Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местната власт: "Трябват спешни мерки за Видинския регион", Правителството: "Бъдете по-активни"

Снимка: Радио ВИДИН

Социалното министерство организира широка дискусия във Видин, посветена на негативните демографски и социални проблеми в региона. На срещата присъстваха заместник-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова, заместник-министърът на икономиката Александър Манолев, доц. Георги Бърдаров- съветник към социалното министерство по демографската политика, областният и заместник-областните управители на Видин, представители на местната власт, на териториални звена на централната изпълнителна власт и неправителствени организации.

Доц. Бърдаров посочи, че демографските процеси в региона са наистина тежки и че трябва да се вземат мерки веднага, за да дадат положителен резултат след 10-15 години.

Най-важният въпрос е създаването на работни места и повишаване на доходите на населението, коментира заместник- министърът на икономиката Александър Манолев и съобщи, че инвеститорският интерес към Видин нараства.

"Трябва да се вземат спешни и решителни мерки веднага, за да не стане наистина късно. Държавата е абдикирала от Северозапада вече 27 години", контрира кметът на Белоградчик Борис Николов и допълни:

Снимка"Нещата са трагични в нашия регион, а това е така, защото вече почти 30 години нашата държава няма политика за решаване на тези проблеми. Много неща се изговориха, много стратегии се писаха, много програми се готвиха, но нито една не дава резултати. А с всеки изминал ден нещата стават все по-трагични. Най-болезненият проблем за нашия регион е бързата, тежката миграция на хората- тук не остава работна сила. Имаме инвестиции, които не можем да реализираме заради липса на обикновена работна ръка. Вече няма и кой да ражда деца. Много бързо се влошава образователният процес в средните училища, нямаме поциенти в болницата, тя е фалирала. Може би след десетилетия нещата ще си дойдат на мястото, но ние искаме днес и утре да усетим поведението на управляващите. Тези програми за временна заетост не само, че не са полезни, те са вредни. Дълги години политическата класа уверяваше, че частният бизнес ще инвестира, ще разкрие работни места и пр., това също е една лъжа, една утопия, нереално нещо. Няма кой да инвестира- как да инвестираш, след като нямаш най-важните условия в този регион- работна сила. Убеден съм, че заявените инвестиции във Видин няма да се случат, защото във Видин няма работна сила. Убедих две фирми да ракрият елементарна работа за 20 човека, но те не успяха да намерят работници. Изнесоха се и казаха, че повече няма да се върнат в област Видин."

"Във Видин не е чак толкова трагично положението. Разкри се филиал на Русенския университет. Това е една от мерките, за да може младите хора да бъдат задържани във Видин и да привличаме такива от други области. Към настоящия момент има близо 300 студенти, което не е малко. Разчитаме на Правителството за подкрепа за подобряване на инфраструктурата, най-вече пътищата от Видин за София, което е предпоставка за инвестиции. Имаме преимущество и с водния транспорт, и с Дунав мост 2. Ако това, което Правителството е намислило за инвестиране във Видин, стане, надявам се, че ще има резултат. Действително голям проблем е квалифицираната работна ръка, но проблеми има и в редица европейски страни, надявам се, че постепенно младите хора ще се завръщат. Трябва да се обърне внимание за увеличаване на средната работна заплата. Бизнесът иска квалифицирани работници, но никога не говори за работните заплати.", допълни заместник-кметът на Видин Венци Пасков.

В дискусията се включи и кметът на Ружинци- общината с най-висока безработица, Александър Александров:

"По последни данни към 67% е безработицата в Ружинци. Имаме страшно много семейства, в които никой не работи. Хората разчитат предимно на социални помощи. По-младите от ромски произход, които имат по 6-7 деца, се препитават с получаването на детски надбавки. Голямата част от нашето население се е върнало с хиляди години назад и се препитава предимно със събирачество. Събираме билки, липа, глог, шипка, къпини... Тези хора са предимно без образование. Те нямат никаква перспектива на пазара на труда. През последните години нямаше никакви програми и това страшно много се усети. Очаквахме, че част от хората ще потърсят работа на други места или ще се образоват, но не би. Няма къде да отидат, живеят в старите схлупени къщички, те дори не могат да напуснат пределите на България. Надяват се на мен като кмет на Общината и на Правителството да решим техния проблем."

За да бъдат решени проблемите, към министерството на труда и социалната политика ще работи специално звено, което да привлича обратно в страна българите от чужбина. Мобилни експертни групи пък ще подпомагат на място бизнеса и местните власти за привличане на евросредства и инвестиции, обясни заместник-министър Султанка Петрова, но призова за по-голяма активност кметовете и хората, живеещи в северозападна България:

"Трябва да спрем да мрънкаме и да се оплакваме, а трябва да започнем да работим! Всяка промяна първо трябва да започне от нас- първо да променим себе си, а после и хората, които са около нас."


Повече по темата- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28