Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще спре ли "висенето на опашка" в администрациите

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Напоследък отново се заговори за борба с бюрокрацията и административната тежест. "Искаме да поставим гражданите и бизнеса в положение да не се редят на гише след гише и да плащат по няколко такси за една административна услуга. Така им вгорчаваме живота", заяви премиерът Бойко Борисов и увери, че правителството ще вложи цялата си воля да бъдат облекчени гражданите. "Когато има административна тежест или хората си загубят дни за един документ, всичко това създава усещане и за тревожност, и за корупция, и за напрежение в обществото", каза още министър-председателят.

Работна среща с представителите на териториалните звена на изпълнителната власт, на кметове на общини и председатели на общинските съвети на територията на област Враца се проведе в Областна администрация - Враца. Срещата бе заради ангажимента на Правителството за редуциране на административната тежест за гражданите и бизнеса при предоставяне на административните услуги.

С Решение на Министерски съвет е възложено на всички административни органи в срок до края на този месец да извършат детайлен преглед на предоставяните от тях услуги и регулаторни режими и да посочат възможностите за намаляване на административната и регулаторна тежест.

"Има конкретни предложения, които обобщаваме. В момента текат справки, които подават 20 избрани от цялата страна Областни администрации и Общини, една от тях е Община Враца, с конкретни предложения какви мерки да се предприемат. С Общините процесът за намаляване на административната тежест е по-сложен, защото услугите им формират една голяма част от приходите в бюджета."
, обясни областният управител на Враца Малина Николова.

Какво може да се направи, за да се облекчи административната тежест и бюрокрацията в общинските администрации?

"Във всяка една Община има какво да се направи. Ние започнахме малко преди този призив за административна реформа. променихме Наредба №9, с която се регламентират цени и услуги за гражданите и съкратихме сроковете за изпълнение на много от услугите. До няколко месеца ще въведем и услугата "едно гише". Определили сме мястото, на което ще бъде изградено. ще наемем специализирано лице, което ще приема всички молби и декларации, няма да е необходимо хората да обикалят по етажите и да търсят от кабинет в кабинет къде трябва да отидат. Така ще намалим до минимум и опитите за корупция. Още в началото на мандата предупредих служителите максимално бързо да изпълняват услугите, които искат гражданите.", каза кметът на Община Ружинци Александър Александров.

Според кмета на Монтана Златко Живков обаче не е редно за тежката бюрокрация да се обвиняват само общинските администрации, защото те са принудени да извършват огромна част от всички услуги, които търсят гражданите:

"Не знам кой внушава непрекъснато, че Общините са виновни за някакви административни неуредици. Над 75% от всички услуги в тази държава се предоставят от Общините. Кой повече от Общините има интерес да разчиства полето, за да може бизнеса да работи добре, да си плаща данъците, част от които се връщат под различна форма в Общините? Тази реформа приемам единствено в частта да сме малко по-експедитивни там, където някои режими са все още по-тромави."


Сред конкретните мерки, които иска да въведе Правителството е да отпадне издаването на хартия на свидетелството за съдимост, с промени в 2 наредби ще се свържат Имотния регистър и Кадастъра, с нова електронна система ще се улесни продажбата и регистрацията на автомобили, като няма да има необходимост да се ходи до КАТ при покупка на кола, тъй като нотариусите ще имат онлайн връзка с регистрите. Правителството обмисля въвеждането на санкции за държавната и местна администрация, ако чиновниците не изпълняват задълженията си, като това сами да взимат от регистрите необходимите данни, за които сега гражданите трябва да си вадят справки от различни служби.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28