Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Въртоп- едно магаре и два магазина

10
Снимка: Радио Видин
Посещението ни в "Добро утро, кмете!" е във видинското село Въртоп. Село, в което жителите му намаляват прогресивно с годините, макар че не е отдалечено нито от Видин, нито от Димово. От главния път Е-79 до селото са само 3 км, но скоростта, която едно превозно средство може да развие по пропадналия път е доста ограничена. Като причина за лошото състояние на пътя хората посочват тежката техника на земеделските производители, която е нагънала асфалтовата настилка. Проблем през пролетта е и бързорастящата трева, която навсякъде в селото и в гробищния парк достига до метър височина. А средства за поддръжка на тревните площи няма. Това разказаха неколцина от жителите, които се бяха събрали пред един от местните магазини. Интересното е, че в село с тридесетина жители имат два магазина, обозначени като бакалия. За мeстните пенсионери сборният пункт е сутрин, а клюките са единственото забавление. Така е откакто затворили киното, театърът и операта, казват шегобийците.

"Кърпиха пътя преди време, но основата е слаба. Правят си магистралите, а ние- в кой век живеем? Вижте колко е тревясало, змии ще ни изядат. 37 са обитаемите къщи, а са били 150 навремето...", казаха местните.

СнимкаКметският наместник на Въртоп Петър Илиев посрещна екипа на Радио ВИДИН в кметството, което се помещава в голяма, просторна, но позанемарена сграда. Освен кабинета на кмета, другите врати на помещенията са заключени. Начело е на кметско наместничество със скромен брой жители- точно 37. През лятото живеещите тук се увеличават до 50. Оказва се, че кметът е най-младият в селото. Първото, което го питаме е, ще има ли някога ремонт на шосето до Въртоп.
 
"Специалистите говорят, че пътят няма отдолу основа и като минат тези тежки машини- трактори, комбайни, ТИР-ове, и го чупят. От Е-79 до селото са 3 км. Писал съм докладна до общинския кмет. Сега се очаква да започнат ремонти по пътищата. Отпуснати са 150 000 лв. за всички кметства, но колко ще бъде за нас, не мога да кажа", отговаря кметският наместник.

В добрите си години жителите са били над 900. Последният се е родил през 1963 година. Оттогава сватби, раждания и кръщенета няма. Отписват само споминалите се, казва кметът и ни посочва книгата.

Една от запустелите къщи във ВъртопВъртоп е село, в което имоти за продаване има колкото пожелаеш, а цените са повече от скромни. На пазара се продават къщи от 500 до 3000 лв. Наследничка предлага дори 2 дка двор с къща даром, само някой да го стопанисва, да поеме разходите пред нотариуса и да му плаща данъците. За съжаление, търсене няма, казва кметът Петър Илиев. Надеждата му е, че селото ще се оживи, когато започнат да си идват по-младите пенсионери.

И още за село Въртоп, този път от спомените, когато в селото кипял живот, раждали се деца, правели се големи тържества.


Селският салон не можел да събере хората, казва кметският наместник Петър Илиев. Салонът сега е заключен, таванът е прокапал, останали на пода са само старите снимки и стойката на киномашината. Превърнал се е в дом за лястовички и врабчета. В очакване на пациенти, които никога няма да дойдат е и кушетката на амбулаторията, показва ни помещенията кметът.


Параклисът във ВъртопГордост за селото е параклисът, подарен от местен богаташ преди години. Мястото за молитва е изработено в Турция и е сглобено на място. В двора му се намира и паметен знак на някогашния селски поп. А камбаната е автентичната, запазена отпреди 180 години. Веднъж хората я спасили от кражба, защото при падането си издала звук, разказва още кметът.

"Камбаната е от 1820 година, останала е от старата църква. Една година са правили опит да я откраднат, като са развъртели болтовете, тя паднала и издала звук. Комшиите са чули и го хванали крадците", разказа историята кметът.

Целия разказ за село Въртоп може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57