Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безводие мъчи хората в Извор махала, Кулско

7
Снимка: Радио Видин
Хората в село Извор махала са малко и предимно възрастни. Липсата на поминък обезлюдила селото, което е на километри от границата със Сърбия, при граничния пункт Връшка чука. Хората тук разказват с мъка за занемареното училище, закупено от чужденец за неизвестни цели и оставено без покрив да се руши.

"Училището е затворено през 70-те години. Отглеждаха гъби в него по едно време, от Плевенско караха материал. После дойде един италианец и купи училището. Започна да го разгражда, взеха греди, керемидите. Жалко за труда на хората, тухлите сами са си правили..."  

Хората разказват и за честите преминавания на мигранти през тяхното село. Според местните, проблеми не създават, минават по маршрута си, организиран от трафиканти:

Снимка"Минават от тези бежанци, дойдат с превоз, оставят ги на разклона, и оттам за границата. Имат си водачи. Проблеми не създават, само си показват коремите, че са гладни"


А най-големият им проблем е безводието през летните месеци. Кладенците пресъхват, а водопровод нямат и няма и да имат, казват жителите на Извор махала.

Кметски наместник там е Станислав Стойков, който се справя с хорските проблеми няколко мандата. С болка отчита обезлюдяването на селото, но според него, процесът вече е необратим. Кабинетът му се помещава в просторна двуетажна сграда, в която навремето, както сам казва, кипял живот.

Снимка"70 са жителите на селото, намаляват прогресивно, за 40 дни трима изпратихме... Проблеми винаги има, все нещо изниква, нямаме хора за поддръжка на селото, само аз съм. Запустели имоти, наследниците са по държавите, по другите градове, хич и не идват. Така опустя селото с годините...", каза кметският наместник Станислав Стойков. Питаме го как вижда селото след 20 години, тъй като тенденцията е това да продължи:

"Това е необратим процес. Хората, за да се върнат, трябва да имат поминък. Земята е изкупена от големите арендатори..."
 
Село Извор махала е основано от преселници от Велики извор, Сръбско. Първата къща в селището е построена през 1829 година. 

"Първите преселници са били нашите пра-прадеди от Велики извор, заселили се в местността "Караджовица". Занимавали са се с говедовъдство и с търговия през границата. Заселването е станало преди освобождението ни от турско робство. Купували от турците земя и гори като ги мерели с въжета, не са имали метри. Има преселници от съседните села Киреево, Старопатица, Големаново, както и от Влашко. Първите строители са били преселници от Червена ябълка. В добрите си години Извор махала е имало около 1800 жители", разказаха Петко Йончев и Красимира Петкова.


Още за живота и историята на Извор махала може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45

Имаме ли нормален достъп до информация?

"Това, което се случва по света и у нас през последната година, не е от най-вдъхновяващите събития. Неща, за които имахме надеждата през последните 35 години, че никога няма да се завърнат, започват да се завръщат и да се опитват да проникнат в нашия дом. Поставя се под въпрос ролята на гражданските организации, започнаха да се възобновяват фашистки..

публикувано на 24.06.25 в 13:24

Какви функции имат органите на съдебната власт

В Окръжен съд-Видин се проведе Ден на отворените врати . Специални гости на събитието бяха единадесетокласници от СУ "Цар Симеон Велики" в областния град. Проявата се организира всяка година и има за цел да допринесе за повишаване на правната култура на младите хора и на доверието на гражданите в съдебната система. "Има хора с по две- три..

публикувано на 23.06.25 в 14:06
Александър Борисов, кмет на с. Василовци

Кметът на Василовци: Не може в 21 век да газим в кал

Рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Василовци - едно от най-голямото в община Брусарци. Селото изглежда приветливо и добре поддържано, освен това не липсват и млади хора.  Александър Борисов е кмет на населеното място първи мандат, от 2023 година. Опитва се да е в помощ на жителите и да се отзовава при нужда. По думите му,..

публикувано на 20.06.25 в 11:00