Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Дъбова махала се надяват да имат водопровод

7
Снимка: Радио Видин
Дъбова махала се намира в Дунавската хълмиста равнина, на десния бряг на река Лом. През него минава пътят за Лом. Малко село от българския Северозапад с все по-намаляващо население. Гостуваме в селото преди обяд. Селският магазин е пълен, хората бързат да вземат хляба, и да поемат към домакинските си задължения. На центъра пред кметството жена, назначена по програма премита падналите листа. Разказва, че в селото хората живеят скромно, доходите им са оскъдни и се жалят от безработицата, обхванала целия регион. Само знамената- българското и европейското, сочат, че селото е част от Европейския съюз. Но не и доходите им, под прага на минимума. Мнозина от по-възрастните жители на селото оцеляват благодарение на домашния социален патронаж. Една от тях е баба Павлина, на 92 години. Оплаква се от неволите на възрастта, самотата и страха от несигурния живот днес. Toпла храна и носят от патронажа всеки ден.

Менюто не е лошо, казва бабата и обяснява защо смята, че днешният живот в Дъбова махала отчуждава хората.

"По-добри бяха хората, по-уважителни, ще те посрещне, ще те изпрати човек. Сега стана егоист народът"


СнимкаКметски наместник на Дъбова махала е Цеко Цеков. Освен че управлява селото помага и в семейната ферма. От проблеми и работа не се страхува. За живота в селото се шегува, че тече по-бавно отколкото трафика по главния път до Лом, който преминава на метри от кметството. Проблем за хората е липсата на водопровод, казва кметът.
Интересното е, че средната възраст на населението е около 50 години, половината от 90-тината жители са около 30-те.

"Селото няма водопровод. На последната сесия на Общинския съвет в Бойчиновци се гласува изграждането на Подробен устройствен план за довеждащия водопровод. Стойността на имотите би се покачила евентуално, ако има ВиК. Вода се черпи от кладенци. По-иновативните хора са си сложили хидрофорни инсталации и така захранват с вода баните и пералните си"

Освен липсата на водопровод, имат проблеми и с електрическата мрежа. Честите аварии ги оставят без ток периодически, казва още Цеко Цеков.

Основното училище в селото е закрито отдавна. И днес обаче, в Дъбова махала имат 18 ученика, които ежедневно пътуват до Брусарци с училищния автобус. Гордост за селото е и това, че имат и бебе на няколко месеца.

СнимкаВ стари документи Дъбова махала се споменава като Али Дубова махала. Народното предание извежда названието на селото от името на някогашния владетел на чифлика Хаджи Дубан. Според други изследвания е заселено от някой си Ахмед арнаутина с прякор Дубата. Дуба се наричала голяма лодка, с която по Дунава се превозвали пътници и стоки, разказват архивите.

Последната част за Дъбова махала е разказана от най-възрастната жителка, 92-годишната Павлина Николова. Спомня си как правели сватбите по три дни някога. А за живота през 21 век, казва, че е дошъл нов свят, малко неразбираем за нея. Обещава ни да дочака стотната си годишнина.

Пълния разказ за живота в Дъбова махала може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45