Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Попов: "Видин ще пострада от предстоящото окрупняване на регионите"

Снимка: БГНЕС

Заради намалялото през последните години население на Северозапада, предстои да бъдат обособени нови райони на планиране в България. В момента районите от второ ниво, т. нар. NUTS 2, в страната са шест. В Северозападния влизат областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч и Плевен, с център Видин. Според европейския регламент минималният брой население за район от второ ниво е 800 000 души, а максималният - 3 млн. души. Според статистическите данни в момента Северозападният район за планиране е под 800 000 души, а Северен централен район е с население малко над изискуемия минимум и това налага промяна в районирането.

Според експерти, участвали в разработването, най-вероятният вариант е районите да останат шест, но да се промени обхватът на областите, които влизат в тях. София става самостоятелен район, защото доходите на населението в столицата и икономическите ѝ показатели са над средните за Европейския съюз.

Кой вариант ще бъде избран, ще стане ясно след широко обществено обсъждане, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и уточни, че новото райониране е за нуждите на планирането на еврофондовете и за статистиката и няма връзка с административно-териториалното деление на страната.

Междуведомствена работна група предлага три варианта за нов териториален обхват на районите:

СнимкаПървият вариант предвижда в страната да има пет района, като Северозападният да включва областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново.








СнимкаСпоред втория вариант районите от ниво 2 ще бъдат четири. Областите Търговище, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра ще формират Дунавския район.






СнимкаТретият вариант предвижда запазване на броя на районите - шест, но с променен обхват. В Западния район ще се включват областите Софийска, Благоевград, Кюстендил, Перник, Видин, Монтана и Враца. Според този вариант област София-град ще бъде обособена в самостоятелен район.








Председателят на регионалната комисия в Парламента Искрен Веселинов смята, че за Северна България най-удачен би бил вариантът, при който се обособява Дунавски район за планиране. Така европейската река би могла да се използва по-пълноценно като възможност за инвестиции и развитие на градовете по поречието ѝ.

Какво представляват районите за планиране? На 27 юли 2000 г. Министерският съвет обособява шест района за планиране на територията на страната. Законът за регионално развитие, влязъл в сила на 20 февруари 2004 г., урежда обществените отношения, свързани с планирането, програмирането, управлението, ресурсното осигуряване, държавното подпомагане, наблюдението, контрола и оценката на регионалното развитие. Стратегическото планиране за постигане на целите на регионалното развитие е предвидено да се осъществява чрез разработването и изпълнението на Национална стратегия за регионално развитие и Областни стратегии за развитие.

Всеки от районите за планиране обхваща територията на няколко области в страната. До 2006 г. Северозападният район включва областите - Видин, Враца и Монтана. През месец декември 2007 г. границите са променени поради изискване от Евростат за териториалните единици в рамките на Европейския съюз, според които в един регион трябва да живеят минимум 800 000. Така Северозападният район за планиране вече включва Областите Видин, Враца, Монтана, Плевен и Ловеч. 10 години по-късно обаче  и в тези 5 области вече живеят по-малко от необходимия минимум.

"Окрупняването на регионите според мен няма да доведе до целенасочена ясна инвестиция от страна на държавата към Видин, от която Видин безспорно се нуждае. Защото, доколкото разбрах, Видин отново ще бъде в пакет с по-бедни региони. Няма да има възможност за инвестиране в окрупнения регион. Инвестициите ще бягат от този регион, защото като цяло изостаналите региони няма да са привлекателни за инвеститорите. Мисля, че Видин ще пострада от това окрупняване", обясни народният представител от видинския избирателен район, член на групата на "БСП Лява България" Филип Попов.

Районите за планиране в страната са обособени преди 17 години. Те не са административно-териториални единици, както областите или общините, а служат за статистически цели, съгласно изискванията на Евростат и за разпределяне на европейските фондове. Целта е да се отговори на европейските критерии за населението в така наречените региони за планиране и така да се планират и осигурят необходимите за всеки регион пари от еврофондовете и други инвестиции. Към по-бедните и неразвити райони трябваше да бъдат насочвани целенасочено повече и преференциално европейски средства, за да догонят по-развитите си съседи. Статистиката обаче показва, че за 9 години- от 2007 до 2015 в целия Северозападен район, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч, са влезли малко над 916 млн. лева евросредства. За сравнение за същия период в съседния- Югозападен район за планиране, включващ областите София, Перник, Кюстендил и Благоевград, са усвоени над 5 млрд. и 500 млн. лева или близо 6 пъти повече средства.

"Досега не се насочваха правилно никакви средства. Редица са фактите, които показват, че инвестициите към Видин не са насочвани правилно. Регионът се обезкърви относно административен капацитет, който би могъл да работи за привличане на евросредства, и се получава поредният "параграф 22", добави Филип Попов.

Новото райониране, съобразено с европейските критерии, трябва да влезе в сила за следващия програмен период- 2021-2027 г., за да няма проблеми с усвояването на евросредствата за регионално развитие от новия бюджет на ЕС. По всичко обаче личи, че Видин вече няма да е център на своя район, ще се наложи да се конкурира с градове като Русе, Велико Търново, Благоевград, които вече заявиха намеренията си да са регионални лидери.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05