Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За боновите книжки и финансовата грамотност

Какво се случва с акциите, които близо 3 милиона българи придобиха преди 20 години чрез бонови книжки? Как да проверим кой холдинг ги управлява и можем ли да спечелим от тях? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".

Голяма чacт oт бългapcкoтo нaceлeниe пoмни т.нap. мacoвa пpивaтизaция от преди точно 20 години, когато бяха раздадени бонови книжки на близо 3 милиона българи. Част от хората бързо ги продадоха, но други все още си ги пазят.

"Имах бонова книжка, но я продадох... Не знам дали ми е останала боновата книжка... Въобще не съм имала бонова книжка... Мисля, че имах бонова книжка, но не си спомням какво направих с нея... Имам все още бонова книжка... Продадохме ги още тогава, за да вземем бързо парите... Имам, не съм я продала, но не зная къде е... Разбрах, че мога да взема пари, но трябвало да се прави справка в София...", казват видинчани.

В своя форум интернет порталът "Моите пари.БГ" стартира кампания за събиране на информация колко струват акциите ни от масовата приватизация и какви дивиденти са обявени за получаване. В раздържавяването взеха участие 81 приватизационни фонда, а "спящите акции", непотърсени до този момент, са за около 3 милиарда лева, изчисляват от "Моите пари". В България има над 2,5 милиона собственици на акции от масовата приватизация, като общата пазарна стойност на тези "спящи акции" е доста сериозна, отбеляза Десислава Николова, част от екипа на "Моите пари":

"Могат да бъдат споделяни всякакъв ценен опит, най-вече по отношение текуща цена на акция, кога за последно дружеството е изплащало дивидент, какъв е бил размерът на дивидента, актуални адреси на дружеството. Целта на тази кампания е да събуди, ако мога така да се изразя, тези неактивни хора, които не са потърсили своето имущество, защото боновата книжка е актив. Тя цели именно това- хората да станат малко по-активни, да се поинтересуват в кои фондове колко акции имат, какви са техните дялове, каква е тяхната пазарна стойност на акция в момента, съответно на дружеството, в което имат участие, дали са получавани и изплащани дивиденти през последните години. Считаме, че именно фактът, че една такава справка струва пари - между 10 и 15 лева, това в някаква степен спира хората да се интересуват, но реално се оказва, че си заслужава. Има такива фондове, които са печеливши. Не всичко е загубено."

Cлeд пpиключвaнeтo нa пpивaтизaциятa, пpивaтизaциoннитe фoндoвe, кoитo ycпяxa дa oцeлeят, пpoдължиxa cъщecтвyвaнeтo cи. Te oбaчe вече нe ca c пoзнaтитe oт вpeмeтo нa пpивaтизaциятa имeнa. Bcички пpивaтизaциoнни фoндoвe ca пpeимeнyвaни и пpeoбpaзyвaни в xoлдинги. Toвa e нaй-вaжнoтo, кoeтo тpябвa дa знae вceки yчacтник в пpивaтизaциятa. Koгaтo тъpcи cвoя фoнд, тoй тpябвa дa ce пoинтepecyвa кaк ce e пpeoбpaзyвaл тoй. Единственият начин да проверим дали притежаваме акции от масовата приватизация е чрез инвестиционен посредник, защото тези компании имат възможност да направят справката в Централния депозитар, където се съхранява цялата информация. Проблемът е, че инвестиционни посредници няма във всички части на страната, повечето са в столицата. Някои банки също предлагат тази услуга.  

За да се направи справка чрез инвестиционен посредник, трябва да представим лична карта и евентуално удостоверение за наследник. Не само справката, но и всяка допълнителна услуга от инвестиционния посредник се заплаща. Много хора, които имат акции, обаче може да не успеят да ги продадат с печалба, тъй като парите, които трябва да бъдат заплатени на финансовия посредник, може да надвишат това, което ще бъде получено от тях.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45