Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За трудолюбивите и борбени хора в село Вълчек

7
Снимка: Радио Видин
Днес ви представяме малкото и закътано видинско село Вълчек, близо до общинския център Макреш. Толкова закътано, че и табелата при отклонението от главния път към населеното място едва се вижда, обрасла в храстите на банкета. До 1966 г. се е наричало Вълчак. През селището минава река Видбол. Днес жителите там не са много, застаряващо население, но с борбен дух, и трудолюбиви, както казват сами за себе си. Навремето Вълчек е било образцово село, спомня си бай Петър- Гечката. Разговаряме за селския бит, за управлението на държавата, за социалните помощи и за... мързела на младите.

"Тук навремето е имало 800 души, село за образец, кипеше труд, на 1-ви май всяко звено от ТКЗС-то печено агне изкарваше. И сега сме такива образцови, но сме много стари вече. Млади има, но не искат да се трудят. Аз съм на 89 години и съм дошъл на центъра да помагам в есенното почистване, а те- не щат, седят и кафета пият само. Не съм доволен от държавата, защо им дава помощи на тези?! Да ни наобикалят началниците искаме, по-често. Иначе кметът ни е добър и селото е добро, всичко имаме, къщи хубави, само хората намаляха. Във Вълчек сме трудолюбиви хора, цялото село", увериха ни местните жители.

СнимкаКметски наместник е Веселин Василев. Кмет е от няколко години и разказва как хората му се стопяват ден след ден. Проблем за селото му е обхватът на мобилните оператори, като покритие на мрежата има само една от компаниите, и то на отделни участъци. Недоволства от по-младите си съжители, които не желаят да работят. С идването на зимата питам и за снегопочистването- как ще се справят със снежните преспи и дали са имали проблеми през зимата.

"Maлко село с малко бенефициенти, не може чудеса да искаме да стават. Асфалтираме по малко, техниката започва да навлиза, само един оператор има обхват обаче. Ремонтирахме клуба на пенсионера, почистихме си преди зимата, проблемът със снегопочистването е решен още преди години- един от земеделските производители почиства. От фирмата за поддръжка на пътищата докарат пясък, аз им слагам на купчините колове. Да знаят като падне снегът, ако закъсат, къде да търсят пясък", обясни кметският наместник.

С него говорим и за имотите, интересът към които расте с годините. Къщи в селото имат англичани, двама братя- Винсънт и Дейвид, за които преди време Радио ВИДИН разказа. Ловци също са станали притежатели на имоти във Вълчек. Привлича ги красивата природа- гората, реката и чистият въздух.

СнимкаОплакванията на възрастните хора от селото са, че им обръщат малко внимание, а управниците рядко идват да видят как върви животът им. А за нерешените проблеми, разбира се, обвиняват кмета си. Който понякога трябва да изпълнява и ролята на Бърза помощ.

"С какъвто и проблем да дойдат, търсим решение веднага. Наскоро една жена беше паднала от втория етаж, костта ѝ се беше надробила, дадох ѝ аналгин и без да чакам линейка, я закарах в болницата. Иначе, да видите стаята на здравната служба как я направихме преди време...", разказва кметът.


 Първите сведения за селото датират от средата на 15-и век. В османски регистър от 1454 - 1455 г. откриваме това населено място под името "Вълчяк", само с едно домакинство данъкоплатци. През 18-и век се е формирало като населено място на важен път, свързващ град Видин с град Кула и днешна Република Сърбия. Предимно търговци са използвали хана на дядо Вълчо. Фигурира в регистрите на Княжество България като населено място от 1878 година. С указ на Министерския съвет от 1961 г. е преименувано от Вълчак на Вълчек.

Още за селото чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45