост и достойнство са изчезнали или са останали съмнителни. Нека, когато отбелязваме Деня на Европа да помним- цивилизационният сблъсък, в който сме пряко замесени, всеки ден ще преминава през нас и от всеки един от нас зависи каква ще е Европа в утрешния ден. Ето това е голямата тема на писателите в днешно време!"

Още по темата за 9 май чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31