Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Винарово се подготвя за фолклорен събор

Снимка: Радио Видин
Днес гостуваме в село Винарово, община Ново село, седмица преди големия им празник, който ще се проведе за шеста поредна година. Как се готвят за фолклорния събор "Бащино огнище с корени вековни" на етнографския комплекс "Средната чешма", попитахме кмета на селото и председател на читалище "Зора- 1927" Гинко Петров. Жури на фестивала са изявени и доказали се фолклористи и етнографи, а заявки за участие се приемат до 20 август. Организаторите обаче са склонни да направят компромис и за закъснелите със заявките.

"Това е събор, който има за цел съхраняване, популяризиране и предаване на поколенията спастреното фолклорно и етнографско богатство на родния край - извор на гордост и родолюбие. Досега са заявили участие над 200 участници"
, каза Гинко Петров.

Кметът се хвали иначе със завършения ремонт на читалищния салон, който предстои да се превърне и в етнографски музей. Очаква скоро да започне и асфалтирането на главната улица в селото, която го свързва със съседното село Неговановци. СнимкаОтсечката е с дължина 5 км и има одобрен проект за нея, както и обещано финансиране от общината в Ново село. Проблем за кмета на Винарово е постоянното замърсяване на улиците с кал и пясък, които се стичат от страничните неасфалтирани улици. Трудности изпитват и с почистването, тъй като хората не достигат, а Винарово е едно от големите села в общината. Заради липсата на техника за почистване, разчитат единствено на помощта от местните земеделски производители.

Радост за винаровчани е, че детската градина продължава да работи. Наесен в нея ще се грижат за 12 малчугана.


СнимкаА повечето погледи на хората са вперени в небето, тъй като скоро ще започне гроздоберът на белите сортове, а дъждът би могъл да развали качеството на гроздето.

Откриването на "Бащино огнище с корени вековни" ще бъде на 26 август на "Средната чешма" с клетва, която изпълнявали навремето прадедите на винаровчани, когато тръгвали четници. Там изпълняват и ритуала "Завръщане от гурбет".

В близост до Винарово се намира местността "Белуйна". Има три стари чешми, като най-добре запазена е "Средната чешма". Други популярни местности са "Бачова", "Селището", "Мъртвината", "Бусковия геран", "Песъците" и др. Именно на нея ще се проведе фолклорният събор. Мястото се облагородява, чешмата се освежава, ще бъде поставена шатра. На поляната отново ще се извие дълго хоро. Ще участват и децата от състава към винаровското читалище, обясни библиотекарят Босилка Александрова. А Гинко Петров допълва, че се готвят и за отбелязването на 90-годишнината на читалището.

Още за Винарово и за фолклорния събор "Бащино огнище с корени вековни" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00