Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на Княжева махала събират дарения за параклис

7
Снимка: Радио Видин
Княжева махала е село от северозападната община Брусарци. Разположено е на десния бряг на река Лом. Покрай него минава удобна ж.п. връзка с областния град Монтана. Не е тайна, че почти половината от населението е от малцинството. Това създава грижа на кмета заради това, че са безработни и понякога посягат към имуществото на другите.

Иначе, хората там живеят скромно, обработват земята си и така осигуряват поне част от прехраната си. Оплакват се от безработицата, характерна за целия регион и от непостоянното напрежение по електропреносната мрежа.

"Ние тук сме... програми не отпускат, работа няма. Аз докарах до 60 години, но другите, по-младите какво ще правят?! Селото иначе не е лошо, само да има къде да се работи..."
, казаха жителите на Княжева махала.

СнимкаКмет втори мандат там е Николай Никитов. Добре е запознат с проблемите на населеното място, защото е местен и е сред хората отдавна. Казва, че местните започнали да напускате селото заради липсата на работа, изнесли се по градовете и забравили за имотите си тук. Впоследствие, в тях се заселили семейства от малцинствата. Хубавото е, че има млади хора и деца, които ходят на училище и детска градина в общинския център Брусарци.

"Похвалното е, че в цялата община общественият транспорт е безплатен. Такова решение е взето още преди години от общинския кмет и Общинския съвет. Имаме 25 деца, които ходят на детска градина и на училище в Брусарци, сутрин, следобед, транспорт редовен"
, разказа кметът на Княжева махала Николай Никитов.

СнимкаТой обясни, че проблеми с електропреносната мрежа нямат, защото е подменена скоро. Всички комуникационни връзки са налице, дори и интернет, за което личен принос има кметът. Преди време пък била прекарана кабелната телевизия, за което хората сами си разкопали и положили под земята кабела.

"От съседното село Крива бара до нашата Княжева махала хората на доброволни начала положихме кабела под земята. Така при нас дойде кабелната телевизия. Обадих се и за интернета на доставчика, които отначало ни обясниха, че не могат да ни прекарат интернет. Заканих се: както на доброволни начала съм помогнал да се прекара под земята кабелът, така ще го срежем. Та ни обърнаха внимание и сега си имаме модерната придобивка на века- интернета."

Първоначално село Княжева махала било във владение на Ибрахим ага и се казвало Ибрахимова махала. Впоследствие било населено от някой си арнаутин Ислям и наречено на негово име - Ислям махала. По-късно е преименувано на Княжева махала, но сред местното население до днес е по-известно под името Щъркова махала. А дали името идва от семействата щъркели, които са всяка пролет там, кметът не знае. Но разказва с любов за спасението на невръстните пилета от гнездото на площада, които били паднали при една буря. Кметът собственоръчно го поправил и ги върнал на щастливите родители.

СнимкаИначе, местното ръководство в малкото село полага големи усилия да осъществи една стара мечта- в селото да има параклис, какъвто никога не са имали. Сега се събират дарения, с които да осъществят богоугодното дело.

"Направихме първа копка. Идеята е да се закупи параклис с преносима конструкция, който само да бъде сглобен на основите. Необходими са около 16 000 лева. Трудно се събират обаче, но вече имам вноска от отец Иван от Нови хан, който дари за делото, аз също правя малки вноски всеки месец. Добре е да стане, да има човек къде да запали свещ на празник."

Най-възрастните жители на селото са семейство Йорданка и Живко Александрови, тя- на 91, той-на 92 години. Спомнят си за времето, когато тук кипял живот, жителите били над 500. Имали си училище и читалище, във всеки двор имало животни и животът бил по-спокоен:

"Правехме вечеринки, разхождахме се, събирахме се по 20-30 младежи.Всяка неделя имахме музика. От всяка къща се даваше по една кофа жито или царевица на музикантите. Така им се отплащахме, задето ни веселят. На събора на селото на Гергьовден колихме по няколко агнета, народ много на мегдана...", спомнят си с умиление те.

Още за село Княжева махала може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00