Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходимо ли е "дясно" обединение?!

Снимка: http://bnr.bg/play
Отново темата "обединение" е на дневен ред. Вървят преговори за ново дясно партийно обединение, които текат от известно време. Ядрото на бъдещото ново обединение се състои от "Да, България", "Демократи за силна България", ДЕОС, "Зелените" и БЗНС. Все още няма обединение под формата на коалиция, но от месеци се организират общи събития, има и общи теми на деня от българската политика, излиза се с общи декларации.

В "Посоките на делника" по темата говорят проф. Вили Лилков от "Демократи за силна България", Антоанета Цонева от „Да, България“ и Павел Паунов, общински съветник от "Движение България на гражданите".

"Целта надхвърля идеята това да бъде само партийно обединение. В крайна сметка това обединение на десните трябва да обедини хората. Така че, засега тръгваме с малки стъпки, да се надявам, извлекли поуки от близкото, пък и от по-далечното минало. Смятам, че повечето от десните партии, или поне тези, които се заявяват като десни, са готови да започнат участие в един такъв процес. Основният въпрос обаче е, защо се обединяваме. Ако се обединяваме само, за да влезем в парламента, то тогава може съдбата на това обединение да последва съдбата на Реформаторския блок. И това, което съм се убедил от моя политически опит, който имам през годините е, че най-трайни и най-смислени за самите хора са обединенията, които почиват на ясна ценностна основа. Ситуацията в България е такава, че няма обстановка за предсрочни парламентарни избори. Няма сила, извънпарламентарна, която да бъде готова действително да поеме управлението. Трябва да бъдем честни! Партиите, които ще се обединяват вдясно трябва да изяснят и своето отношение към основните политически играчи. Обединението на десницата трябва да се направи в името на десните хора, а не в името на тяснопартийните лидерски амбиции", заяви проф. Вили Лилков.

"Необходимо е обединение на усилията на хората, които наричат себе си демократи. И аз бих искала да наричам това обединение на организациите, които се определят като демократични или така, както ние през последните месеци, работейки заедно пет партии и наричаме това демократична общност. Ние искаме демократична България с много ясна защита на предприемаческия дух, много ясна и категорична определена защита на свобода на медиите и на публичния дебат, много ясна, обърната към човешкия капитал и неговото развитие. Заявили сме, че с всички демократични средства ще се опитаме да предизвикаме предсрочни избори, за които създаването на този политически съюз е един от основните инструменти да можем да обединим нашите ресурси, така че да има силно представителство българската демократична общност в парламента. Една партия трябва да се готви за избори в момента, в който свършат предишните", каза Антоанета Цонева.

ДБГ реши да замрази членството си в Реформаторския блок. Причината за напускането е, че не се вижда достатъчна опозиционност в действията на Блока. По темата за "дясното" обединение, коментарът е и на общинския съветник от Движение България на гражданите Павел Паунов.

"Дясното пространство е едно! Трябва да вървим към обединение, защото хората вдясно са едни и може би идеята, която се коментира все по-често е едно бъдещо обединение, всички да влезем заедно под една шапка."

От Движението са си дали един месец, в който няма да влизат в обединение, а ще се допитат до структурите си в страната. Ако няма изпълнение на условията към РБ, ще напуснат.

"Обединението не се прави, за да се съберат пет ръководства. Обединението е, за да има представителност на тези 300 до 400 хиляди души, които гласуват за дясното. В момента дясното се структурира и затова хората, като се явихме в три отделни писти, ни наказаха. Виждаме последиците от всичко това", категоричен беше Павел Паунов.


Още по темата за "дясно обединение" чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00