Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Необходимо ли е "дясно" обединение?!

Снимка: http://bnr.bg/play
Отново темата "обединение" е на дневен ред. Вървят преговори за ново дясно партийно обединение, които текат от известно време. Ядрото на бъдещото ново обединение се състои от "Да, България", "Демократи за силна България", ДЕОС, "Зелените" и БЗНС. Все още няма обединение под формата на коалиция, но от месеци се организират общи събития, има и общи теми на деня от българската политика, излиза се с общи декларации.

В "Посоките на делника" по темата говорят проф. Вили Лилков от "Демократи за силна България", Антоанета Цонева от „Да, България“ и Павел Паунов, общински съветник от "Движение България на гражданите".

"Целта надхвърля идеята това да бъде само партийно обединение. В крайна сметка това обединение на десните трябва да обедини хората. Така че, засега тръгваме с малки стъпки, да се надявам, извлекли поуки от близкото, пък и от по-далечното минало. Смятам, че повечето от десните партии, или поне тези, които се заявяват като десни, са готови да започнат участие в един такъв процес. Основният въпрос обаче е, защо се обединяваме. Ако се обединяваме само, за да влезем в парламента, то тогава може съдбата на това обединение да последва съдбата на Реформаторския блок. И това, което съм се убедил от моя политически опит, който имам през годините е, че най-трайни и най-смислени за самите хора са обединенията, които почиват на ясна ценностна основа. Ситуацията в България е такава, че няма обстановка за предсрочни парламентарни избори. Няма сила, извънпарламентарна, която да бъде готова действително да поеме управлението. Трябва да бъдем честни! Партиите, които ще се обединяват вдясно трябва да изяснят и своето отношение към основните политически играчи. Обединението на десницата трябва да се направи в името на десните хора, а не в името на тяснопартийните лидерски амбиции", заяви проф. Вили Лилков.

"Необходимо е обединение на усилията на хората, които наричат себе си демократи. И аз бих искала да наричам това обединение на организациите, които се определят като демократични или така, както ние през последните месеци, работейки заедно пет партии и наричаме това демократична общност. Ние искаме демократична България с много ясна защита на предприемаческия дух, много ясна и категорична определена защита на свобода на медиите и на публичния дебат, много ясна, обърната към човешкия капитал и неговото развитие. Заявили сме, че с всички демократични средства ще се опитаме да предизвикаме предсрочни избори, за които създаването на този политически съюз е един от основните инструменти да можем да обединим нашите ресурси, така че да има силно представителство българската демократична общност в парламента. Една партия трябва да се готви за избори в момента, в който свършат предишните", каза Антоанета Цонева.

ДБГ реши да замрази членството си в Реформаторския блок. Причината за напускането е, че не се вижда достатъчна опозиционност в действията на Блока. По темата за "дясното" обединение, коментарът е и на общинския съветник от Движение България на гражданите Павел Паунов.

"Дясното пространство е едно! Трябва да вървим към обединение, защото хората вдясно са едни и може би идеята, която се коментира все по-често е едно бъдещо обединение, всички да влезем заедно под една шапка."

От Движението са си дали един месец, в който няма да влизат в обединение, а ще се допитат до структурите си в страната. Ако няма изпълнение на условията към РБ, ще напуснат.

"Обединението не се прави, за да се съберат пет ръководства. Обединението е, за да има представителност на тези 300 до 400 хиляди души, които гласуват за дясното. В момента дясното се структурира и затова хората, като се явихме в три отделни писти, ни наказаха. Виждаме последиците от всичко това", категоричен беше Павел Паунов.


Още по темата за "дясно обединение" чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05