Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческа ценност край село Орешец се руши

7
Снимка: Радио Видин
Старото село Орешец, на километри от Гара Орешец в община Димово, Видинско, притежава историческа и културна ценност, която обаче е заплашена от разруха. Това е вековната църква "Св. Георги", построена през 1866 година. В днешни дни светинята е в много лошо състояние. Дълбока пукнатина зее в северната част на храма, обявен през 1973 г. за паметник на културата от местно значение. Многократните опити на граждански организации да съберат средства за ремонта й не водят до желания резултат. Сформиран преди години е инициативен комитет, който прави опити за спасението на църквата. Пукнатините обаче с годините се увеличават и има голяма опасност стенописите да паднат. През 2012 година е сменен покривът, но по думите на специалистите, е толкова тежък бетонът, който е изливан отгоре, че натоварва допълнително основите, които и без това пропадат. Това натежава на църковния свод, вследствие на което той се е пропукал, стенописите се ронят. Група инициативни граждани сега събират дарения, за да може да се изготви проект, с който да се кандидатства за ремонт на светинята. Преди две седмици на оглед са били реставратори.

"Църквата е в плачевно състояние, крепи се на Божията воля само... Нуждае се от спешни ремонти за опазването на стенописите. Има само две такива църкви в областта, които са изписани изцяло, а само в нашата има иконопис на Св. Марина в цял ръст. Реставратори и конструктори правиха оглед. В момента събираме средства за изготвянето на проект, за да заплатим на конструктора, между 3000 и 5000 лева са необходими, не знаем още. За архитектурната част имаме човек, който е член на настоятелството, и той ще движи проекта в Министерството на културата. Оттук нататък разчитаме на волни пожертвования и на държавата каквото отпусне за реставрирането на църквата"Снимка, обясни Кръстьо Кръстев, член на църковното настоятелство на храма.

През 2012 година покривът на старата църквата е сменен. Похарчени са около 5000 лева за подмяна, които пари обаче отиват на халос, и тази дейност дори допълнително вреди на храма, казват местните хора. Според тях, изпълнителите на поръчката не са се допитали до конструктори, които биха дали експертното си мнение как да се извърши ремонтът.

"Ремонтът тогава е правен без план. Сложили са покрива без да укрепят основите и това допълнително тежи на сводовете, тогава се получиха и тези пукнатини"
, допълни Таси Тасев, който също е съпричастен към каузата за спасението на старата църква.

Положението на светинята е наистина тежко, потвърди и арх. Георги Георгиев, който е бил на посещение с реставратори в църквата миналия месец.

"Впечатлен съм от развитието на процесите по рушене. Причините са няколко- първо: има поддаване на основите, което води до разтваряне на свода и неговото бавно напукване. Второто-преди 5 години са ремонтирали покрива, но майсторите не са били специалисти по реставрация и консервация на стари сгради. Изработили са бетонов пояс, който отделя соли и разрушава стенописите. Направено е неправилно разпределение на товара от покрива върху сводовата конструкция, което също спомага разрушаването"
, каза за Радио Видин архитектът.
 
Историята на църквата край Орешец е интересна. Построена е по време на турското робство, през 1866 година. Изографисана е от майстори на Тревненската школа. На стените са изографисани образите на светии лечители. На стената на балкона Св. Марина е изобразена в цял ръст, поразяваща с чук дявола.

СнимкаИмената на зографите все още се виждат над входа към църквата, показа Светла Каменова, която отговаря за църквата днес- отваря я за малкото туристи, намерили време да се отбият по невзрачния път до светинята и да запалят свещ за смирение и добро.

"Хората по тоя край не са като по другата България, трудно идват. Биха ни посещавали повече хора, ако имаше добър път дотук. И туристическия поток за пещерата "Венеца" може да се използва, стига да оправим църквата пригодна за посетители. Някога болни хора са преспивали тук за изцеление, защо не отново...", каза леля Светла.

Въпросът за спасението на църквата "Св. Георги Руян" е много спешен, категорични са и хората, и специалистите. И докато институциите нехаят, светинята бавно, но сигурно се руши. На най-дълбоките пукнатини реставратори са поставили белези, за да преценят колко ускорен е процесът във времето. На места иконописите са толкова напукани, че с видимо око се вижда как всеки миг ще паднат. А инициативните хора, които милеят за своето съкровище, се питат- няма ли и общината да помогне, поне със скромни финансови средства, с които да ускорят нещата. Питат и общинския кмет на Димово- няма ли начин част от средствата, получени от продажбата на помощното училище в съседство на църквата да бъдат отделени за каузата. Попитахме каква е позицията на Община Димово в случая- отговор от кмета Лозан Лозанов:

"Църквата все пак не е наша собственост, но можем да съдействаме документално. Моята идея е да оправим инфраструктурата- улицата до църквата, там са 200 метра от паркинга. А за финансова помощ да подкрепим изготвянето на проекта, за което не са се допитвали до нас, това трябва да се одобри от Общинския съвет. Те трябва да се координират с кмета си", обясни общинският кмет.

Още по темата- чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45