Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са демотивираните българи?!

И защо над 300 000 души в трудоспособна възраст не си търсят работа? В "Посоките на делника" гост в студиото е социологът Любен Добрев. Темата коментират и Николай Иванов, народен представител и член на Комисията по труда и социалната политика в Народното събрание, и писателят и публицист Мартен Калеев.

"Преброяване“ на демотивираните българи. Едно изследване на изследователски център „Тренд“ по поръчка на Института за икономика и международни отношения и Фондация „Фридрих Еберт“. Проучването е за профила на групата на демотивираните български граждани да участват на пазара на труда. Оказва се, че над 300 000 българи, които са в трудоспособна възраст, не работят и не желаят активно да си търсят работа- около 18% от всички българи в трудоспособна възраст. Най-голям дял освободени от социални ангажименти има в групата 18-29 години - те са 27% от всички „демотивирани“. Изследването посочва още, че по-голямата част от безработните и неучещите живеят в брак и разчитат на доходите на половинката си. Повече от половината демотивирани българи смятат, че държавата е длъжна да им осигури работа. За тях най-важният мотив да работят е високата заплата. В същото време има сектори, които буквално се задъхват от липса на кадри от всякакъв тип.

По думите на социолога Любен Добрев това изследване ясно показва, че нещата изначално са много сбъркани. 

"Ако попитате някой защо не работи, той ще ви каже поне петдесет причини защо не иска да работи и сигурно нито една защо би искал да работи. И това не е от вчера. Последните 50 години най-малко. Цялата система е направена така, че ние не възпитаваме желанието да се прави нещо, а по-скоро стимулираме желанието да се прави нищо. Обществото не си е направило регулатор. Ние виждаме, че куп предприемачи наемат на половин ден, за да бягат от осигуровки. Едно от нещата е законодателството. Ние на практика стимулираме мързела. Всички лежат на социала- защо да работя за еди колко си лева, като без да работя, тези пари мога да ги взема от социала. Ама никой не си дава сметка, че някой трябва да ги вкара тези пари в този социал. Отношението към хората, които не са способни да се грижат за себе си е един много добър показател за хуманността на едно общество. Но то е направено за тези, които не могат, а не за тези, които не искат."


Според Николай Иванов проблемът е в неефективната държавна политика. 

"От това изследване ясно личи липсата на ефективност на държавния посредник за търсене на работа в лицето на бюрата по труда. И заедно с това големият проблем е недостатъчната квалификация и липсата на възможности за обучение, преквалификация и шанс на пазара на труда за тези в по-голямата си част млади хора, които са демотивирани да търсят работа. Необходимо е едно огромно усилие да се намери максималната ефективност от този огромен ресурс. Само за програма "Работа" това са около 80 млн.лв., което наистина да стреля целево точно в най-тежките проблеми за даването на шанс и надежда на тези хора. Защото иначе те ще продължат да бъдат обвинявани, че са с такъв манталитет или имат липса на лична мотивация, но на практика не само това е проблемът, да стоят настрани от възможностите, които държавната политика дава."


Писателят и публицист Мартен Калеев коментира, че в разговора вниманието се е насочило към демотивирания българин най-вече в посока работа-пари. 

"Никой обаче не говори за работа-призвание. И се получава някак си така, че като че ли по нашенски непрекъснато се перифразира вица: "Абе по-добре гладен, отколкото потен." И някой се опитва да обясни защо е така. Мотивацията е движеща сила към постигане на определени цели. Това е същността на нещата. Мотивацията включва целева насоченост на поведението. Изисква получаването на пряка връзка между действие и постигнати резултати. Най-големият проблем на българите е бремето на духа. Станахме подозрителни, защото като че ли нищо няма ясен смисъл. Има и един такъв позорен факт- освен демотивираните българи- 200 000 ги издирват, за да ги вкарат в училище. Това е позор за нацията! Когато ето това като явление, като психосоциална кауза се е разпаднала изцяло, когато този модел на общуване и на съпоставяне на ценностите е разрушен или изглежда точно така изкривен, не може да очакваме да има и мотивирани българи. Само 10% се опитват да променят живота си- всички останали по някакъв начин или се приспособяват, или чакат нещо така да се случи отнякъде."

 
Анкетата на Пламен Коцев сред видинчани показва кое ги мотивира или демотивира. 


Демотивация или просто мързел?! Още от гледните точки на събеседници и слушатели чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24