Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безводие мъчи хората в Извор махала, Кулско

7
Снимка: Радио Видин
Хората в село Извор махала са малко и предимно възрастни. Липсата на поминък обезлюдила селото, което е на километри от границата със Сърбия, при граничния пункт Връшка чука. Хората тук разказват с мъка за занемареното училище, закупено от чужденец за неизвестни цели и оставено без покрив да се руши.

"Училището е затворено през 70-те години. Отглеждаха гъби в него по едно време, от Плевенско караха материал. После дойде един италианец и купи училището. Започна да го разгражда, взеха греди, керемидите. Жалко за труда на хората, тухлите сами са си правили..."  

Хората разказват и за честите преминавания на мигранти през тяхното село. Според местните, проблеми не създават, минават по маршрута си, организиран от трафиканти:

Снимка"Минават от тези бежанци, дойдат с превоз, оставят ги на разклона, и оттам за границата. Имат си водачи. Проблеми не създават, само си показват коремите, че са гладни"


А най-големият им проблем е безводието през летните месеци. Кладенците пресъхват, а водопровод нямат и няма и да имат, казват жителите на Извор махала.

Кметски наместник там е Станислав Стойков, който се справя с хорските проблеми няколко мандата. С болка отчита обезлюдяването на селото, но според него, процесът вече е необратим. Кабинетът му се помещава в просторна двуетажна сграда, в която навремето, както сам казва, кипял живот.

Снимка"70 са жителите на селото, намаляват прогресивно, за 40 дни трима изпратихме... Проблеми винаги има, все нещо изниква, нямаме хора за поддръжка на селото, само аз съм. Запустели имоти, наследниците са по държавите, по другите градове, хич и не идват. Така опустя селото с годините...", каза кметският наместник Станислав Стойков. Питаме го как вижда селото след 20 години, тъй като тенденцията е това да продължи:

"Това е необратим процес. Хората, за да се върнат, трябва да имат поминък. Земята е изкупена от големите арендатори..."
 
Село Извор махала е основано от преселници от Велики извор, Сръбско. Първата къща в селището е построена през 1829 година. 

"Първите преселници са били нашите пра-прадеди от Велики извор, заселили се в местността "Караджовица". Занимавали са се с говедовъдство и с търговия през границата. Заселването е станало преди освобождението ни от турско робство. Купували от турците земя и гори като ги мерели с въжета, не са имали метри. Има преселници от съседните села Киреево, Старопатица, Големаново, както и от Влашко. Първите строители са били преселници от Червена ябълка. В добрите си години Извор махала е имало около 1800 жители", разказаха Петко Йончев и Красимира Петкова.


Още за живота и историята на Извор махала може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58