Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се отрази българското европредседателство на живота у нас?!

Снимка: БТА
И какви са ползите за обикновените българи?! В "Посоките на делника" по Радио ВИДИН с коментар по темата- социологът Любен Добрев, журналистката Мариана Асенова и видинчани


Българското председателство на Съвета на Европейския съюз е едно от най-коментираните и мащабни събития, които ще се проведат в страната ни през 2018 г. Очаква се между 20 и 100 хил. души, от европейските лидери и министри, през работните групи на различни министерства и европейски институции, до семействата на тези хора да посетят България през шестте месеца от европредседателството. Всъщност от вчера, 1 януари, България встъпи в длъжността си на председател. 


По думите на социолога Любен Добрев, няма да има някакви сътресения:

"Това, което ни е поставено като задача, надявам се да бъде изпълнено, тъй като ние вчера от Прибалтика получихме един пакет със задачи, които трябва да продължим и след шест месеца този пакет от задачи трябва да дадем на една централно-европейска държава, която е в нашата тройка. Задачата ни е поне да се опитаме да не забавим това, което трябва да се свърши, т.е. да бъдем балансьор. И то зависи най-вече от дипломатическите умения на нашата администрация да не допусне рязка конфронтация или катаклизми в изпълнението на определени цели. Евентуално конкретни ползи може да има за определени отрасли, например ако решат да хранят гостите изцяло с българска продукция- за някой фермер, може би ще му купят малко повече месо или сирене по БДС- стандартите. А иначе какво да очакваме конкретно за обикновените хора?! Да не се надяваме на героизъм от страна на европредседателството, но всеки да изпълнява съвестно своите задължения- обичайте ближните си, уважавайте съседите си и колегите си, така се живее по-спокойно и по-лесно."


Темата за българското европредседателство коментира и журналистката Мариана Асенова: 

"Моите лични очаквания са свързани с това, което знам от работата си преди години, още когато България беше кандидат-член за този престижен клуб, наречен Европейски съюз. Всъщност евпропредседателството не означава в пряк смисъл задачи и решения, които България трябва да вземе или изпълнява, които имат някаква реална политическа тежест. По-скоро тук става дума за организационни и координационни действия, които нашата страна през съответните институции трябва да извърша в рамките на тези шест месеца. Не очаквам да се случат някакви чудеса, както във вътрешно-политически, така и във външно-политически план за България. По-скоро мисля, че има едни ключови поставени задачи, които имат смисъл и които са разпознати като важни и значими като например Западните Балкани. Друг наш приоритет, който ние сме обявили, ми се струва по-трудно изпълним от гледна точка на нашата посредническа роля. Например, бъдещето на Европа и младите хора в момент на такава бежанска криза, на нашите нерешени проблеми с ромското население ми се струва нереално да очакваме, че ще се стигне до някакъв успех. Сигурността и стабилността също е един много ключов въпрос, по който чудеса от храброст трябва да извършим, за да се стигне до някаква реална политическа следа."

 
По темата за българското европредседателство - мненията на видинчани събра Пламен Коцев: 

"Повечето от обикновените хора не се интересуват, но смятам, че ще има полза, вървим напред, оптимист съм... За пенсионерите няма да има никакво подобрение... Не смятам, че има големи очаквания, защото хората са разделени много и Европейският съюз си има едно наум. Това европредседателство ще мине като пролетна роса..."


Още за очакванията от българското европредседателство и как ще се отрази форумът на вътрешния живот у нас чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35