Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румънските университети- привлекателни за видинчани

4
Снимка: Симеон Симеонов


Обучението в Румъния се оказва доста привлекателно за много българи. От години в северната ни съседка безплатно се обучават български студенти, които произхождат от влашки семейства.
"За етническите власи то е напълно безплатно. Има класация за стипендии, като по-голямата част от приетите студенти получават такива, на стойност 60 евро. Финансирането за цялото безплатно удоволствие да учиш в Румъния, ако си етнически румънец от България, идва от самата държава.", казва председателят на Асоциацията на етническите румънци в България д-р Иво Георгиев.
Асоциацията, с чиято помощ мнозина българчета стават студенти в Румъния, съществува от 2003 година. Целта на нейното създаване е да запазва традициите и обичаите на етническите румънци в страната ни. В нея има членове от Козлодуй, от Плевенско, но повече от 50% са от Видинския регион. Около 3 600 е броят на членовете. Влизането в Асоциацията става с Решение на Управителен съвет, а всеки може да напусне само с подаване на молба. До момента няма напуснали. От 10 години насам няма никакви такси за членуване в неправителствената организация. Подкрепата на Асоциацията е в областта на културата, обучението, религиозни-православни беседи, работа и екскурзии в Румъния. Организацията има седалище, в което се прожектират филми, изяви в чужбина на танцовите състави, провеждат се дискусии. Има и организирани безплатни курсове по румънски език, които се провеждат целогодишно във Видин.
"Има желаещи, които да учат в Румъния. Има специалности, в които обучението е на много високо ниво- филологиите, историята, медицината и фармацията. Румъния обучава едни деца, които идват и стават специалисти в нашата държава. Това е сериозен пример за етническа толерантност, за разбирателство. За студентите има подготвителна година, която е за усвояване на терминологиите в съответните специалности. Това е буфера между обучението и ученическия живот, през който съответния студент трябва да усвои една част от терминологията, за да има пълноценно обучение.", добавя д-р Иво Георгиев.
"С езика нашите деца, които представям пред комисиите в Румъния нямат проблеми, затова, защото една част от тях използват езика, говорят с родители, баби, дядовци. Те най-лесно влизат. Има и такива, които не говорят езика, но са чели, слушали са телевизия, радио, те също са етнически румънци. Това е гордост на всеки един етнос, да може да си усвои грамотно езика. Тук е много важно да се каже ролята на асоциацията в обучението на тези деца- тези безплатни курсове, които правим целогодишно, без да спираме, са точно затова- да ограмотим човека. Ние имаме и румънска библиотека, която открихме 2010 година."  
СнимкаОт възможността да учи в Румъния, в Крайова, ще се възползва Симеон Симеонов от Видин, който е с влашки корени и членува в асоциацията на Иво Георгиев. Той е избрал румънски университет, защото с помощта на асоциацията обучението там ще е безплатно. Друга причина е близкото разстояние до родния град Видин, където ще се прибира при всяка удобна възможност. Заедно с него са кандидатствали и още няколко възпитаници на видински училища. Всички са приети и нямат търпение да започнат да учат по желаните специалности. 
"Образованието в чужбина е много скъпо. Да получиш безплатно обучение в друга държава е нещо, което не се случва на всеки. До последно не бяхме добре информирани, всичко се случи много бързо. Вече сме приети. Аз ще уча кинезитерапия и рехабилитация. Исках да уча нещо по-различно, но ме приеха и не исках да рискувам с друга специалност. Доволен съм, не очаквах да успея, но условията са такива, че ако имаш по-голям успех от държавата, за която е отпуснато място- ти успяваш да се класираш на нейно място. Започваме на 1 октомври. В момента се възползвам от безплатните курсове, имам нужда от тях. Разбирам езика, но е трудно, когато трябва да водиш диалог с румънец. Първата година е подготвителна, учи се език. За мен това е голяма възможност."
СнимкаКристина Кирилова от Видин е студентка в Крайова и учи История. Тя е избрала Румъния, защото обучението е безплатно, и дипломата се признава в цяла Европа. Помощ и е оказал отново д-р Иво Георгиев.
"Трудно е, защото езикът е съвсем различен от нашия. Подготвителната година не е достатъчна, за да научиш езика, иска се да имаш и свои познания. Не смятам да се върна във Видин. Мисля да запиша магистър Национална сигурност и да се ориентирам към полицията."
Българските студенти с влашко потекло,  имат право и на няколко безплатни транспорта от румънските железници, медицински осигуровки и общежития, които са ремонтирани и са в много добро състояние. Преди няколко години е открит и студентски стол, където се заплаща 30% от стойността на храната. Тенденцията е все повече млади българи да продължават образованието си в румънските университети.
Повече за обучението в Румъния и възможностите там, чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59