Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бутан мечтаят да ги посети европейска делегация

7
Снимка: Радио Видин
Бутан е част от община Козлодуй. Голямо село, чисто и поддържано, такова впечатление прави на новодошлите. Макар, че е оживено, а жителите му са над 3000, казват, че живеят тихо и спокойно. Това, което не достига са парите и възможностите за развитие на младите хора. Получихме разнопосочни мнения- и оптимистични, и по-негативни. Заедно с Красимир Каменов попитахме хората какво село е Бутан и дали одобряват работата на кмета си.

"Оправиха се улиците в селото лека-полека, добре работи кметът... Не е много добре тук, няма работа, младите избягаха, не се обръща толкова внимание на хората... Чисто, поддържано е селото, приключиха и кражбите, които имаше преди... Който иска да работи, има работа, магазинът ни, виждате, колко е зареден, без храна не може. Има и вересии, но само за редовните клиенти до пенсия или заплата... Нямат пари хората за хляб, това е истината. Избягаха младите, няма бебета, няма деца, няма бъдеще, зле сме. Училището работи, вярно, но колко деца има там и от какъв етнос са... Учим в местното училище, по 30 деца в клас сме, играем във футболния отбор, добре е..."

Ивайло Иванов е кмет на Бутан втори мандат. Представя ни себе си и селото и с гордост отчита, че работят детската градина и училището.

Ивайло Иванов, кмет на с. Бутан"Селото е най-голямото в района, с 3200 жители, близостта до АЕЦ-а оказва положително влияние, а доходите от там пораждат друг стандарт. Имаме училище с над 300 деца, детска градина със 120, най-голямата в общината. Един от основните ни проблеми е, че голяма част от ромското население са безработни. Първенци сме в общината по изпълнени проекти, които наистина са в полза на обществото", обясни кметът. Разказа ни и за поддръжката на улиците в и извън Бутан.

"Уличната мрежа в селото е 75 км,  проблем е поддръжката им, тъй като повечето са насипани с баластра и чакъл, а не с трайна настилка. Миналата година започна изграждането на един участък от 20 км на пътя между съседните села- Гложене и Манастирище. Голяма заслуга за осигуряването на финансирането дължим на вицепремиера Валери Симеонов, който е родом от Бутан. Благодарение на доброто ни взаимодействие с фирмата изпълнител успяхме да изкърпим и голяма част от уличната мрежа в нашето село."

Спортът е добре развит в Бутан. Имат детски футболен отбор, стадион и хиподрум. Тук се намира един от най-големите хиподруми в страната, построен с доброволния труд на хората и една от най-големите конни бази. Още в 1966 г. отборът заема първо място в републиканското първенство. В 1986 г. започва строителството на покрит манеж. Отборът става носител на купата "Никола Катранджиев" в Разлог и на купата "Първа атомна".

"Днес ездата не е толкова добре развит спорт, заради това, че е доста скъпа поддръжката на такъв отбор. Предишния ми мандат се опитахме да направим детска школа по езда и имаше доста голям интерес към нея, но не успяхме да го развием. Нямаме човек, който да се занимава с това. Сега успяваме да поддържаме само по едно състезание годишно, кръг от републиканското първенство по конен спорт, на 21-ви април."

Мечтата на кмета на Бутан е делегацията от българското европредседателство, която през лятото ще посети Козлодуй, да навести и неговото село.

На 25 март 1911 г. 50 будни селяни основават читалището в Бутан, като му дават името "Заря". С първите дарения се отпечатва първият читалищен устав. 1922 г. се сформира първият театрален състав и женските роли се играели от мъже. 1923 г. културното средище става член на Съюза на читалищата в България.

"Действащите групи днес са клуб "Танцово изкуство", с танцов състав "Бутан", който ни донесе много престижни награди, състав за автентичен фолклор, модерни и мажоретни танци, "Огнено шоу" и "Светлинно шоу". В клубовете по певческо изкуство е група "Славей". Имаме детска духова музика", каза секретарят на читалището Силвия Цветкова.

Мечтата на самодейците е да имат най-накрая своя материално-техническа база и да репетират в добри условия.

Още за село Бутан може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49