Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За живота в Цар Шишманово- тихо и спокойно...

7
Снимка: Радио Видин

Днес ви представяме видинското село Цар Шишманово, което е част от община Макреш. Хората там не са много и са предимно в третата възраст. Живеят на други обороти- бавно и спокойно преминава животът им, не както в градовете. Нямат кой знае какви грижи, освен, че ги безпокоят от време на време по телефона измамници, в опит да оплетат в мрежата си поредния наивен старец. Да, но в селото казват, че с тях ударили на камък. Защото са предупредени от кметицата си- пари на ръка да не дават на никого, без да са проверили случая, а ако искат помощ- телефонът е винаги с нея, обаждат ѝ се и тя се заема.

"Преди време се обаждаха тези, телефонните измамници, на жена ми с версията за катастрофа, но тя познала по гласа, че я мамят, и затворила. Друга жена от селото им повярвала, но се обадила на внука си, и така разбрала, че я мамят. Толкова са заблудени хората... Иначе какво да кажем, селата пропадат, пари няма, взели сме пенсията днес, да се почерпим по чашка...", разказаха хората пред магазина в центъра на Цар Шишманово.

СнимкаКметски наместник е Емилия Петрова. Приела поста, защото е убедена, че има сила да се справя с всякакви проблеми. Хвали се с ремонта на кметството и с клуба, в който се събират по всякакви поводи. Чисто и боядисано е и в лекарския кабинет, който се помещава в стая на същия етаж от кметството. Без работа не стоят и хората по програмата за заетост, които чистят шахтите от падналите листа и боклуци. Нерядко им помага и кметицата.

"Старая се всяка година да се направи в селото нещо, което да е в полза на хората. Кабинета, клуба, пейките на центъра, бунара, градинката, всичко сме си направили ние. Малките селца такива възможности имаме...", каза Емилия Петрова.

Най-голямата грижа на кметицата са пожарите. Паленето на стърнища е абсолютно забранено и се следи за изпълнение на разпореждането. Близостта на горите до селските къщи прави опасността от един евентуален пожар много голяма:

"Палежите са абсолютно забранени, особено есента. Информираме хората, ходим от къща на къща. Отдалечени сме и имаме много необитаеми къщи, представяте ли си какво ще стане, ако огънят достигне до нея- ще пламне и ще запали и следващата", обясни Петрова.

Животът в Цар Шишманово иначе е тих и спокоен. Предимно възрастни са хората, които обитават селцето и са тук зимата. Двама са земеделските производители, които обработват земята. Грижа на кмета не създават и обирджии, нямат и хора от малцинствата.

С кметицата на Цар Шишманово си говорим още за сечта на дървесина от близките гори. По думите ѝ, това е процес, който се извършва неспирно. Бързат да секат докато още не е паднал снегът, което ще затрудни дървосекачите да влязат в гората, каза Емилия Петрова. Хората от селото пък са предупредени да изискват винаги документ, когато получават дърва за огрев.

"Ние имаме достатъчно гора, но те не спират. То ще се сече, сече, до един момент, а никой не залесява. А тук трябва да имаме дърва, и то по много кубици, греем се с тях само. Възрастни хора, трябва на топло постоянно да са."


Войнишкият паметник в селото е построен преди четири години. С дарения е построен и параклисът в близост до паметника на загиналите във Втората световна война жители на Цар Шишманово.

До 1883 г. селото се е казвало Малък Турчин или Горни Турчин. След това става Цар Шишманово. От 1951 г. - Шишманово, а след падането на тоталитарния режим името Цар Шишманово е възстановено.

Още разкази от село Цар Шишманово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32