Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Въртоп- едно магаре и два магазина

10
Снимка: Радио Видин
Посещението ни в "Добро утро, кмете!" е във видинското село Въртоп. Село, в което жителите му намаляват прогресивно с годините, макар че не е отдалечено нито от Видин, нито от Димово. От главния път Е-79 до селото са само 3 км, но скоростта, която едно превозно средство може да развие по пропадналия път е доста ограничена. Като причина за лошото състояние на пътя хората посочват тежката техника на земеделските производители, която е нагънала асфалтовата настилка. Проблем през пролетта е и бързорастящата трева, която навсякъде в селото и в гробищния парк достига до метър височина. А средства за поддръжка на тревните площи няма. Това разказаха неколцина от жителите, които се бяха събрали пред един от местните магазини. Интересното е, че в село с тридесетина жители имат два магазина, обозначени като бакалия. За мeстните пенсионери сборният пункт е сутрин, а клюките са единственото забавление. Така е откакто затворили киното, театърът и операта, казват шегобийците.

"Кърпиха пътя преди време, но основата е слаба. Правят си магистралите, а ние- в кой век живеем? Вижте колко е тревясало, змии ще ни изядат. 37 са обитаемите къщи, а са били 150 навремето...", казаха местните.

СнимкаКметският наместник на Въртоп Петър Илиев посрещна екипа на Радио ВИДИН в кметството, което се помещава в голяма, просторна, но позанемарена сграда. Освен кабинета на кмета, другите врати на помещенията са заключени. Начело е на кметско наместничество със скромен брой жители- точно 37. През лятото живеещите тук се увеличават до 50. Оказва се, че кметът е най-младият в селото. Първото, което го питаме е, ще има ли някога ремонт на шосето до Въртоп.
 
"Специалистите говорят, че пътят няма отдолу основа и като минат тези тежки машини- трактори, комбайни, ТИР-ове, и го чупят. От Е-79 до селото са 3 км. Писал съм докладна до общинския кмет. Сега се очаква да започнат ремонти по пътищата. Отпуснати са 150 000 лв. за всички кметства, но колко ще бъде за нас, не мога да кажа", отговаря кметският наместник.

В добрите си години жителите са били над 900. Последният се е родил през 1963 година. Оттогава сватби, раждания и кръщенета няма. Отписват само споминалите се, казва кметът и ни посочва книгата.

Една от запустелите къщи във ВъртопВъртоп е село, в което имоти за продаване има колкото пожелаеш, а цените са повече от скромни. На пазара се продават къщи от 500 до 3000 лв. Наследничка предлага дори 2 дка двор с къща даром, само някой да го стопанисва, да поеме разходите пред нотариуса и да му плаща данъците. За съжаление, търсене няма, казва кметът Петър Илиев. Надеждата му е, че селото ще се оживи, когато започнат да си идват по-младите пенсионери.

И още за село Въртоп, този път от спомените, когато в селото кипял живот, раждали се деца, правели се големи тържества.


Селският салон не можел да събере хората, казва кметският наместник Петър Илиев. Салонът сега е заключен, таванът е прокапал, останали на пода са само старите снимки и стойката на киномашината. Превърнал се е в дом за лястовички и врабчета. В очакване на пациенти, които никога няма да дойдат е и кушетката на амбулаторията, показва ни помещенията кметът.


Параклисът във ВъртопГордост за селото е параклисът, подарен от местен богаташ преди години. Мястото за молитва е изработено в Турция и е сглобено на място. В двора му се намира и паметен знак на някогашния селски поп. А камбаната е автентичната, запазена отпреди 180 години. Веднъж хората я спасили от кражба, защото при падането си издала звук, разказва още кметът.

"Камбаната е от 1820 година, останала е от старата църква. Една година са правили опит да я откраднат, като са развъртели болтовете, тя паднала и издала звук. Комшиите са чули и го хванали крадците", разказа историята кметът.

Целия разказ за село Въртоп може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32