Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Ще бъдат ли индексирани пенсиите?

Видински пенсионери: Готови сме да търсим отговорност от депутатите

Представителите на местните организации на Съюза на пенсионерите "2004" във Видин Малинка Башлийска и Надежда Гъжева гостуваха в Радио ВИДИН.
Снимка: Радио ВИДИН

Минималната пенсия ще бъде увеличена на две стъпки до 200 лева до края на годината, но останалите пенсии няма да бъдат индексирани със същия темп на нарастване. Това каза още през април финансовият министър Владислав Горанов. По думите му увеличението на минималната пенсия ще стане на две стъпки - от 1 юли тази година от 165 на 180 лева, и от 1 октомври - от 180 на 200 лева. Това ще струва на бюджета под 100 млн. лева. За следващите години сумата ще расте, но ще е под 300 млн. лв. за 2018 година. 

От думите му се разбра, че увеличението на минималните пенсии няма да е съпроводено с индексиране на останалите пенсии със същия темп на нарастване. Така ще се задълбочи сериозно диспропорцията между осигурителния принос и пенсиите, които получават хората. Освен това увеличаването на минималната пенсия, без индексация на останалите, създава лоши стимули, твърдят икономисти. 

Наши сутрешни гости в "Посоките на делника" бяха Малинка Башлийска, председател на видинския областен съюз на пенсионерите "2004" и Надежда Гъжева, председател на Общинския съвет на съюза. 

"В София се събрахме, разтревожени от събитията, свързани с осъвременяването на пенсиите ни. Приехме едно обръщение към уважаемите депутати, което ще отправим към тях. Изразяваме нашето възмущение към вашите методи на работа и отношението към възрастните хора. Предстои да уточним и чрез какви средства ще протестираме против техните действия. Към нашия съюз се присъединиха още 12 пенсионерски съюза от цялата страна. Според нашите преизчисления минималната пенсия може да бъде 340 лв., ако се преизчислят пенсиите спрямо осигурителния доход от 2013 година. Готови сме за поход за търсене на персонална отговорност към депутатите. Като начало всеки четвъртък в София се организира мирен протест пред храм паметника "Св. Александър Невски" - заяви в "Посоките на делника" Малинка Башлийска.

Според Надежда Гъжева, председател на Общинския съвет на съюза на пенсионерите "2004" във Видин, финансовият министър Владислав Горанов се подиграва с българските пенсионери: 


Снимка"За 27-годишния криминален преход у нас, българските пенсионери останаха на дъното не само в Европа. Как няма да бъдат излъгани, когато и в двете предизборни програми се обещаваше нещо и сега то не се изпълнява?! В същите програми на депутатите, които миналата сряда са гласували с "въздържал се" обсъждането на осигурителния кодекс. По- демагогска политика от тази няма. Има едно европейско правило, според което на всеки три години пенсиите трябва да се индексират. Това правило, обаче у нас не важи" - каза Надежда Гъжева.


Видинчани не знаят за предложението от 2013 година и са слабо информирани за всичко, случващо се с пенсиите им. 


"Не знам за такова предложение... Тези с по- големите пенсии ще вземат повече пари, но тези като мен, с ниските, няма да вземат нищо... Само се оправдават, че ще покрият инфлацията, но нищо не става. Оправдават се политиците и това е... Имам 49 години трудов стаж и само ми се подиграват. Подиграват се с бедния трудов народ. Индексация не е имало скоро и не вярвам да има" - казаха видинчани.


През вчерашния ден се свързахме и със служители на териториалното поделение на Националния осигурителен институт във Видин. Оказа се, че в момента се провежда планов семинар в Габрово, а информацията, с която радио Видин разполага е, че към момента все още няма яснота какво ще се случи от 1 юли. Какво обаче ще се случи предстои да разберем. 


Цялата тема можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Демокрацията продължава да бъде най-добрата възможна форма на управление

Зимата приближава, в навечерието сме на новата официална валута, а бюджетът за следващата година продължава да поражда разнопосочни мнения. От опозицията заплашват с големи протести заради еврото, липсата на върховенство на правото и обедняването на страната.  Възможни ли са промени в управлението? Как се очертава да изпратим политическата година?..

публикувано на 27.11.25 в 10:00

Ще понесе ли бизнесът тежестта на новия бюджет?

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), обединяваща национално представените работодателски организации: Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България..

публикувано на 26.11.25 в 10:45

Вижда ли се светлина за тунел под Петрохан?

Близо 8 години след протестите в Северозападна България за тунел под Петрохан проектът не е напреднал съществено. В началото на 2018 година, отчаяни от неглижирането на Българския Северозапад, стотици жители на региона излязоха няколко седмици поред на протести с настояване държавата да изгради магистрален път до Видин и тунел под Петрохан. Тогава..

публикувано на 25.11.25 в 13:30

Как ще повлияе еврото на пазара на автомобили втора ръка

Въвеждането на еврото у нас наближава и това поставя под лупа прехода към европейската валута в редица ключови сектори. Сред тях е и автомобилният сегмент, в който по традиция доминира вносът на употребявани коли. Купуването на кола втора ръка винаги е бил свързан със сравнения, анализи, разбира се, преговори за цената, така нареченото "пазарене" и..

публикувано на 24.11.25 в 11:00

Село Станево - където проблемите не липсват

Днес нашият екип гостува на едно спокойно дунавско село - Станево , част от община Лом. Село с богата история, но като много други малки населени места, и тук ежедневието не минава без трудности.  Инфраструктура е амортизирана, електрозахранването често създава грижи, а най-сериозният проблем за хората в Станево остава водоснабдяването - старият..

публикувано на 21.11.25 в 11:10
Георги Киряков

Георги Киряков: Да разчиташ на бъдещите поколения означава неспособност и бягане от отговорност

Приключи ли преходът в България? Изградихме ли истинска демокрация? Има ли влияния още Държавна сигурност (ДС) в политическия живот на страната? Има ли реална пазарна икономика?  Отминаха 36 години от началото на промените в България, но темата продължава да създава огромен интерес, показва последното социологическо изследване на агенция "Мяра"...

публикувано на 20.11.25 в 10:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Може би ще оценим демокрацията, когато я изгубим

Приключи ли Преходът в България? Изградихме ли истинска демокрация? Има ли влияния още Държавна сигурност (ДС) в политическия живот на страната? Има ли реална пазарна икономика?  Отминаха 36 години от началото на промените в България, но темата продължава да създава огромен интерес, показва последното социологическо изследване на агенция "Мяра".  Каква..

публикувано на 20.11.25 в 10:00