Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За монументите и тяхната съдба

Историк: Рушенето на паметниците руши историята ни

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН
Едни от най-разпространените паметници са надгробните плочи в гробищата, както и военните монументи в чест на загиналите през войните. Мемориали могат да бъдат и храмове, скулптури, статуи, бюстове, релефи, колони и обелиски. Понякога паметниците имат и политическа функция. Такъв е монументът на Бузлуджа. В момента се коментира и съдбата на паметника "1300 години България" в София, който се демонтира и късче от историята няма да съществува под формата, под която е била. Монументът в столицата е открит грандиозно на 10 август 1981 година лично от Тодор Живков, който обаче не го харесва. В България строежът на паметници започва веднага след Освобождението, разказа историкът от Регионалния исторически музей във Видин Христина Кирилова:


"Специално във Видин първите паметници започват да се изграждат след Сръбско- българската война... Няколко са тези паметници. Такъв е паметникът на "Скърбящия войн". Той е един емблематичен паметник за града. Открит е 1911 година... В двора на Катедралния храм "Свети Димитър" е и паметникът на подпоручик Ангел Тодоров. Един от най- смелите защитници на града... Паметникът на площад "Бдинци" също е емблематичен за  града... Паметникът на свободата е построен в дунавския парк на мястото на затвора... Може би не се грижим достатъчно за паметниците, като цяло в държавата... За съжаление, стига се до там, че като не се поддържа и става опасен, то той се разрушава, както е в случая с паметника "1300 години България". Разрушава се част от нашата история... Изграждането на паметник е поклон към историята и опазването им е наша грижа."

 
Паметници са били издигани в продължение на хилядолетия и често те се оказват най-устойчивите на времето обекти, като по този начин стават символи на древни цивилизации и народи. 


БСП се съгласи държавата да ѝ предостави монумента на връх "Бузлуджа" за срок от десет години. Националният съвет на партията прие този вариант, след като стана ясно, че е изпуснат срокът БСП да прехвърли собствеността безсрочно. Още преди шест години държавата изрази готовност да даде възможност на социалистите да станат собственици на монумента, но партийната организация не предприе необходимите действия за това. По тази причина беше предложен вариантът за безвъзмездно ползване за срок не по-дълъг от десет години, който дава право на ремонтни дейности. По инициатива на областния управител на област Стара Загора Гергана Микова и кмета на Казанлък Галина Стоянова на 26 юни в Града на розите се проведе дискусия на тема „Бузлуджа -бъдеще и перспективи”. Младата архитектка Дора Иванова, която стана известна с проекта си за Бузлуджа, заяви по време на дискусията, че паметникът е на световно архитектурно ниво, но вече трябва да се действа много бързо, защото той продължава да се руши.


"На събитието, за съжаление, представители на БСП не присъстваха. Съжалявам, че не участваха, защото именно чрез дискусии и излагане на мнения, може да се намери правилната формула за опазване на монумента... Като архитект смятам, че най- важното е да се намери правилният стопанин и да се работи за спасяването на сградата..."


Паметникът може да се самоиздържа от приходи от туристи, ако бъде укрепен, е мнението на архитект Дора Иванова. 


Пример за това е "Палата на парламента" /до 2004 година "Дом на народа"/ в Букурещ. Строежът на уникалната сграда с 1 100 помещения е започнал преди демократичните промени в северната ни съседка. След падането на режима на Николае Чаушеску в края на 1989 година в страната се появяват напълно сериозни предложения сградата да бъде срината със земята. Надделява практицизмът и тъй като изпълнението на проекта е в твърде напреднала фаза, държавното ръководство на Румъния решава да запази и довърши построеното. Тъй като зданието има огромен брой зали, заседателни салони, кабинети често се използва за провеждането на международни мероприятия. Част от сградата е отворена за туристи, като има гидове, изнасящи беседи на по-разпространените езици, включително и на български. 


Всичко по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00